ISSN 1336-6491 | Online: 1662 | Redakcia

Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (15829)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (10371)

Motoshop Žubor cup 2014 – Gbely 11.05.2014

Pridané: 21.05.2014 Autor: Milan Mikulík - mikulec
Čitatelia: 3763 [Šport - Motocross]

Napriek upršanému počasiu sa aj počas druhého májového víkendu stretlo na Záhorí, v motokrosovom areáli pri Gbeloch, úctyhodné množstvo, až stosedemdesiatšesť, jazdcov rozhodnutých bojovať o sekundy a body v druhých pretekoch štvorkoliek a motokrosu seriálu MotoshopŽuborCup 2014.

Seriál článkov - Motoshop Žubor cup:

Trať bola perfektne pripravená a jej základom je piesok, takže aj predpoklad, že dážď ju tak skoro nepokorí a nevytvorí bahenné kúpele sa naplnil. Po absolvovaní zoznamovacieho tréningu boli reakcie jazdcov pozitívne a napriek dažďu boli pripravení bojovať.

Do meraného, kvalifikačného tréningu, vyrazili všetci s plným nasadením. Husto bolo najmä v motokrosárskej skupine začiatočníkov, takže riaditeľská jury musela rozdeliť finálové rozjazdy týchto dvoch kubatúr, MX2 Open začiatočník a MX 2 začiatočník, aby bola zachovaná priepustnosť trate a najmä bezpečnosť jazdcov. Jediný, kto mal smolu bol motokrosár Palo Munka z Hlohovca, ktorý svoju Hondu zadrel práve v klasifikácii a tým sa pre neho preteky skončili.

Na štartovaciu rampu sa opäť postavili aj dievčatá, ktorým prach, blato a spálený benzín vôbec nevadia, motokrosárka juniorka Lea Idešicová sedlajúca dvestopäťdesiatkubíkovú Suzuki a niekoľkoročná stálica štvorkolkovej partie Sandra Antalová z bratislavského Off-road centra Petržalka. Škoda, že Kláru Kuběnovú odstavila z gbelských pretekov choroba, mohli sme vidieť zaujímavé súboje medzi ňou a Sandrou. Tá si v kategórii Ladies zapísala svojich prvých 50 bodov, tak ako Klára v Senici, pretože zas Sandra neštartovala v prvých senických pretekoch pre poruchu motora svojej štvorkolky. Nevadí, na gbelskom piesku odviedla dobrý výkon a bojovala po boku quadistov seniorov a juniorov ako levica.

Prvú finálovú jazdu absolvovali všetky triedy štvorkolkárov aj motokrosárov bez väčších problémov, pretože gbelský piesok dokázal vodu z neba absorbovať, ale v priebehu druhej finálovej jazdy sa počasie rozhodlo pritvrdiť aj na Záhorí.

V štvorkolkách – hoby bol na špici boj dvoch Záhorákov, Patrika Gála a Ondra Horinku, ktorý si vďaka druhej jazde pripísal celkové prvenstvo. Paťa Gála pád zo štvorkolky odsunul na celkové druhé miesto. Nevadí, ešte nás čakajú ďalšie preteky.

Quadisti seniori jazdili s juniourmi a Sandrou Antalovou. V seniorke neštartoval ostrieľaný Jaro Faktor, takže gbelským víťazom bol Pavel Smrček, v junioroch sa na scénu postavil maďarský mladík Krištof Káraj a senického víťaza Adama Crmana posunul v Gbeloch na druhú priečku.

V motokrosovej MX2 začiatočníkoch openoch bolo prvenstvo korisťou Jozefa Bolfíka z Česka, Za obe jazdy si pripísal plný počet bodov. Víťaz zo Senice, Marek Vítek dojazdil na druhom mieste a tretí bol Patrik Burza.

V detských quadoch suverénne jazdil na čele Timko Žubor, no pád v druhej jazde ho pripravil o celkové prvenstvo. To patrilo tentokrát Adamkovi Vankovi a tretí skončil Janko Brhel.

V seniorskej MX4-rke chýbal v Gbeloch víťaz z prvých pretekov Ivan Černý, takže prvenstvo ukoristil Robo Zigo a to plným počtom bodov v oboch jazdách. Druhý dojazdil medzi štyridsiatnikmi radošovčan Tóno Wolek. So seniormi jazdili aj najmladší 85-ťkári. Tam opäť naplno zabodoval v oboch jazdách Jakub Leskovský, ktorému sekundoval Martin Medňanský.

Po dojazde týchto pretekárov, bolo druhé finále zastavené. Voda tiekla doslova prúdom z neba, polovica kubatúr už mala odjazdené, no pri vizuálnej kontrole jednotlivých častí trate sa jury rozhodla preteky ukončiť a jazdcov do ďalších bojov nepustiť, niektoré úseky už boli rizikové a bezpečnosť jazdcov je prvoradá. Aj tí, vzhľadom na množstvo vody, uznali rozhodnutie riaditeľa pretekov Jozefa Bohuslava za správne, takže sa hodnotilo podľa výsledkov prvej finálovej jazdy.

A tak si v quadoch, v triede Elit zapísal prvenstvo Denis Vanko a v profíkoch Daniel Picmaus. Senický víťaz Vítek Báča skončil v Gbeloch druhý.

V motokrosových hobíkoch, v MX2-jke vyhral poliak Tomaš Zych a líder zo Senice Martin Richter dojazdil až siedmy. V MX3-jkách dojazdil najlepšie opäť Lukáš Golej, tak ako aj na senickom blate, systémom štart-cieľ. Prvá finálová jazda mx profi bola korisťou Martina Harmadyho, druhý ju dojazdil Adam Volek a tretí Bence Takács.

Motokrosová juniorka. V 125-ťkách si 25 bodov zapísal Ján Stupka. Víťaz zo Senice, Rasťo Hornáček len 22. V 250-tkách dojazdil prvý Adrián Srogončík, druhý Patrik Gavlík a tretí Ladislav Gavroň.

MX2-jku začiatočníkov najlepšie absolvoval v Gbeloch Patrik Krušina. Líder zo senickej trate Denis Chovalec skončil tentokrát druhý.

Napriek skoršiemu ukončeniu sa dekorovali všetky kubatúry tak štvorkoliek ako aj motokrosu. V hustom daždi, no s úsmevom sa každý tešil zo svojej trofeje. Seriál MotoshopŽuborCup 2014 pokračuje 22. júna pretekmi v motokrosovom areáli vo Sverepci.

text: Maroš Palesch

Pridané: 21.05.2014 Autor: Milan Mikulík - mikulec Zdieľať