Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1169 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 15136
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 56% (8489)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 44% (6647)
Hodnotenie: (26 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (159)  [Verzia pre tlač] Tlač

Nový motor Harley Davidson Twin Cam 96 a 96B

 Zdieľať

Pridané: 08.02.2007 Autor: campa
Čitatelia: 13465 [Testy a predstavenia - Predstavujeme]

Som človek, čo má rád na motorke jednoduchosť. Klasiku. Striedmosť. Miloval som svoje BT pre tú surovosť a železnosť, chladenie vzduchom, dva valce a nič viac. Také je aj moje HD, jeden karbec a kopa železa na dvoch kolesách.

Svet sa ale ponáhľa a HD svoje základné zmýšľanie upravuje. Mám pocit že si čoraz horšie budem hľadať „svoju“ motorku ako bude čas utekať, no modernizácia sa dala očakávať.

Nová generácia modelov Harley Davidson vstupuje do nového ročníka obnovou motora Twin Cam a nezostalo iba pri ňom. 6-stupňová prevodovka, nová koncepcia výfuku a taktiež vstrekovanie u každého Sportstera. Zmena a inovácia bola síce očakávaná, ale v tomto rozsahu ma prekvapila. Svoje na hrbe má aj zmena zákonov EU a konkurencia je silná, preto sa za oceánom niekto zobudil a poďho pracovať, nie len žmýkať legendu. Môže aj uschnúť, nie?

Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie. Keď Evo malo 1340 ccm a Twin Cam 88 mal už 1450 ccm, tak nová 96 už má pekných 1584 ccm. Zdvih šiel hore na 111,1 mm a vŕtanie 95,3 mm zostalo zachované. Nová 96 má vraj až do 700 nových dielov, ale naďalej zostala napevno v ráme. Aspoň že tak. Nové sú aj valce, horná časť motora a vahadlá. Pre softail je určený model 96B, ktorý má potlačiť až 90 % vibrácií (bože, kam to svet speje, HD bez trasu...). Modelová rada Dyna a Touring budú šlapať na klasickej 96ke bez vyvažováka.

96 má 123 Nm krútiaceho momentu pri zhruba 3 400 otáčkach. Porovnajte si môj starý 88 a nárast tam je pekný. Vzhľad motora zostáva tradíciou daný a to je dobre. Až na V-Roda, HD na tom stavia, tak to nechajme na nich. Plusom je, že štartér je teraz vmontovaný do vnútorného primárneho krytu bez pomocného hriadeľa, čo zlepší studené štartovanie. Piest je ľahší a ojnica tiež. Tá je tiež odľahčená čo malo za dôsledok zlepšenie výkonu. Keď zoberieme v úvahu, že objem šiel hore, tak je to zvláštna cesta. Napadá ma jediné, že tá pôvodná bola zbytočne veľká a ťažká. Aj keď „B“éčko je jemnejšie celkovo má nová motorizácia kultivovanejšie správanie ako doteraz (... A v tomto momente sa veľká slza skotúľala po Motúzovom líci...). Oficiálna správa ďalej tvrdí, že vačka je ľahšia a bol použitý super materiál, čo zaručí jeho dlhú životnosť.

Pokiaľ viem, tak ten pôvodný bol jednoliaty a asi zvládne aj prejdenie tankom, no ale skúsime im to veriť. Nové je aj to, že vačkovú reťaz teraz stráži hydraulický napinák. Pôvodne to obstarávalo valčekové ložisko. Olejová pumpa dokáže o 15 % viac cirkulovať a 25 % viac vyplachovať, to znamená že spolu s inteligentným adaptérom na sledovanie chladenia oleja nebude môcť dôjsť k prehriatiu. Pôvodné „íčko“ malo čo do vstrekovania prácu cez 8-stupňovú trysku, dnes to funguje cez 25-stupňovú, čo zaručuje lepšie rozprášenie paliva. To má za následok zníženie emisií. Hororom sám o sebe je nové fungovanie senzor-výfuk-managment motora. Modul riadený počítačom ovláda príveru airboxu a zároveň to isté v každom výfuku. Ten to potom riadi podľa zaradeného kvaltu, otáčok a hodnotí pridanie plynu. Áno, stále čítate o HD. Fabrika sľubuje aj továrenský kit a Screaming Eagle možno tiež niečo pošpekuluje.

Nová je aj 6-stupňová (áno š e s ť, ... Dobre čítaš...) prevodovka, nová skriňa má nové vnútorné uloženie a ložiská. Kolečká sú mierne do šikma a to má za následok lepšie, ľahšie a rýchlejšie radenie. Šestka má mať dobrú odozvu na spotrebu na diaľnici (... môj má 5,5, tak kde chcú šetriť?...). Zadné kolo poháňa stále ozubený remeň, ktorý je ale teraz užší.

To je asi v krátkosti všetko a mne len neostáva si povzdychnúť kam nás obmedzenia a norma EU dostane. Dúfam že zotrvám pri mojom klasickom, karburátorovom motore vrátane open výfukov a moderna ma v živote nedobehne...


Pridané: 08.02.2007 Autor: campa Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (26 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (159)  [Verzia pre tlač] Tlač
Advertisement

HD-11-2023-side

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal:
Pidze za otcom 5-ročny syn a pyta še, čo je politika. -Jak by som ci to vyšvetlil.,- rozdumuje ocec. "Popač synu, to je jak u nas doma: Ja som kapitalizmus, ja zarabiam peneži a nošim jich domu. Mamka, to je vlada.Tota mi peneži zobere, daco sebe a co ostane ,rozdzeli podľa vlastnoho uvažeňa. Naša služka, to je robotnicka trieda.Tota robi a my ju placime. Dzedko, to s odbory. Ten dava pozor, žeby robotnicka trieda nebola vykorisťovana. Ty sam si ľud. Pre tebe to šicko šicke robime A tvujj maly braček, tak to je naša spoločna buducnojsc. Rozumeš tomu?" Chlapčik še dluho zaduma a potom hutori: "zateľ ište neznam. Necham sebe to cez noc pejsc cez hlavu." V noci še prebudzi pre zapach, zatože joho maly bracik še pokakal. Zajdze teda do izby rodičoch.Tam špi len matka a neda še zobudzic.Chlapec idze potom do izby služky a tam vidzi otca, jak sebe so služku akurat paradne uživa. Ani jeden sebe malej postavičky nevšimne. Chlapček še smutne otoči a za rohom vidzi dzedka, jak so zaujmom sleduje cez oblak oca so služku.Ani dzedko sebe ho nevšimne.Chlapček še rozplače a idze sebe lehnuc. Rano še ho ocec pyta: "Ta už znaš, čo je to tota politika?" Chlapec mu smutne odpoveda:"Už to znam, ale je to kus inšak, jak ši mi to včera vyšvetľoval" "A jak je to ,vyšvetli mi to prošim ce?" "No, kapitalizmus zneuživa robotnicku triedu. Odbory še tomu nečinne prižiraju, zatieľ , co vlada tvardo špi. Ľud je šickym ukradnuty a naša spoločna buducnosc leži v sračkoch!"

Ďalšie vtipy »