Anketa:
Európsky trialový šampionát 2019 už pozná svojich víťazov
ZdieľaťPridané: 22.08.2019 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2348 [Šport - Trial]
Počas uplynulého víkendu 17.-18.8.2019 sa v českej Březovej uskutočnilo záverečné podujatie seriálu Majstrovstiev Európy v Triale 2019. Celý štvordielny seriál absolvovala i dvojica slovenských jazdcov – Vladimír Kothay a Šimon Sordyl.
V sobotu bol na programe pretek tried mládeže a žien (Youth a Women). V kategórii Youth si i napriek druhému miestu v Březovej celkom očakávaný titul vybojoval španielsky jazdec Pau Martinez pred druhým Jackom Danceom a tretím Benom Dignanom (obaja z Veľkej Británie).
Šampiónkou triedy Women sa po sobotňajšom preteku stala nórska jazdkyňa Ingveig Hakonsen. O Hakonsenovej titule rozhodlo jej víťazstvo v Březovej, nakoľko s vicemajsterkou Alez Brancati z Talianska majú zhodný počet bodov. Víťaznú trojicu ME dopĺňa Hoover Madeleine z USA.
V nedeľu sa bojovalo o posledné možné body do konečného poradia v troch triedach - hlavná kategória ME, Junior a Over 40. Okrem týchto tried európskeho šampionátu sa v nedeľu predstavili i jazdci kategórie International. Titul majstra Európy v hlavnej seniorskej triede získal Marcelli Gabriel Carrballido zo Španielska, vicemajstrom sa stal Gianluca Tournour (ITA) a tretí skončil Španiel Aniol Gelabert.
V juniorskej kategórii putoval titul európskeho šampióna do Rakúska – medzi juniormi zvíťazil Marco Mempor, na druhom mieste sa umiestnil Jarand-Matias Vold Gunvaldsen z Nórska a na treťom Talian Andrea Gabutti. Ani jeden z menovaných šampiónov na preteku v Březovej nezvíťazil, ale k zisku titulu im dopomohli umiestnenia na predchádzajúcich podujatiach seriálu.
Nášmu najskúsenejšiemu jazdcovi Vladovi Kothayovi, ktorý štartoval v triede Over40, šťastie na finálovom podujatí neprialo. Zaznamenal 18 trestných bodov, čo mu stačilo v Březovej na 6.miesto. V konečnom poradí sezóny 2019 Vladovi patrí 5. priečka, víťazstvo si v jeho triede vybojoval Talian Andrea Soulier pred druhým Markusom Kippom z Nemecka a tretím Johnom Van Veelenom z Holandska.
Lepšie si v Březovej počínal mladý slovenský jazdec Šimon Sordyl, ktorý v triede International dokázal v náročnej medizinárodnej konkurencii zvíťaziť.
Viac info k podujatiu nájdete v tlačových správach FIME: sobota; nedeľa
Výsledky z podujatia ako i konečné poradie seriálu nájdete na: www.fimeurope.eu/events/789
Zdroj SMF.
Pridané: 22.08.2019 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Seriál ME v triale 2019 odštartoval v Taliansku - Redakcia
- Skvelý slovenský trialový šampionát - Vieska – Bezdedov 2020 - Redakcia
- Dvojdňové majstrovstvá Európy v triale – 28-29.6.2014 - Redakcia
- ME TRIAL 2015 - Vladimír Kothay majster Európy 2015 - Redakcia
- Majstrovstvá Európy Trial Taliansko 31.5.2014 - Redakcia
- Slovenskí trialisti úspešní na ME vo Francúzsku - Redakcia
- V Taliansku odštartoval seriál ME v triale – V.Kothay obsadil 3.miesto! - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Galéria ku článku:
Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!