ISSN 1336-6491 | Online: 1674 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29924
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17675)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12249)
Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (21)  [Verzia pre tlač] Tlač

Ako by mala vyzerať kúpna zmluva

 Zdieľať

Pridané: 28.04.2005 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 325490 [Technika - Dobré Rady]

Práve si si za posledné prachy kúpil svoju vysnívanú a frajersky z nej zosadneš pred kamarátmi. Tí nešetria chválou, ale ešte chcú počuť tie ladené laufy. Stlačíš štartér a... hrobové ticho. Motorka ani necukne...

Vysoké ego vystrieda sklamanie a strach. Strach z finančnej samovraždy. Vzápätí sa ukáže, že ani naleštené laufy nie sú ladené, ale iba narýchlo nasadené koncovky, lebo originály skončili niekde v šrote ako dve placky z nedávnej havárie. Plasty z vnútornej strany polepené, reťaz vyťahaná, rám pokrivený, vzduchový filter zaprášený... Cítiš sa podvedený viac, než dôchodca v BMG Invest.

Práve pre takéto prípady sa pri kúpe stroja spisuje kúpno-predajná zmluva. Nikdy ju na nič iné nebudeš potrebovať, preto by malo byť v TVOJOM záujme zmluvu spísať. Čím viac údajov do nej napcháš, tým viac si chránený. Kúpno-predajná zmluva by mohla vyzerať aj takto:

Zmluvu si vytlač obojstranne v dvoch kópiach. Vypíšeš ich na mieste ak sa rozhodneš pre kúpu resp. predaj. Jedna kópia ostáva kupujúcemu, druhá predávajúcemu. Samozrejme je možné upraviť si ju podľa individuálnych požiadaviek. Pamätaj však na jednu vec – všetko je spochybniteľné a ak zmluvu nepodpíšete obaja priamo pred notárom, môže sa z nej stať bezcenný kus papiera! Bývalý majiteľ jednoducho bude tvrdiť, že to určite nie je jeho podpis a že tá generálka a rovnanie rámu robili v dobrom servise (rozumej doma v garáži). V najhoršom prípade ťa potom čaká naháňanie po grafológoch, neochota bývalého majiteľa, opletačky so súdom a podobne. Preto tesne pred vyplatením skočte obaja k notárovi, jedno alebo dve kilečká za overenie podpisu ťa nezabijú, ale ochránia. Bývalý majiteľ, ak má čisté svedomie, nemá čo namietať a všetko bude tip-top.

Na Slovensku ťažko vymožiteľná, ale uplatniteľná je reklamácia v rámci polročnej záruky, ktorú je predávajúci POVINNÝ poskytnúť! Tá sa ako pri všetkom inom nevzťahuje na spotrebný materiál (pneumatiky, brzdové platničky, olej, filtre...), ani na nesprávne používanie stroja, ale iba na neočakávané závady spôsobujúce imobilitu vozidla!

Nuž a ako postupovať pri samotnej kontrole a kúpe stroja? Každý ma iný názor a priamo na mieste na veľa vecí zabudne. Jednoznačne ak tvoj vyhliadnutý stroj nespĺňa jednu z nasledujúcich vecí, musí sa tomu prispôsobiť aj cena: mal by byť nepadnutý, kúpený na Slovensku u predajcu priamo človekom, ktorý ti ju predáva (čiže prvý majiteľ), s manuálom, platnou STK-čkou, platným povinným zmluvným poistením, servisnou knižkou, náhradným kľúčom so štítkom, originálnym palubným náradím a bez neodborných kutilských zásahov. Všetok spotrebný materiál by nemal byť za polovicou svojej životnosti (olej, filter a sviečky nepočítaj, tie vymeň ihneď). Ak sú niektoré časti nahradené inými (výfuky, plexi, rukoväte, nosiče namiesto madiel), majiteľ musí dodať pôvodné diely. Počet najazdených kilometrov musí zodpovedať opotrebovaniu a veku stroja. Pri najmenšej pochybnosti o roku výroby sa obráť na predajcu, ktorý ti cez výrobné číslo motorku identifikuje do poslednej skrutky. Zober si so sebou kamaráta, ktorý ti dokáže napraviť tvoj nadržaný pohľad a uviesť ťa do reality. Budete tak tvoriť aj psychologickú vačšinu. Skontrolujte čo najviac vecí, pozrite pod plasty, dostatočne sa na motorke povoz, brzdi, zrýchľuj, kľučkuj a nájdi to, čo sa ti potenciálny nepoctivec snaží zatajiť!

Všetky tieto rady sa týkajú iba kúpy stroja na Slovensku. Pri dovoze zo zahraničia je postup iný, ale o tom azda napíše niekto iný. Mne už zostáva iba popriať ti šťastnú ruku a dobrú kúpu. Nezabudni si nechať finančnú rezervu na výmenu spotrebného materiálu a kúpu vhodného oblečenia (ak ho nemáš).

Šťastné kilometre!

Pridané: 28.04.2005 Autor: Peter Fischer Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (21)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »