Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 2657 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29898
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17660)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12238)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

ME enduro 2016 v Lotyšsku s trojicou jazdcov SMF – Zboran, Haviar, Gottvald

 Zdieľať

Pridané: 02.08.2016 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2652 [Šport - Enduro]

V lotyšskom meste Ogre sa cez víkend uskutočnilo tretie podujatie 4-dielneho seriálu majstrovstiev Európy enduro. Na podujatí štartovali traja jazdci s licenciou SMF a to Tomáš Zboran – Junior E1, Marek Haviar- Senior E1 a Martin Gottvald – český jazdec s lic.SMF, ktorý štartoval v kat. veterán.

Šampionát sa uskutočnil na veľmi náročnej pieskovej trati, ktorá bola po oba súťažné dni po prívalových dažďoch veľmi bahnitá, dokonca v nedeľu v poslednom kole sa objavili i bahnité diery, v ktorých viacerí jazdci zostali na chvíľu „prilepení“ a tým stratili drahocenný čas.

S nástrahami trate v Ogre si najlepšie poradil český jazdec Jaromír Romančík, ktorý zvíťazil v absolútnom poradí bez rozdielu triedy v sobotu i v nedeľu a bol víťazom i triedy senior E2 v oba dni.  

Absolutný víťaz bez rozdielu tried - Jaromír Romančík - ME enduro 2016 v Lotyšsku
Absolutný víťaz bez rozdielu tried - Jaromír Romančík - ME enduro 2016 v Lotyšsku

V triede Junior E1, kde štartoval i náš Tomáš Zboran zvíťazil v sobotu i v nedeľu taliansky jazdec Matteo Rossi. Tomáš, ktorý štartoval na takomto medzinárodnom podujatí po dlhšej prestávke zapríčinenej zraneným kolenom obsadil v sobotu 12. a v nedeľu 10.priečku. Tomášovi sa podarilo posunúť v priebežnom hodnotení šampionátu danej triedy o dve priečky a po Lotyšsku je na peknom 6.mieste medzi Juniormi E1.

V triede Senior E1 v sobotu zvíťazil Guido Conforti z Talianska a v nedeľu holandský jazdec Thierry Pittens. V tejto triede štartoval i Marek Haviar, ktorý v sobotu skončil na peknom piatom mieste, avšak v nedeľu pre technické problémy pretek nedokončil. Napriek týmto problémom sa aj Marek v hodnotení ME posunul na priebežné 8.miesto.

Tretí nástupca SMF na šampionáte, skúsený Martin Gottvald, štartoval v kategórii veterán a skončil po oba dni na druhom mieste za víťazom Sebastianom Krywultom z Poľska. Martin je v priebežnom poradí ME pre posledným podujatím v Holandsku taktiež na druhom mieste so stratou 17 bodov na vedúceho Krywulta.

Záverečné podujatie tohtoročného seriálu ME enduro sa uskutoční 28.-29.10.2016 v Holandsku.

Kompletné výsledky z podujatia v Ogre i priebežné poradie ME nájdete na stránke: www.fim-europe.eu/events/247

Pridané: 02.08.2016 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Galéria ku článku:

Galéria

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »