Anketa:
V Ješkovej Vsi sa uzatvoril seriál MM SR v motokrose tried MX50/65/85/Ladies
ZdieľaťPridané: 01.10.2019 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2966 [Šport - Motocross]
Počas uplynulej soboty 14.9.2019 sa na motokrosovej trati v Ješkovej Vsi uskutočnilo finálové
podujatie tohtoročného seriálu MM SR v motokrose mládeže a žien.
Na motokrosovej trati Ješková Ves - Brody sa rozhodlo o poradí medzinárodných majstrovstiev SR v mládežníckych triedach MX50, MX65, MX85 a ženskej triede MX Ladies. Okrem majstrovských kategórii si prišli do Ješkovej Vsi zajazdiť i jazdci veteránskych a hobby tried vo voľnom preteku.
Za krásneho slnečného počasia sa na štartovú rampu postavilo dokopy 39 mladých motokrosových nádejí - z toho 32 detí a 7 žien. Ako sme v úvode spomenuli, na uvedenom podujatí mali možnosť zajazdiť si vo voľnom preteku i "veteráni" (MX4, MX4+) a "hobíci" (MX1hobby, MX2hobby). Organizátor OŠK AMK Veľký Klíž sa postaral o výbornú organizáciu preteku a motokrosová trať bola pripravená na výbornú, čo si vyslúžilo aj pochvalu od jazdcov.
V kategórii s najmenšou kubatúrou a najmladšími jazdcami - MX50 - si najlepšie počínal slovenský jazdec Maxim Zimmerman, ktorý dokázal zvíťaziť v oboch rozjazdách. Za sebou nechal na druhom mieste Josefa Vrtala z Čiech a tretí skončil opäť Slovák Denis Tekeľ. Toto isté poradie platí i pre konečné hodnotenie seriálu sezóny 2019: 1. Maxim Zimmerman (188 b), 2. Josef Vrtal (175 b), 3. Denis Tekeľ (163 b).
Trieda MX65 nemala až takého jasného víťaza. O víťazovi rozhodla až druhá rozjazda a po súčte bodov si prvenstvo z Ješkovej Vsi odniesol český jazdec Jakub Zahradník (jazdiaci s licenciou SMF). Na druhom mieste sa napokon umiestnil Zsombor Horváth z Maďarska a bronzová priečka patrila Samkovi Chovaníkovi (SVK). Titul v tejto triede získal prvý menovaný - Jakub Zahradník (221 b), vicemajstrom sa stal Samuel Kurňava (SVK, 182 b) a na treťom mieste skončil Samuel Chovaník (167 b).
V triede MX85 zvíťazil v Ješkovej Vsi Ľubomír Galandák (SVK) pred druhým Martinom Chripkom (SVK, s licenciou ČR) a tretím Tomášom Kytkom (SVK). Šampiónom tejto kategórie sa napriek 6. miestu v Ješkovej Vsi stal Tomáš Zimek (CZE, lic. SMF, 197 b), strieborná priečka patrí Ľubomírovi Galandákovi (188 b) a na bronzovej priečke sa umiestnil Martin Chripko (161 b).
Medzi ženami sa o titul majsterky SR bojovalo celú sezónu. Lili Gál z Maďarska a minuloročná šampiónka Nina Bullová bojovali o každý jeden bod počas končiacej športovej sezóny 2019 o čom svedčí aj fakt, že na prvom mieste sa striedali takmer na každom podujatí seriálu. V Ješkovej Vsi však lepšie zajazdila a prvenstvo získala Lili a tak sa po súčte bodov stala i medzinárodnou majsterkou SR. Nina sa v Ješkovej Vsi umiestnila na druhom mieste a stala sa vicemajsterkou triedy MX Ladies. Na treťom mieste dojazdila Eva Bunová, ktorej tak isto patrí i tretie miesto v konečnom hodnotení seriálu.
Kompletné výsledky z podujatia ako i konečné poradie seriálu nájdete na tomto odkaze.
Podujatie sa zaobišlo bez zranení a tak dali jazdci a jazdkyne krásnu pomyselnú bodku za seriálom Medzinárodných majstrovstiev SR 2019 v triedach MX50, MX65, MX85 a MX Ladies.
Pridané: 01.10.2019 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Galéria ku článku:
Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!