Anketa:
Svitok bodoval vo Vallelunge
ZdieľaťPridané: 22.05.2007 Autor: Richard Karnok
Čitatelia: 3116 [Šport - Cestné Motocykle]
Dva náročné víkendy má za sebou motocyklový pretekár Tomáš Svitok z tímu Gold Fren Team Erinac.
Pred týždňom absolvoval preteky šampionátu UEM Alpe Adria v chorvátskej Rijeke a počas uplynulého víkendu debutoval v európskom pohári v triede Superstock 600 v talianskej Vallelunge, z ktorej si hneď pri svojej premiére priniesol jeden bod za pätnáste miesto. V silnej konkurencii predovšetkým talianskych jazdcov to je pre nášho pretekára skvelý úspech.
![]() |
Okrem toho, že štart vo Vallelunge bol pre Tomáša prvým v "Európe", musel si tento náš 16-ročný pretekár zvykať aj na nezvyčajný okruh, ktorý miestami pripomína skôr motokárovú trať. Tréningov sa zúčastnilo viac ako 40 pretekárov a v piatok sa tím sústredil predovšetkým na nastavenie podvozku. V sobotňajších kvalifikáciách už Tomáš postupne znižoval stratu od najrýchlejších, oproti piatku sa zrýchlil o niekoľko sekúnd a vyjazdil si 24. pozíciu na štarte. V samotných pretekoch dokázal ešte viac zrýchliť, predbehol niekoľkých súperov a vybojoval spomínaný bod za pätnáste miesto v cieli! O veľkej konkurencii svedčí aj fakt, že víťaz minulých pretekov Alpe Adrie sa až do svojho pádu pohyboval len dve pozície pred Tomášom!
![]() |
Tomáš Svitok: "Som veľmi spokojný. Na okruh vo Vallelunge som si najprv musel zvyknúť, ale nebol to až taký problém. Okruh sa mi páči. Je tam úsek kde sa ide na plný plyn so zaradeným šiestym prevodovým stupňom a sú tu aj zákruty doslova pripomínajúce serpentíny. Ťažko sa bojovalo s domácimi pretekármi, ktorí majú okruh dokonale najazdený. Zo začiatku sme museli riešiť správne nastavenie podvozku a trochu som mal problém s pneumatikami Pirelli, na ktorých to aj tu dosť šmýkalo. V pretekoch som sa postupne prebojovával dopredu a z európskeho bodu mám samozrejme veľkú radosť."
![]() |
(Foto: Vladimír Novotný - www.wladafotos.com)
![]() |
Pridané: 22.05.2007 Autor: Richard Karnok Zdieľať
Súvisiace články:
- Tomáš Svitok sa predstavil v novom tíme na prvom podujatí Alpe Adria 2007 - Awia
- Svitok bodoval v Chorvátsku - Risso46
- Mladá nádej Slovenska - Tomáš Svitok - Risso46
- Tomáš Svitok na UEM Alpe Adria Championship v Rijeke - Harly
Ďalšie články tohto autora:
- Lucia Murgašová medzinárodnou majsterkou Slovenska 2024 v triede Supersport 300
- Maco Racing Team jedenásty na 24-hodinových pretekoch v Le Mans 2020
- Ladislav Šolc oslavuje 75. narodeniny
- Maxim Repák, slovenské prekvapenie sezóny 2019
- Pri havárii vrtuľníka zahynul dvojnásobný majster Československa Marián Troliga
- Slovenský motomaxx racing team sa predstavil na pretekoch svetového šampionátu EWC 2018 na Slovakia Ringu
- Yamaha Maco Racing Team piaty na 8h v Oscherslebene 2016
- Španielska šanca Michala Búlika
- Rozhovor - Peter Šurina: „Moje poďakovanie patrí predovšetkým pretekárom“
- Ladislav Šolc má sedemdesiat rokov - GRATULUJEME!
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Nové oficiálne videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!