ISSN 1336-6491 | Online: 1389 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29915
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17671)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12244)
Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

UEM Alpe-Adria Championship, Rijeka 25.-27.8.2006

 Zdieľať

Pridané: 30.08.2006 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 4349 [Šport - Cestné Motocykle]

Slovenský motocyklový tým MP Furtom Racing sa počas uplynulého víkendu zúčastnil siedmeho podujatia európskeho šampionátu UEM Alpe Adria, ktoré sa konalo na okruhu v Rijeke. V triede 125 SP náš jazdec Michal Puškár dokončil závod na 3.mieste za dvojicou talianskych pilotov Colettom a Altomontem. Z 24 pretekárov na štarte, závod dokončilo 21.

Počas uplynulého víkendu sa konal siedmy závod UEM AA 2006 na Chorvátskom okruhu Grobnik pri meste Rijeka.

O ďalšie majstrovské body do tohto šampionátu sa bojovalo aj v 125SP.

Vďaka novým technickým informáciám sa zasadne zlepšili naše vyhliadky na technicky pokrok. Konkurencia z juhu Európy disponuje továrnym materiálom a ten už v základnom nastavení dáva vyšší výkon ako náš aj keď dobre nastavený sériový materiál.

V Piatok sme plánovali vo voľných tréningoch odjazdiť čo najväčší počet testovacích kilometrov, aby sme našli optimálne nastavenie. Tieto plány nám ale prekazil dážď.

V sobotu v kvalifikáciách sme sa museli hlavne venovať testovaniu a hľadaniu optimálneho nastavenia. Postupne krok za krokom aj keď v značnom napätí (padali úvahy o návrate k osvedčenému materiálu a nastaveniam a prácu dokončiť po závode, keďže na vyladenie moto bolo skutočne minimum času, obe kvalifikácie a warm up) sa podarilo motocykel do závodu pripraviť na relatívne dobrej úrovni. Na poslednú chvíľu sa ešte menil prevod, takže Michal musel v závode v prvých kolách sa zorientovať, kde a aký prevodový stupeň použiť, čo je v triede 125SP asi najťažšie zo všetkých kubatúr, lebo nemáme k dispozícii vysoké výkony a rozsah využiteľných otáčok je pomerne malý. Kvalifikáciu vyhral talian Coletto (figuruje aj na prvých miestach v majstrovstvách talianska a podľa našich informácii tu niekoľko dní trénoval) novým pole position rekordom 1:47,0 tým prekonal o 0,2s traťový rekord Michala. z mája 2006, 1:47,2.

Poradie po oboch kvalifikáciách:

Poz Jazdec
1. Coletto Luca (I)
2. Piani Giuseppe (I)
3. Giovanni Altomonte (I)
4. Puškar Michal (SK)
5. Perkusič Mislav (HR)
6. Volpato Luca (I)
7. Hrg Tihomir (HR)
8. Lamich Radek (CZ)
9. Višak Marko (HR)
10. Devcič Marin (HR)

Na štart nedeľného závodu sa postavilo 24 jazdcov.

V závode po štarte do čela vypálil Coletto. Hneď za nim Michal a na treťom mieste Altomonte. V polovici prvého kola Altomonte predbieha Michala a spolu s Colettom sa vzďaľujú. Michal sa musí rýchlo zorientovať kde aký prevod použiť (tesne pred závodom sme menili prevody). To mu však znepriemňujú tu výborne najazdení a so skvele poladenými motorkami Perkusič, Volpato a Višák. Po niekoľkých kolách súbojov sa Michal dostáva pred nich a v nájazde do 7 kola figuruje na 3.mieste. Počas tohto kola stiahne výrazne náskok vedúcej dvojice a vybuduje si bezpečný náskok pred svojim prenasledovateľmi.

V ôsmom kole je Puškár už za chrbtom Altíka i Coletta, ale vtom sa spustí prudký lejak a závod je zastavený. Z nepochopiteľných príčin, je ale za konečné určené poradie po 6.kole, teda 2 kolá dozadu a nie po 7 kole ako by to logicky a správne malo byť. Na konečnom poradí prvej trojky to nič nemení, ale myslíme si a videozáznam to potvrdzuje, že Michal práve v 7 okruhu zajazdil najrýchlejšie kolo, keďže stiahol 2,8 s náskok ktorí mali prví dvaja a vzdialil sa Volpatovi i Perkusičovi asi o 30 metrov v priebehu jedného kola. Závod mal mimoriadne vysokú výkonnostnú úroveň, keď prvý 6 jazdci jazdili časy na hranici rekordu, za 1:47.Domáci ale i talianski piloti tu veľmi často trénujú a preto aj tá vysoká úroveň.

Výsledky závodu (po 6 kolách):

Poz Jazdec Strata
1. Coletto Luca (I)  
2. Giovanni Altomonte (I) + 0,02
3. Michal Puškár (SK) + 2,8
4. Perkusič Mislav (HR) + 2,9
5. Marko Višák (HR) + 2,95
6. Volpato Luca (I) + 3,2
7. Marturiello Nicholas (I) + 33,4
8. Radek Lamich (CZ) + 33,7
9. Sirianini Alessandro (I) + 36,2
10. Hrg Tihomir (HR) + 36,6

Dojazdilo 21 pretekárov

Michal je pred záverečnými dvoma závodmi stále na čele priebežného poradia UEM AA 2006 s trojbodovým náskokom pred Altomontem.

Vďaka Bohu za tento úspech. Nasledujúci závod sa jazdí tento víkend na Hungaroringu

MP Furtom racing Press service michalpuskar.webpark.sk
Foto: Tomáš Vosátka

Pridané: 30.08.2006 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »