Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 926 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | BIKE ROKA 2019 | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Sumoto Brno

Anketa:

Mal by sa podľa teba Dakar vrátiť do Afriky?

Spolu odpovedi: 666
Áno, to sú terény kam patrí: 60% (402)
Nie, južná amerika je super: 40% (264)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Motocyklový alarm MT7 - dojmy a skúsenosti

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 07.11.2006 Autor: TTom
Čitatelia: 10978 [Testy a predstavenia - Doplnky]

Alarm na motorke sa mi zdal somarina ktorá je tam len na to, aby sa pokazila a robila problémy. Názor som zmenil.

Ukradnúť sa dá všetko. Ale montáž alarmu stojí za ten pocit že človek proti krádeži spravil ďalší krok. Model MT 7 bol namontovaný na motocykli Honda Transalp 2005 a montáž je možné si pozrieť v predošlom článku. Montáž prebehla bez problémov, len návod na montáž nebol v slovenčine, ale v nepresnej angličtine. Model počtom funkcií nepatrí k špičke medzi obdobnými zariadeniami, ale môže byť vhodným cenovým kompromisom.

Alarm MT 7 v skratke:

 • imobilizer
 • auto zapnutie alarmu
 • plávajúci kód
 • blokovanie štartovania
 • dva tóny polachu
 • zálohové napájanie
 • teplotný rozsah -40 až 105 stupňov
 • funkcia panic,
 • odblokovanie bez ovládača
 • vyhľadanie na parkovisku
 • digitálne polohové čidlo
 • blikanie štyroch smeroviek pri núdzovom státí
 • kompaktné teleso

Ovládač má len dve tlačidlá, ktorými sa celé zariadenie ovláda. Slúži aj na programovanie alarmu - programovanie jednotlivých funkcií zariadenie prebieha za pomoci diaľkového ovládača, zapínaním a vypínaním zapaľovania za súčasného pozorovania počtu bliknutí kontrolnej diódy. Postupy sú podrobne rozpísané v priloženom návode. V porovnaní s "pejdžrami" výhodou sú malé rozmery diaľkového ovládača. A na jeho ovládanie netreba vysokú školu. V prípade straty ovládača je možné si objednať ďalší a jeho "zosúladenie" s alarmom sa robí za pomoci PIN kódu, ktorý je súčasťou balenia. Zaujímavá je aj možnosť odblokovania alarmu bez ovládača - v prípade jeho straty, alebo slabej baterky. Treba 4 krát zopnúť a vypnúť zapaľovanie, zariadenie sa pripraví na zadanie PIN kódu, a ten sa zadáva opäť zopínaním a vypínaním zapaľovania za sledovania počtu bliknutí diódy. Dobrá vec, len si to treba pozrieť (alebo radšej) zapamätať z návodu.

Dosah ovládača bol však asi len 20 metrov, takže vypnutie sirény alebo spustenie funkcie "Panic" bolo možné len do tejto vzdialenosti. Funkcia "Panic" slúži na postrašenie "ošahávačov" a smerovky päť krát bliknú a siréna sa po túto dobu spustí. Dôležité je, že po deaktivácii sirény v prípade "alarmovania" zostáva zariadenie opäť pripravené na ďalší poplach. Ovládač prežil mechanické otrasy pri páde a problém mu nerobila ani vlhkosť - deň strávený v zarosenom puzdre tankvaku. Teleso alarmu pripevnené pod sedadlom prežilo aj drsnejšie enduro jazdy a súvisiace rázy mu nerobili problémy.

Motocyklu po montáži alarmu pribudne funkcia blikania štyroch výstražných smeroviek v prípade núdzového státia. Transalp túto funkciu má od výroby, ocenia to teda hlavne majitelia motoriek, ktoré výstrahu nemajú. Táto funkcia sa spúšťa zopnutím zapaľovania, stlačením tlačidla na ovládači a následným vypnutím zapaľovania.

Páčilo sa mi že alarm nemal funkciu "samoaktivácie" čo ocení človek ktorý motorku posúva v garáži - bez nečakaného hukotu. Alarm sa aktivuje do pohotovostného režimu 30 sekúnd po stlačení tlačidla ovládača, jeho aktiváciu signalizuje kontrolná LED dióda. V prípadné spustenia poplachu pri vašej neprítomnosti sa o ňom dozviete zvukovou signalizáciou pri odblokovaní alarmu (pípnutím) a dióda svojím blikaním definuje ktorý spínač alarm spustil. Napríklad ak niekto stlačil spojku - dióda po zopnutí zapaľovania blikne tri krát, po prerušení napájania blikne päťkrát. Spustenie sirény trvá 30 sekúnd a pri opakovanom narušení sa táto doba opakuje. Zariadenie má možnosť výberu z dvoch zvukov sirény. Počas spustenia poplachu je odber 0,7 A, čo je maximálny odber. Počas garážového státia je odber menší ako 5 mA. Rozmery kompaktného telesa sú tiež prijateľné z hľadiska umiestnenia na motocykli - je to vlastne len jedna "krabička". Systém spoľahlivo fungoval aj pri zvýšenej vlhkosti - počas 100 km ceste v lejaku. Motorka často nestála bez dobíjania, najdlhší čas státia bol dva týždne a baterku to nevybilo. Záložný zdroj slúži na napájanie alarmu pri prípadnom odpojení baterky motocykla. Jeho funkčnosť je možné jednoducho overiť napríklad vybratím poistky alarmu. Po montáži zariadenia treba tento záložný zdroj nabiť (krátkou jazdou). To píšem len preto aby si prípadný zákazník bezprostredne po montáži nemyslel že záložný zdroj nefunguje. Ďalej sa o neho starať netreba - dobíja sa pri jazdách.

Polohové (digitálne) čidlo si zapamätá uhol motocykla pri ktorom sa alarm zapne - je teda možné "stráženie" na oboch stojanoch. Siréna sa aktivuje sa keď je bočák asi 3 mm od zeme. Ako som uviedol - alarm sa spustí nielen pri naklonení motocykla, po odpojení napájania, ale aj pri zopnutí spínačky, pri zaklapnutí bočáku alebo pri stlačení páčky spojky. V návode úzkostlivo písali že kontrolná led dióda nesmie byť na mieste ktoré zmokne, ale nič sa nestalo keď bola na palubovke v trvalom daždi.

K alarmu nie je možné doplniť žiadny ďalší snímač a ani nemá výstup na pripojenie externého zariadenia pri poplachu. Výrobca taktiež neponúka doplnkové príslušenstvo.

Záver:

Doteraz som alarmom neveril, ale po montáži pri parkovaní v meste som mal o niečo lepší pocit keď som od motorky odchádzal. Bol som s týmto modelom spokojný a rozmýšľam objednať taký istý na druhú motorku. Len čakám na nejakú zimnú akciu.

+ rozmery telesa, odber
- nepresný návod na použite a montáž

Cena: 3891 Sk

Alarm na test poskytla spoločnosť Autoalarmy.sk.

Pridané: 07.11.2006 Autor: TTom pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Motocykel 2019

Motocykel 2019

Adamoto KTM

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: milovin
Slovenčina a matematika sú úzko prepojené:
Úvod do problematiky: Kanibali chytia Američana, Rusa a Slováka.
Náčelník hovorí: "Máte týždeň na to, aby ste mi povedali také číslo, aké som ešte v živote nepočul.
Inak vás zožerieme."
Po týždni predstúpi Američan a vraví: " 500 miliónov kvardiliriárd biliónov."
Náčelník: "Uff, to bolo dobré, ale už som to počul, preto ťa zožerieme."
Rus: "Nekonečno tri." Náčelník: "No, to bolo lepšie, ale aj to som už počul, preto aj teba zožerieme."
Slovák: "Pokokot." Náčelník: "Pokokot? A to je koľko?" Slovák: "To je odtiaľto až hentam do piče."
Vedecky pohľad na vec: " POKOKOT" Slovo pokokot , napriek prvému dojmu nie je žiadna nadávka .
Slovo "pokokot" je jedným zo slov, ktorým sa vďaka bohatému fondu slovenského jazyka dá vyjadriť matematická hodnota, ktorá nie je ani číslo, ba ani prvočíslo.
Slovo pokokot znamená niečo medzi veeeľa až nekonečnom. Je to zároveň slovo, ktoré nám, Slovákom, môžu iné kultúry iba závidieť a môže sa označiť ako skvostný slovenský slovný endemit. Na západnom slovensku, najmä v Bratislave sa ako miernejšia forma používa slovo "mrťe" (dôraz na mäkke Ť).
Inak slovom pokokot sa dá napríklad vyjadriť aj výška napadnuté ho snehu, prípadne hĺbka vody...
Už pred 60-timi rokmi mali prostí ľudia pokokot problémov a životných priekov, s ktorými sa museli deň čo deň zaoberať . Slovo " pokokot" sa tak časom rozšírilo po celom Slovensku. Najnovšia správa zo sveta hovorí, že populárna slovenská fyzikálna jednotka " pokokot" bude v krátkej dobe zaradená do medzinárodnej SI sústavy základných fyzikálnych jednotiek.
Zistilo sa totiž, že sa bez nej nezaobíde Európa ba ani Amerika. Európsky parlament má napríklad " pokokot " poslancov a berú "pokokot " peňazí, americký prezident má pred voľbami " pokokot " sľubov a o uplatnení v Číne ani nehovorím, je ich proste ...... pokokot ......
Prajem Ti pokokot krásnych dní.
ešte mi napadlo - 100 pokokotov = plnápiča Tak to je parádne až pokokot !

Ďalšie vtipy »