Anketa:
Slovinsko - Chorvátsko 2006 4/5
ZdieľaťPridané: 22.01.2007 Autor: Carlos
Čitatelia: 12686 [Mototuristika - Európa - Výlet]
Prechádzam cez Terst a okolo Udine si valím smer Lignano a Bibione. Je to necelých 350 km a moje BMW si spokojne bručí a ujedá z tejto chutnej porcie. Jediné čo ma štve, je ukazovateľ teploty. Je neskutočných 38 v tieni. Do Bibione prichádzam okolo tretej a okamžite po príchode sa idem okúpať do mora. Večerný program rozvádzať nebudem.:-)
![]() |
Na druhý deň, čiže v pondelok 19. júna, štartujem okolo 8.00 sám domov. Telefonicky sa dohadujem s Jarom, ktorý vedie ostatných z Krku cez Maribor. Ja idem cez Udine a Tarvisio. Míňam Klagenfurt v svižnom tempe asi 160 km rýchlosťou. Štít mám vysunutý na maximum a zapnutý tempomat. RT-čko si pradie ako starý kocúr a z reprákov si repuje Rytmus a strašne pri tom nadáva. Ja sa len spokojne usmievam, lebo toto je tá pravá letná pohoda.
Asi 10 km za Grazom máme spicha na benzínke, kde pod stromom čakám na fešákov asi dve hodiny. Od Grazu dávam vyčerpanému a zničenému Milanovi riadiť môjho Bavora, ktorý mi vzápätí s nadšením oznamuje, že je to neporovnateľný pocit cestovať na naháči a na poriadnej turistickej motorke. No dobré ráno... V zdraví prichádzame domov okolo deviatej.
![]() |
Raňajšie prípravy |
![]() |
Jaro kuchárom |
![]() |
Posedenie v Reštike pri pláži |
Pridané: 22.01.2007 Autor: Carlos Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- BMW R1200 GS Adventure - schránka na náradie
- JAWA 250 - model 353 - Omladzovacia kúra
- Calabria 2007
- BMW 1200 RT

Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!