ISSN 1336-6491 | Online: 3789 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29927
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17677)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12250)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

250-tky na GP Catalunia

 Zdieľať

Pridané: 19.06.2001 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 5034 [Šport - GP 250]

Japonec Daijiro Katohvyprodukoval dalšie víťaztvo a vyhral už päť pretekov zo šiestich. Bol pod neustálym tlakom dalšieho japonca Tetsuya Haradu, ale ani raz počas 23 kôl nestratil koncentráciu.

V poslednom kole sa Harada, ako jediný muž schopný útočiť na Katoha túto sezónu, pokúsil zaútočit ale neuspel.

"Vedel som v ktorých častiach okruhu je Harada rýchly a zavrel som dvere keď sa ma pokúsil predbehnúť v poslednom kole," povedal Katoh.

Talian Roberto Rolfo vyhral bitku o tretie miesto pred svojim krajanom a kolegom na Aprilii Robertom Locatellim. Špaiel Fonsi Nieto získal piatu pozíciu po piaty krát v tejto sezóne.

Katoh si víťaztvom upevnil vedúce miesto v šampionáte a 10-bodovým náskokom pred Haradom. Talian Marco Melandri, ktorý nedokončil je tretí so stratou 43 bodov na Haradu.

Výsledky:
1. Daijiro Katoh
2. Tetsuya Harada
3. Roberto Rolfo
4. Roberto Locatelli
5. Fansi Nieto
6. Jeremy McWilliams


Šampionát:
1. Dario Katoh 131
2. Tetsuya Harada 121
3. Marco Melandri 78
4. Roberto Locatelli 73
5. Roberto Rolfo 71
6. Fansi Nieto 60

Pridané: 19.06.2001 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »