ISSN 1336-6491 | Online: 2109 | Redakcia

Intenzívne brzdím oboma brzdami: 61% (15555)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 39% (10094)

Rallye du Maroc alias OiLibya - bližší pohľad

Pridané: 14.10.2018 Autor: Peter Haršáni - Haro
Čitatelia: 2688 [Šport - Rally]

Štefan Svitko na tejto rely dojazdil na 10. mieste, o tom ste si už mohli u nás prečítať. Teraz vám prinášame detailnejší pohľad od Hara.

Rallye du Maroc 2018

Slávna Rallye du Maroc, alebo OiLibya, sa uskutočňuje každú jeseň v okolí marockého mesta Erfoud, ležiaceho na severnom okraji Sahary. Územie je považované za jedno z najvhodnejších v Afrike na usporadúvanie navigačných rally. Je dobre dostupné, bezpečné a hlavne poskytuje na relatívne malej ploche všetky predstaviteľné terény púšte. Každoročne sú preteky považované za posledný poriadny test pred Dakarom, preto býva súpiska nabitá zvučnými menami a v bivaku kraľuje komplet zázemie mnohých továrenských tímov. Ročník 2018 nebol výnimkou.

10.10.2018 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 3250 [Šport - Rally]

-

Slováci na Rally Maroco 2018 – Svitko v TOP 10

Len včera sa v Maroku skončilo záverečné podujatie tohtoročných MS cross-country Rally, a to „RALLYE DU MAROC“. Podujatie bolo v triede motocyklov a quadov bohato obsadené, nakoľko sa jednak bojovalo o posledné body do predmetných MS a taktiež podujatie využilo viacero jazdcov i ako prípravu na budúcoročný Dakar. Medzi viac než 30 jazdcami tejto triedy, v rámci prípravy na ďalšie „dakarské“ dobrodružstvo, štartoval i Štefan Svitko (#24) spolu s ďalším Slovákom Martinom Benkom.
(#23).

Mená ako Quintanilla, Benavides, Walkner, Goncalves, Sunderland, Van Beveren, Metge, Price, De Soultrait a Brabec dopĺňajú aj naše: #23 Martin Benko a #24 Štefan Svitko. Obaja štartovali na vlaňajšej technike, pretože nové motorky nestihli doraziť včas.

Štart do prológu, dlhého 10km prebehol 3.10.2018 severne od mesta Fés. Toby Price ukázal všetkým chrbát a vyhral, tesne nasledovaný Walknerom a Sunderlandom. Števo Svitko na 13. mieste stratil 34 sekúnd, Maťo Benko skončil na 28. pozícii. Prvá etapa viedla z mesta Fés do Erfoudu otvorenou púšťou. Celkovo merala takmer 500km, pričom dve časovky mali spolu 173km. Tá druhá bola už o piesku a dunových poliach. Poradie na prvých troch priečkach sa zopakovalo z prológu. Naši poskočili vpred, Števo stihol špeciálky odjazdiť za 2h31m29s a na 9. mieste strácal na Tobyho 18m11s a na rovnakom stupienku bol aj celkovo. Maťo bol na 26. mieste v etape aj celkovo.

Štefan Svitko - Rallye du Maroc 2018

Druhá etapa bola s minimom presunov, jej podstatnú časť tvorila časovka 281km dlhá. Všehochuť terénov a niekoľko polí mäkkých dún značne vysali sily z pretekárov a pomiešali poradie. Najviac ťahali za plyn a najlepšie navigovali Walkner, Price a Quintanilla, Svitko po problémoch došiel na 17. mieste, Benko na 25. mieste. Celkovo viedol Price, Števo spadol na 14. miesto a Maťo klesol o jednu priečku na 27. miesto.

Aj tretia etapa mala brutálnu časovku a takmer nič presunov. Brutalitka v podobe nádielky 304km časovky zaviedla štartové na kamenisté terény s roklinami, na kultové dunové pole Erg Chebbi, ďalej na pieskové pláne pri alžírskych hraniciach. V dunách bol cieľ maratónskej etapy a pretekári strávili noc v beduínskych stanoch bez možnosti servisu. Trasa znovu opisovala slučku okolo Erfoudu. Rýchlu časovku vyhral tesne Sunderland pred Walknerom, ktorý využil zaváhanie Pricea a ujal sa vedenia v rally. Svitko sa vyhol problémom, prišiel na 8. mieste a poskočil na 12. miesto celkovo, Benko postúpil na 26. miesto.

Druhá polovica maratónskej etapy, teda štvrtá etapa, približne kopírovala predošlý deň v opačnom smere. Opäť bolo mnoho piesku a dún, tiež takmer 300km meraných. Price vrátil Walknerovi včerajšok, vyhral deň a vrátil sa na vedúcu pozíciu pred Quintanillu a Sunderlanda. Števo stratil vyše hodinu, skončil 18. ale pre problémy konkurencie vyskočil o dve miesta na 10, pozíciu. Maťo držal pekné 22. miesto.

Posledný deň OiLibya Rally smeroval trasu z Erfoudu do Fésu. Dlhý presun a dve časovky spolu dlhé 198km znovu miešali poradím. Prvenstvo v piatej etape ukoristil Brabec, druhé miesto Price a tretie Walkner. Svitkovi sa darilo a 6. miesto so stratou necelých 7 minút potešilo. Maťo zajazdil stabilne na 24. mieste. Krásnu súťaž vyhral Toby Price a ukázal pred Dakarom 2019 skvelú formu. Pódium doplnili Walkner a Brabec. Števo Svitko si udržal 10. priečku a Maťo Benko dokonca postúpil na 21. miesto celkovo. Obom našim borcom blahoželáme.

Štefan bude pokračovať v tréningoch v Maroku a potom ho čaká kochačková Panafrica Rally (je prihlásený aj Ivan Jakeš) a v januári Dakar 2019. Maťo si preberie novučkú KTM Rally Replicu a dokončí prípravu na Africa Eco Race 2019.

Text: Haro, foto: OiLibya Rally

Pridané: 14.10.2018 Autor: Peter Haršáni - Haro Zdieľať