Anketa:
Bude ešte v Brne MotoGP?
ZdieľaťPridané: 07.05.2014 Autor: Beal
Čitatelia: 4205 [Šport - MotoGP]
MotoGP v Brne nie je významná športová udalosť. Blíži sa koniec Masarykovho okruhu?
Len veľmi málo športových podujatí dokáže pritiahnuť viac ako 220 tisíc divákov z celej Európy. MotoGP v Brne je jednou z nich. Od roku 2007 prekračuje návštevnosť okruhu počas GP víkendu 200tisíc divákov. Napriek tom bola táto akcia vyškrtnutá zo zoznamu významných športových podujatí.
Čo sa deje? Pretekom v tomto roku, teda 2014, končí Brnu zmluva s Dornou. Aby mohlo byť v Brne aj naďalej organizované toto prestížne podujatie, potrebuje Dorna, a samozrejme, aj Automotodrom záruky. Finančné. A zdá sa, že kosa narazila na kameň.
Bude teda MotoGP počas tohto leta posledná? Uvidíme. Niektorí z fanúšikov okruhu sa boja, že po stratení tejto akcie to pôjde sa úrovňou okruhu dolu vodou. Aký je váš názor?
![]() |
Pre získanie lepšej predstavy o financovaní preteku vám prikladáme stanovisko Automotodromu Brno.
Automotodrom Brno v sobotu 3. května 2014 oznámil promotérovi šampionátu FIM Mistrovství světa silničních motocyklů (MotoGP), že v tuto chvíli nemá zajištěno financování závodu Grand Prix České republiky v roce 2014 ani v letech následujících a že pokud nedojde ke změně, bude nucen požádat promotéra, aby v roce 2015 vyjmul závod v České republice z kalendáře šampionátu.
Vedení Automotodromu Brno se k tomuto kroku rozhodlo proto, že Národní rada pro sport odmítla zařadit závod Grand Prix České republiky do dotačního programu pro významné sportovní akce a tím vyloučila, aby byly na zajištění závodu Grand Prix České republiky poskytnuty z tohoto programu prostředky. Tím byl zcela popřen systém financování sportovních akcí a opět se zopakovala situace, na kterou Automotodrom Brno jako hostitel závodu MotoGP opakovaně upozorňuje – pro akce podobného významu neexistuje v České republice systém podpory. Automotodrom Brno nemá žádnou záruku, že jakoukoliv podporu v následujícím období obdrží a za těchto okolností nemůže s plnou zodpovědností za hospodaření společnosti dopustit její ohrožení.
Dle vyjádření ministra školství, mládeže a tělovýchovy PhDr. Marcela Chládka, MBA má být mimo dotační program poskytnuto na zajištění zalistovacího poplatku Grand Prix České republiky 20 milionů korun z rezervy ministerstva. Příjemcem této dotace musí být Autoklub ČR jako zástupce České republiky v mezinárodní organizaci. Dle vyjádření ministra Chládka však nelze tuto dotaci poskytnout, protože existují pochybnosti o hospodaření Autoklubu ČR a o tom, že by s touto dotací naložil ve prospěch Grand Prix České republiky.
Za uvolnění těchto mimořádných prostředků, které představují přibližně třetinu výše zalistovacího poplatku, je nutné ministru Marcelu Chládkovi poděkovat, avšak v současné situaci tato podpora neřeší problém financování Grand Prix České republiky na letošní rok, ani na roky budoucí. Pro zajištění životaschopnosti Grand Prix České republiky je třeba zajistit zalistovací poplatek v plné výši, což v letošním roce představuje přibližně 72 milionů Kč.
Z tohoto důvodu Automotodrom Brno bude v následujících dnech oslovovat Vládu České republiky a předsedu vlády Mgr. Bohuslava Sobotku s žádostí o zajištění mimořádného financování Grand Prix České republiky na rok 2014 a garanci zajištění Grand Prix České republiky i v roce 2015.
Automotodrom Brno je připraven vést jednání o možnosti financování Grand Prix České republiky z jiného ministerstva, i o změně systému převodu prostředků na promotérskou společnost Dorna SPORTS. Jednu z možných variant nastínil ve vysílání ČT24 primátor Statutárního města Brna Roman Onderka, který by byl ochoten přijmout dotaci místo Autoklubu ČR a v souladu s dohodou ji převést promotérské společnosti.
Výkonný ředitel promotérské organizace Dorna SPORTS vedení Automotodromu Brno sdělil, že informaci o konání Grand Prix České republiky 2015 očekává do 30. června 2014.
Mgr. Ivana Ulmanová, v. r.
Předsedkyně představenstva
Automotodrom Brno, a.s.
Foto: czechtourism.com
Pridané: 07.05.2014 Autor: Beal Zdieľať
Súvisiace články:
- Úspešná premiéra Romana Kučeru na MS 2018 v Brne - Redakcia
- Fotoreport z pretekov Superbike, Brno 2012 - Redakcia
- MotoGP 2016 - VC Českej republiky - Crutchlow prepisuje históriu - Awia
- MotoGP 2017 - VC Českej republiky - na debni traja Španieli a dve Hondy - Herghott
Ďalšie články tohto autora:
- VR - Kolo po prejdení cieľom
- MotoGP 2015 - VC Valencie - Zázraky sa nedejú - Lorenzo majstrom fachu 2015
- MotoGP 2015 - Čo nepovedal pápež a my sme vyčítali.
- MotoGP 2015 - VC Malajzie - Marquez skutočne zapredaný?
- MotoGP 2015 - VC Malajzie - dianie pred štartom
- MotoGP 2015 - VC Austrálie - fantastický Iannone tretí, Lorenzo sťahuje Rossiho náskok
- MotoGP 2015 - VC Japonska - skvelý deň pre Pedrosu
- MotoGP 2015 - VC Aragonu - Marquez opäť k zemi.
- MotoGP 2015 - VC San Marína - taktický hlavolam
- MotoGP 2015 - VC Veľkej Británie - Rossi opäť vo vedení
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Body a Trasy v tomto článku:
Najsledovanejšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!