Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 2131 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29885
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17654)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12231)

Seriál článkov: História Pionier

Zobrazujem články 16 až 30 z cekového počtu: 65.

19.02.2018 - gilbert Čitatelia: 9871 [História]

-

História Pionier: Nový Pionier 05

Pionier bol malým úsporným všestranným približovadlom. Bol dieťaťom ranného budovania socializmu a vlastne bol populárny vďaka tomu, že v 50-tych rokoch minulého storočia v 50-kovej kubatúre bol jediným „motocyklom“ popri mopedoch Stadion a Jawetta.

 

03.11.2017 - gilbert Čitatelia: 5480 [História]

-

História Pionier: Mini 555 so svetlami, 3. časť

V seriáli o Pionieroch jednosedádlakoch som sa venoval v ostatných dvoch častiach amatérskym mini 555. Viem, že niektoré projekty majú spoločné prvky s Jednohrbmi, teda typom 550, no koncepcia obidvoch typov je zhodná a pochádza z pražského vývoja.

 

07.09.2017 - gilbert Čitatelia: 5659 [História]

-

História Pionier: Crossové Mini 555, časť druhá

V predošlom článku som sa venoval minimotocyklom, ktoré boli používané ako športové náradie. Boli vybavované kolesami tak, aby čo najlepšie sadli malým šampiónom. Kolesá vlastne rástli s nimi. V ostatnom čase sa už takéto náradie dá voľne kúpiť a teda sa rodičia (tréneri) nemusia zaťažovať ako a z čoho vyrobiť pre šampióna jeho terénku. Jednoducho k jazdcovi vhodne veľký motocykel kúpia.

 

06.07.2017 - gilbert Čitatelia: 9195 [História]

-

História Pionier: Crossové Mini 555

Bývalý režim bol dosť svojský a tí čo ho riadili mali predstavu, že všetko je spoločné. Týmto trendom sa riadili prakticky stále. Už pri rozpisovaní predošlého typu Pionier 550 som naznačil, že jazda na motocykli bola vecou, ktorá sa odvíjala od 15-teho roku jazdca.

 

28.03.2017 - gilbert Čitatelia: 8098 [História]

-

História Pionier: Cestné pretekové 555-ky

Podobne ako u Jednohrbov, tak aj Jednosedadláky sa stávali východiskovým bodom k stavbe cestných pretekových motocyklov v objemovej triede do 50 ccm, pričom boli doplňované dielcami z vtedajších mopedov Stadion a Jawetta.

 

05.12.2016 - gilbert Čitatelia: 7419 [História]

-

História Pionier: Odľahčené Jednosedadláky na cestách s kapotážou, či bez (V.)

Téma „Odľahčené Jednosedadláky“ doposiaľ uvádzala poväčšine stroje, ktoré aj napriek prestavbám boli vybavené prvkami povinnej výbavy. Teoreticky by ich teda jazdci mohli bežne používať po verejných komunikáciách. Bohužiaľ v bývalom režime to v praxi vyzeralo úplne ináč.

 

28.10.2016 - gilbert Čitatelia: 10249 [História]

-

História Pionier: Odľahčené Jednosedadláky na promenádu (IV)

V ostatných príspevkoch som sa venoval odľahčeným Jednosedadlákom v kategórii "Cross", "Enduro", "Sport" či "Naked Bike".

 

07.09.2016 - gilbert Čitatelia: 8515 [História]

-

História Pionier: Odľahčené Jednosedadláky III.

Začnem trocha netradične, spomínal som doposiaľ Jednosedadláky, ktoré boli odľahčované predovšetkým hobby konštruktérmi, či hobby jazdcami a používané boli zväčša na pretekanie a mimo cesty. Myslím si ale, že aj tak celkom prvými odľahčovateľmi boli vývojoví pracovníci Považských Strojární z P. Bystrice.

 

28.06.2016 - gilbert Čitatelia: 9181 [História]

-

História Pionier: Odľahčené Jednosedadláky v teréne II

V predošlej časti som naznačil, že som začínal s odstrojovaním Jednohrbov a Jednosedadlákov. Prvý Jednosedadlák kúpil otec, no nedovolil mi na ňom nič upravovať, prekopávať, s čím som sa nedokázal stotožniť.

 

28.05.2016 - gilbert Čitatelia: 10497 [História]

-

História Pionier: Odľahčené Jednosedadláky I

Malý motocykel Pionier bol od základu braný ako "oskútrovaný". Boli tak prezentované už prvé pražské prototypy, aj keď mali len pedále ako moped. Oskútrovaný znamená vybavený kapotážou a voľným priestorom pred sedadlom. Prvé "odskútrovanie" a "zmotocyklovanie" sériových Pionierov nastalo už u typu 550 prezývaného "Jednohrb". Tento typ nahradil modernizovaný "Jednosedadlák", ktorý bol vybavený ešte väčšou kapotážou., ktorá tvorila veľký zadný blatník.

 

25.09.2015 - gilbert Čitatelia: 9943 [História]

-

História Pionier: Jednosedadláky s netradičnou nádržou

Naznačil som v predošlých článkoch, že každý jeden človek je svojim spôsobom individualita a mieni sa od davu aspoň trošku odlíšiť, aspoň trošku z neho vyniknúť. Platí to vždy, ba dokonca aj tvorcovia uniformity sa od nej v súkromí dištancujú.

 

24.06.2015 - gilbert Čitatelia: 8100 [História]

-

História Pionier: Oskútrovaný Pionier 555 s reumaplechmi

Ostatná séria „D“ (1959) bola vybavená „reumaplechmi“, teda to bol oskútrovaný Pionier 555. Oskútrovanie bolo v Považskej Bystrici pripravené hneď na samom začiatku, teda jeden z troch laminátových prototypov Pioniera 555 bol údajne oskútrovaný.

 

30.03.2015 - gilbert Čitatelia: 10325 [História]

-

História Pionier: Vkusné doplnky na Jednosedadlákoch

Podobne ako u predošlého typu Pioniera, u Jednohrba 550, tak aj u nového typu 555 Jednosedadlák, si majitelia svoje tátoše dopĺňali komponentami, ktoré zvyšovali užitočnosť malých približovadiel z Považských Strojární.

 

21.01.2015 - gilbert Čitatelia: 10022 [História]

-

História Pionier: Pionierkové nosiče na 555-kách

Podobne ako u typu 550, tak aj nový typ 555 som pracovne rozdelil na staršie a novšie modely, ktoré sa od seba navzájom odlišovali. Z prototypu vychádzal prvý model "A", ktorý bol narozdiel od neho plechový. Mal vo výbave nosič zhodný s prototypom.

 

11.12.2014 - gilbert Čitatelia: 12625 [História]

-

História Pionier: Sériový Pionier 555 - 1958 - 1962

Po prezentácii troch laminátových prototypov Pioniera 555 na jesennom strojárskom veľtrhu v Brne v roku 1957 sa v Považských Strojárňach v Považskej Bystrici rozbehla sériová výroba nového Pioniera 555.

 

| 1 2 3 4 5 |

Yamaha Posledná šanca

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »