Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 625 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

VR46 - motosvet.sk

Anketa:

Tvoja prvá motorka bola:

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (21)  [Verzia pre tlač] Tlač

Ako by mala vyzerať kúpna zmluva

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 28.04.2005 Autor: Peter Herghott Fischer
Čitatelia: 222454 [Technika - Dobré Rady]

Práve si si za posledné prachy kúpil svoju vysnívanú a frajersky z nej zosadneš pred kamarátmi. Tí nešetria chválou, ale ešte chcú počuť tie ladené laufy. Stlačíš štartér a... hrobové ticho. Motorka ani necukne...

Vysoké ego vystrieda sklamanie a strach. Strach z finančnej samovraždy. Vzápätí sa ukáže, že ani naleštené laufy nie sú ladené, ale iba narýchlo nasadené koncovky, lebo originály skončili niekde v šrote ako dve placky z nedávnej havárie. Plasty z vnútornej strany polepené, reťaz vyťahaná, rám pokrivený, vzduchový filter zaprášený... Cítiš sa podvedený viac, než dôchodca v BMG Invest.

Práve pre takéto prípady sa pri kúpe stroja spisuje kúpno-predajná zmluva. Nikdy ju na nič iné nebudeš potrebovať, preto by malo byť v TVOJOM záujme zmluvu spísať. Čím viac údajov do nej napcháš, tým viac si chránený. Kúpno-predajná zmluva by mohla vyzerať aj takto:

Zmluvu si vytlač obojstranne v dvoch kópiach. Vypíšeš ich na mieste ak sa rozhodneš pre kúpu resp. predaj. Jedna kópia ostáva kupujúcemu, druhá predávajúcemu. Samozrejme je možné upraviť si ju podľa individuálnych požiadaviek. Pamätaj však na jednu vec – všetko je spochybniteľné a ak zmluvu nepodpíšete obaja priamo pred notárom, môže sa z nej stať bezcenný kus papiera! Bývalý majiteľ jednoducho bude tvrdiť, že to určite nie je jeho podpis a že tá generálka a rovnanie rámu robili v dobrom servise (rozumej doma v garáži). V najhoršom prípade ťa potom čaká naháňanie po grafológoch, neochota bývalého majiteľa, opletačky so súdom a podobne. Preto tesne pred vyplatením skočte obaja k notárovi, jedno alebo dve kilečká za overenie podpisu ťa nezabijú, ale ochránia. Bývalý majiteľ, ak má čisté svedomie, nemá čo namietať a všetko bude tip-top.

Na Slovensku ťažko vymožiteľná, ale uplatniteľná je reklamácia v rámci polročnej záruky, ktorú je predávajúci POVINNÝ poskytnúť! Tá sa ako pri všetkom inom nevzťahuje na spotrebný materiál (pneumatiky, brzdové platničky, olej, filtre...), ani na nesprávne používanie stroja, ale iba na neočakávané závady spôsobujúce imobilitu vozidla!

Nuž a ako postupovať pri samotnej kontrole a kúpe stroja? Každý ma iný názor a priamo na mieste na veľa vecí zabudne. Jednoznačne ak tvoj vyhliadnutý stroj nespĺňa jednu z nasledujúcich vecí, musí sa tomu prispôsobiť aj cena: mal by byť nepadnutý, kúpený na Slovensku u predajcu priamo človekom, ktorý ti ju predáva (čiže prvý majiteľ), s manuálom, platnou STK-čkou, platným povinným zmluvným poistením, servisnou knižkou, náhradným kľúčom so štítkom, originálnym palubným náradím a bez neodborných kutilských zásahov. Všetok spotrebný materiál by nemal byť za polovicou svojej životnosti (olej, filter a sviečky nepočítaj, tie vymeň ihneď). Ak sú niektoré časti nahradené inými (výfuky, plexi, rukoväte, nosiče namiesto madiel), majiteľ musí dodať pôvodné diely. Počet najazdených kilometrov musí zodpovedať opotrebovaniu a veku stroja. Pri najmenšej pochybnosti o roku výroby sa obráť na predajcu, ktorý ti cez výrobné číslo motorku identifikuje do poslednej skrutky. Zober si so sebou kamaráta, ktorý ti dokáže napraviť tvoj nadržaný pohľad a uviesť ťa do reality. Budete tak tvoriť aj psychologickú vačšinu. Skontrolujte čo najviac vecí, pozrite pod plasty, dostatočne sa na motorke povoz, brzdi, zrýchľuj, kľučkuj a nájdi to, čo sa ti potenciálny nepoctivec snaží zatajiť!

Všetky tieto rady sa týkajú iba kúpy stroja na Slovensku. Pri dovoze zo zahraničia je postup iný, ale o tom azda napíše niekto iný. Mne už zostáva iba popriať ti šťastnú ruku a dobrú kúpu. Nezabudni si nechať finančnú rezervu na výmenu spotrebného materiálu a kúpu vhodného oblečenia (ak ho nemáš).

Šťastné kilometre!

Pridané: 28.04.2005 Autor: Peter Herghott Fischer pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (21)  [Verzia pre tlač] Tlač

Kawasaki Banská Bystrica

Letná akcia v Bikers Centre

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: FesterNZ
Traja kamaráti vylovia zlatú rybku. Ako to tak býva, každý dostane tri želania:
Prvý hneď vyhŕkne: "Chcel by som miliardu euro!". V sekunde mu zapípa mobil a na účte v banke má miliardu euro, tridsaťpäť centov.
Druhý sa zamyslí a povie: "Chcel by som byť najbohatší človek na svete!". Bums, v ruke drží certifikát o tom, že jeho netto hodnota je niekoľko sto miliárd eur.
Tretí sa uškrnie a hovorí: "Ja by som chcel, aby sa moja ľavá ruka vkuse točila dozadu." Rybka sa začuduje, ale okej, ruka sa mu krúti dokola.
"Počúvam druhé želania", hovorí rybka.
"Chcem mať za ženu tú najväčšiu šupu na svete!". Tak sa aj stane, zrazu je okolo neho omotaná strašná buchta a zamilovane na neho pozerá.
Druhý premýšľa a hovorí: "Chcel by som byť tak charizmatický a šarmantný, aby ma chcela každá žena na svete." . Tak je. Prvého žena sa v momente otočí na neho a žmurkne.
Tretí sa potmehúdsky usmieva a hovorí: "Chcem, aby moja pravá ruka vkuse rotovala dopredu!" Rybka si poškrabe plutvičkou hlavu, ale budiž, týpkovi sa točia ruky jak ventilátor.
Rybka prehovorí: "Dobre si to rozmyslite, toto je vaše posledné želanie!"
Prvý si pošrkiabe bradu a hovorí: "Chcem mať železnú imunitu, nikdy nič zlomené a byť úplne zdravý do konca života". Bum, jeho jebáky zmizli, skolióza nikde, zahodí okuliare a vybavené.
Druhý: "Chcel by som naveky mať 29 rokov, aby som nezostarol ani deň!"
Tretí sa udrbáva a hovorí: "Chcel by som, aby sa mi furt kyvkala hlava dopredu-dozadu jak retardovanému ďatľovi!".
Rybka už ani nepremýšľa a splní mu to, zatočí sa a zmizne.
Po rokoch sa všetci traja stretnú a referujú si, ako sa im žije.
Prvý neskrýva nadšenie: "Chalani, som zahojený na X generácií dopredu, vrátane najširšej rodiny. Doteraz som ani nezakašlal a tuto Ivana je v posteli jedna nenásytná štetka!!!"
Druhý pokýve hlavou: "Ja som založil niekoľko desiatok charít a ani sa to neodrazilo na mojich peniazoch. Pomáham svetu a som aj tak najbohatší široko ďaleko, plus ma ľudia lúbia. A hej, Ivana je celkom šupa v posteli, môžem potvrdiť..."
Obaja pozrú na tretieho, ktorý vchádza do miestnosti, kýve rukami jak ringišpíl a mykajúc hlavou hovorí:
"Chalani, ja som to asi dojebal... "

Ďalšie vtipy »