ISSN 1336-6491 | Online: 1889 | Redakcia

Intenzívne brzdím oboma brzdami: 61% (15554)
Hodnotenie: (14 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (15)  [Verzia pre tlač] Tlač

AFRICA ECO RACE 2015 – Ján Zaťko v cieli na 15. mieste!

Pridané: 13.01.2015 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 6812 [Šport - Rally]

11.januára 2015 v senegalskom meste Dakar skončila rely AFRICA ECO RACE, tento rok i z našim Jánom Zaťkom. Rely má rovnaký charakter ako známa rely Rally Paríž – Dakar.

Pravidlá, podmienky, stroje, miesto konania, trate a cieľ sú rovnaké. Jedinou zmenou je to, že rely už nemá v názve „Dakar“, pretože túto značku si zaregistroval organizátor A.S.O., ktorý túto rely presunul z Afriky do Južnej Ameriky.

AFRICA ECO RACE 2015 - trasa rally

Africa Eco Race 2015 bola v poradí už siedmym ročníkom. Štartovalo sa vo francúzskom Saint - Cyprien, nakoľko organizátori sú z Francúzska. Motorky, kamióny, štvroklky a autá potom pokračovali cez Španielsko do prístavu Motril na trajekt do marockého prístavu Nador a štart prvých etáp. Trať pokračovala cez Mauretániu a Senegal. Cieľ preteku bol pri známom Ružovom jazere v hlavnom meste Senegalu – v Dakare. Rely odštartovala 28. decembra 2014 a skončila 11. januára 2015. Dokopy sa jazdilo 12 etáp a 4. januára bol deň voľna.

AFRICA ECO RACE 2015 - Ján Zaťko

Ján Zaťko-Dakar.

Dvojnásobný účastník rely Dakar z Južnej Americky a nestor slovenského endura jazdec Ján Zaťko štartoval na Africa eco race po prvý krát. Asistenčný doprovod mu robila popredná česká enduro jazdkyňa Zuzana Nováčková a mechanikom bol Miroslav Šipikal. Počas súťažných dní spolupracovali aj s tímom Tomáša Tomečeka (ČR), víťaza jedného ročníka Rally Paríž-Dakar, ktorý štartoval v súťaži kamiónov s tatrovkou.

Ján Zaťko aj napriek mnohým pádom a viacerým technickým problémom šťastne dorazil do cieľa a celkovo obsadil 15. miesto.

Medzi motocyklistami v Africa Eco Race 2015 zvíťazil Nór Pal Anders Ullevalseter - v roku 2010 skončil na 2. mieste na rely Dakar a v roku 2012 vyhral na Dakare jednu etapu.

Ján Zaťka v cieli: „A je to doma! Som veľmi rád že som celú rally prežil. Posledný deň sme vstávali o štvrtej, ja som štartoval o po pol šiestej. Bola to 230km spojovačka po ceste až k brehu oceánu a odtiaľ štart 23km rýchlostky k Ružovému jazeru. Najhoršie že mi nesvietil predný reflektor, len diódový pásik v parabole. Pokiaľ som sa s tým po štarte trocha trápil ostatní odišli. Tak som rýchlo naslepo vyrazil za nimi do tej tmy. A s okuliarmi na ruke. Ako som chcel dobehnúť tie svetlá predo mnou vietor v očiach štípal, išiel som si založiť okuliare. No nevidel som vyvýšený chodník a zavadil som oňho a už som letel, Ja do priekopy a motorka iskriaca po chodníku vedľa do kríkov. Všetko sa však obišlo bez ujmy. No asi na stom kilometri, ešte v tme v rýchlosti som pri oslnení vyšiel na zníženú krajnicu , následne zachytil asfalt a zase som letel. No to už s následkami. Narazená dlaň, odreniny, dotrhané oblečenie dokrivené rajdy, utrhnutá nožná brzdová páčka. Ale som v cieli a to je podstatné. Akurát teraz ráno tá ruka napuchla, no to prejde. Zastavil sa v cieli u mňa jeden jazdec, a že ako som počas rally systematicky ničil motorku, viackrát sa pokúšal o sebevraždu, a ešte aj asistenčné auto sa kazilo, že to by nikto neprežil ani do tretieho dňa. Možno mal pravdu!“

Jánovi Zaťkovi a celému tímu k tomuto úspechu srdečne gratulujeme!

Zdroj: zatkojan.sk