Anketa:
Seriál článkov:
- Novinky
- Testy a predstavenia
- Mototuristika
- Šport
- História
- Vaše stroje
- Technika
- Bleskovky
- Najnovšie Články
- Ostatné Články
Zobrazujem články 5041 až 5055 z cekového počtu: 5364.
11.09.2007 - dusifuk Čitatelia: 14154 [Mototuristika - Stredné Slovensko - Moto-akcia]

Moto Zraz Dolná Bzová alebo ako to vyzerá, keď sa zídu motorkári z okolia...
Termín bol istý. Každý rok 1. septemra sa v obci Dolna Bzová, medzi obcami Kriváň a Mýtna, koná malý dedinský moto zraz, kde sa zídu motorkári z okolia a spoločne sa symbolicky rozlúčia s moto sezónou.
11.09.2007 - tref Čitatelia: 29122 [Vaše stroje - Moja motorka]

Z nenávisti láska, alebo môj street-turista MZ 251 ETZ
O jednom stroji, ktorý mi zmenil ak nie život sám, tak určite aspoň veľa názorov.
10.09.2007 - 751985 Čitatelia: 9647 [Mototuristika - Európa - Cestopis]

Týždeň alpských zákrut
Dosť bolo čítania a listovania v motorkárskych časopisoch. Sen skupinky motorkárov bol vymeniť Šturec za Alpy. Mesiac pred termínom odchodu nás bolo deväť, väčšinou mladí a neskúsení ľudia.
09.09.2007 - Peter Fischer Čitatelia: 9749 [Novinky - Oznam]

Nokia freestyle motocross 2007 je za nami
Takmer presne do roka a do dňa sa v Bratislave uskutočnil druhý ročník tohto podujatia.
07.09.2007 - Vadim Čitatelia: 36692 [Testy a predstavenia - Predstavujeme]

Na manželstvo to nevyzerá... alebo BMW R 1200 GS Adventure z iného pohľadu
Ktorý z motorkárov by nezatúžil otázku: privezieš mi prosím ťa na druhý koniec republiky na Majstrovstvá sveta v endure GS-ku Adventure? Ja som si takúto vetu vypočul pred týždňom.
05.09.2007 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 29601 [Testy a predstavenia - Test]

Honda S-Wing 150 - najmenšie luxusné krídlo
Horúca novinka, ktorá do našich končín zablúdila až v polovici sezóny.
05.09.2007 - Brambo Čitatelia: 3512 [Šport - MotoGP]

MotoGP 2007 – 13 – San Marino, Misano, 2. 9. 2007 V Misane dve Suzuki na pódiu... a zas Stoner
Po 14-ročnej prestávke sa vrátila Veľká cena do San Marina na zrekonštruovaný okruh Santamonica, ktorý sa jazdí od tohto roku v opačnom smere ako doteraz.
05.09.2007 - Richard Karnok Čitatelia: 2555 [Šport - Cestné Motocykle]

Svitkov úspech na Hungaroringu
Skvelé výsledky dosiahol na maďarskom okruhu Hungaroring v seriáli UEM Alpe Adria Championship tím Gold Fren Team Erinac, v ktorom štartuje náš 17-ročný pretekár Tomáš Svitok.
05.09.2007 - petkav Čitatelia: 11759 [Mototuristika - Amerika - Moto-akcia]

Laconia Biker Week – nový začiatok...
Každoročne od roku 1923 sa v druhej polovici júna koná v Laconia – Weirs Beach (New Hampshire) v USA najstarší zraz bikerov, trvajúci týždeň. Pozvanie švagra, žijúceho v susednom štáte (Massachusetts) na 80. zraz sa teda určite neodmieta...
04.09.2007 - Romanka Čitatelia: 16354 [Vaše stroje - Moja motorka]

Moja Lady Zelda - BMW R 1150 R
Tak som si splnil jeden zo svojich detských snov a mám krásnu BMW R 1150 R, ktorú nežne volám Lady Zelda. Pretože prší a viac čítam, ako prispievam (resp. neprispievam), tak som sa rozhodol, že vám o nej niečo napíšem. Len tak, z radosti.
03.09.2007 - campa Čitatelia: 9712 [Mototuristika - Európa - Výlet]

Cez kostlivca až do pekelných dolov...
Bol to ťažký týždeň. Vždy je ten trpiteľ (Bob a ja), čo všetko zvoláva a organizuje. Aj keď som mal jasnú predstavu, zhola som naozaj nemal tušák, do čoho ideme. Pár info o Kostnici a Pekelných Doloch bolo na webe, no viac infa som nezískal ani po brúsení českých motorkárskych stránok.
03.09.2007 - SSWiking Čitatelia: 22686 [Vaše stroje - Moja motorka]

Suzuki GS500 E - naháč na začiatok
Ideálna motorka pre začínajúcich "veľkých" motorkárov - moje skúsenosti po 6 000 kilometroch...
02.09.2007 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 6258 [Šport - Enduro]

Majstrovstvá sveta Enduro Krompachy 2007
Predposledný diel tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta enduro sa šiel na Slovensku a na štart sa v sobotu postavilo takmer 90 najlepších jazdcov sveta.
01.09.2007 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 4977 [Šport - Enduro]

Prvý deň svetového Endura v Kropachoch je za nami
Náročná trať privítala na východe Slovenska spičku svetového endura. Počasie jazdcom doobedu prialo no do tretieho kola nastupovali za dažďa.
31.08.2007 - Biro Čitatelia: 12475 [Vaše stroje - Moja motorka]

Moja Honda s krycím menom XR 125 L
Tak, toto je moja malá dobrá Honda. Je to zatiaľ moja druhá motorečka po babette (210, 2-rýchlostná), takže som bol spočiatku dosť ohúrený aj jej nie zrovna veľkým výkonom... Avšak po chvíli ma to prešlo, a presne to je ten pravý čas na napísanie článku.
Predchádzajúce | 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 | Nasledujúce
Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!