Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 3429 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29928
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17677)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12251)
Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

UEM Alpe-Adria Championship, Hungaroring 1-3.9.2006

 Zdieľať

Pridané: 08.09.2006 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 4776 [Šport - Cestné Motocykle]

Slovenský motocyklový tým MP Furtom Racing sa počas uplynulého víkendu zúčastnil ôsmeho podujatia európskeho šampionátu UEM Alpe Adria, ktoré sa konalo na maďarskom Hungaroringu. V triede 125 SP náš jazdec Michal Puškár s technickými problémami dokončil závod na 4.mieste za dvojicou talianskych pilotov Galbuserom a Altomontem a chorvátskym majstrom Perkusičom.

Michal si týmto skomplikoval obhajobu titulu, pretože pred záverečným závodom sezóny stráca na Altomonteho 9 bodov. Súboj o titul v európskom šampionáte AA sa uskutoční koncom budúceho týždňa na Masarykovom okruhu v Brne.

Počas uplynulého víkendu sa konal ôsmy závod UEM AA 2006 na Maďarskom Hungaroringu. O majstrovské body do tohto šampionátu sa bojovalo v 6 triedach, medzi ktoré patrí aj 125SP. Náš team pricestoval na tento závod nielen bojovať o ďalšie majstrovské body, ale aj pokračovať v technickom vývoji v rámci uprav, ktoré sú povolené v 125SP.

V piatok vo voľnom tréningu i kvalifikácii sme pokračovali v hľadaní optimálneho nastavenia nových komponentov.

V sobotu v druhej kvalifikácii sa Michal snažil zajazdiť čo možno najlepší čas. Motocykel ale stále nefungoval tak ako by sme chceli a aj napriek veľkej snahe (Michal počas tréningu havaroval a zranil si ruku), to nebolo lepšie ako 4.miesto na štarte s časom 2:13,1. Pozitívom kvalifikácie bol ďalší posun v naladení motora pri použití nových komponentov, ale zostávalo stále veľa otáznikov pre ich použitie do závodu. Preto sme sa rozhodli vrátiť k pôvodným dielom, ktoré sme používali až do minulého závodu a disponujeme dátami o ich nastaveniach.

Poradie po oboch kvalifikáciách:

Poz Jazdec
1.Fabio Galbusera (I)
2.Giovanni Altomonte(I)
3.Mislav Perkusic (HR)
4.Michal Puškár (SK)
5.Radek Lamich (CZ)
6.Tomas Hlavacek (CZ)
7.Nickolas Marturiell (I)
8.Marko Visak (HR)
9.Milos Nesic (SCG)
10.Michal Salac (CZ)
......
12. Michal Mišák (SK)

Na štart sa postavilo 23 jazdcov.

V závode po štarte sa do čela dostal Altomonte. Na druhom mieste jazdil Michal Puškár, tretí Galbusera a štvrtý Perkusic. Náš motocykel so sériovým výfukom išiel výborne, na rovinkách dokonca lepšie než talianom. V druhom kole ale motor začal pri výjazdoch zo zákrut vynechávať, čo spôsobilo, že Michal nemohol držať krok s talianskymi pilotmi a začal na výjazdoch strácať. S pribúdajúcimi kolami sa činnosť motora výrazne zhoršovala, až Michala predbehol aj Perkusic, ktorého síce Michal na „maximálku“ niekoľko krát predbehol, ale v zákrutách nemal šancu, keďže motocykel vôbec nereagoval na otočenie plynu na výjazdoch. V závere závodu sme mali obavu či motocykel vôbec vydrží. Čo sa v ňom dialo uvidíme až rozoberieme motor. Je to skutočne smola, najmä teraz, keď vrcholí šampionát. V závere závodu ešte prepustil Galbusera prvé miesto Altomontemu. (Podľa Fabiových slov to nebolo úmyselne, údajne sa mu zavrel prívod paliva)

Výsledky závodu:

Poz Jazdec Strata
1. Giovanni Altomonte (I) 
2. Fabio Galbusera (I) + 01,6
3. Mislav Perkusic (HR) + 11,3
4. Michal Puškár (SK) + 13,7
5. Milos Nesic (SCG) + 1:04,03
6. Radek Lamich (CZ) + 1:04,5
7. Nickolas Marturiell (I) + 1:05,1
8. Michal Salac (CZ) + 1:36,9
9. Michal Mišák (SK) + 1:48,5
10. Ales Vochoc (CZ) + 1:53,8

Najrýchlejšie kolo: Fabio Galbusera 2:10,1

Výsledkom tohto pre nás nie veľmi úspešného víkendu je, že sme stratili vedenie v priebežnom poradí UEM AA čím sa nám skomplikovala obhajoba titulu. Na druhej strane sme sa ale posunuli vo vývoji o kúsok ďalej.

O titule sa rozhodne o 2 týždne na okruhu v Brne, kde sa celý seriál UEM AA Championship 2006 zakončí.

Vďaka Pánu Bohu za všetko pozitívne čo sa udialo. Tiež chceme poďakovať Vladovi a Štefanovi a všetkým ktorí nás prišli podporiť.

MP Furtom racing Press service michalpuskar.webpark.sk
Foto: Tomáš Vosátka

Pridané: 08.09.2006 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »