Anketa:
Kvalifikácia ME speedway do 21 rokov v Divišove
ZdieľaťPridané: 07.08.2020 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 1733 [Šport - Plochá dráha]
Po mimoriadnej situácii s ochorením COVID 19 sa až uplynulú sobotu 1.8.2020 v Divišove (ČR) uskutočnilo prvé podujatie ME jednotlivcov na plochej dráhe do 21 rokov a to kvalifikácia. Na podujatí sa zúčastnili juniorskí jazdci z ôsmich krajín, nezúčastnili sa len mladíci z Lotýšska, z dôvodu cestovateľských problémov.
Prvenstvo si vybojoval domáci jazdec Jan Kvěch pred druhým Markom Lewishynom z Ukrajiny a na tretej priečke dojazdil Poliak Wiktor Lampart.
Deväť najlepších jazdcov z Divišova postúpilo do finále tohtoročných ME, ktoré sa uskutoční v Nagyhalaszi v Maďarsku 12.9.2020: traja jazdci z Českej republiky, dvaja z Nemecka a Ukrajiny, jeden z Poľska a Anglicka. Spolu s uvedenými jazdcami sa v Maďarsku predstaví jeden domáci jazdec a šesť jazdcov zo Škandinávie, ktorí dostali priamo miesta vo finále, nakoľko sa druhé kvalifikačné kolo pre pandémiu Covid -19 na severe Európy neuskutočnilo.
Podujatia sa zúčastnili i dvaja mladí slovenskí reprezentanti, odchovanci Speedway clubu Žarnovica David Pacalaj a Jakub Valkovič, ktorým sa bohužiaľ v Divišove nedarilo a to i napriek tomu, že trať v Divišove poznajú lepšie než ich súperi a majú odjazdených viac pretekov v sezóne.
"Niekto nás preklial," začal telefonát po pretekoch David Pacalaj. "To nebolo normálne. Pukla mi hadička od metýlu, odpadla stupačka, pokazil sa karburátor, dráha po úprave bola iná, než v nasledujúcej jazde, nastavenia mi nesedeli, v poslednej jazde som nemohol do opakovanej jazdy nastúpiť, lebo som už nemal na čom...", vypočítaval vzápätí všetky svoje trable. "Nakoniec mi požičal karburátor Petr Chlupáč a s tým som išiel dodatkovú jazdu. Deň blbec. Nevyšlo nič. Mrzí ma to. Čo už teraz, hádam to bude v ďalších pretekoch lepšie," zakončil mierne optimisticky David.
Pridané: 07.08.2020 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Európsky pohár „Speedway U19“ 2020 vyvrcholil v Žarnovici - Redakcia
- Slovenský titul 2016 na plochej dráhe ukoristil lietajúci Austrálčan - Redakcia
- Začína Grand Prix speedway 2020 aj s Martinom Vaculíkom - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Galéria ku článku:
Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!