Anketa:
Race for fun! 9. - 10. 8. 2008 - Tri poháre z Trenčína pre Svitka
ZdieľaťPridané: 14.08.2008 Autor: Richard Karnok
Čitatelia: 4764 [Šport - Cestné Motocykle]
Trojnásobným úspechom sa skončilo účinkovanie Tomáša Svitka na medzinárodných pretekoch Race for fun! na letisku v Trenčíne.
Čerstvo 18-ročný pretekár Gold Fren Teamu Erinac teda využil možnosť ukázať sa pred domácim publikom a svojim fanúšikom urobil rozhodne veľkú radosť.
Trenčianske preteky sa tentokrát započítavali aj do seriálu ERES-Racing Cup, a tak išlo Tomášovi nielen o víťazstvo v rámci voľných pretekov Race for fun!, ale aj o body do spomenutého seriálu.
![]() |
Po treťom mieste v kvalifikácii sa mu do pretekov podarilo vynikajúco odštartovať, dostal sa na prvé miesto a okamžite získal mierny náskok pred dvojicou Jiří Fejta a Radek Rous. Títo českí piloti spolu bojovali o druhé miesto a snažili sa priblížiť aj k Tomášovi, no o výsledku už v polovici pretekov rozhodlo predbiehanie o kolo pomalších jazdcov.
Pri jednej takejto situácii spadol Rous a ku koncu pretekov sa už Tomáš mohol sústrediť len na udržanie Jiřího Fejtu za svojim chrbtom. To sa mu aj podarilo a okrem pohára za víťazstvo v Race for fun!, si na stupne víťazov vystúpil aj po druhý za víťazstvo v rámci ERES-Racing Cupu.
![]() |
Tomáš sa prebojoval aj do tradičného trenčianskeho Superfinále, kde spolu štartujú najúspešnejší pretekári všetkých tried. Napriek nevýhode vo zdvihovom objeme svojho motora dokázal so svojou šesťstovkou bojovať s pretekármi na silnejších litrových motocykloch. V poslednom kole sa dostal na vedúcu pozíciu cez Vladimíra Ružu a zvíťazil. Predbiehal však v mieste kde bola vyvesená žltá zástava, víťazstvo teda mohlo pripadnúť práve Ružovi, ale ten sa gentlemansky situáciou ďalej nezaoberal a uznal víťazstvo Tomášovi.
Tomáš Svitok: "S podujatím v Trenčíne som mimoriadne spokojný, podarilo sa mi zvíťaziť pred domácim publikom, mojimi fanúšikmi, navyše sa na naše jazdenie prišli pozrieť aj naši partneri a sponzori, ktorým sme, verím, takisto urobili radosť. Musím sa vrátiť aj k situácii v Superfinále, uvedomujem si, že som predbiehal pod žltou vlajkou, ktorú som prehliadol, túžil som poraziť litrové motorky a na to som bol zaujatý. Keď som sa to potom dozvedel, chcel som si s Vladom Ružom vymeniť pohár, ale on o s tým nesúhlasil. Chcem mu touto cestou ešte raz veľmi poďakovať. Rovnako chcem vďaku vyjadriť našim partnerom a tiež Mariánovi Troligovi, ktorý nám k úspechu v Trenčíne takisto pomohol."
![]() |
Pridané: 14.08.2008 Autor: Richard Karnok Zdieľať
Súvisiace články:
- V roku 2008 motocyklové preteky v Trenčíne až trikrát!!! - Brambo
- Čo na víkend? Enduro vo Vechci, Race for fun v Trenčíne alebo zrazy? - Awia
Ďalšie články tohto autora:
- Lucia Murgašová medzinárodnou majsterkou Slovenska 2024 v triede Supersport 300
- Maco Racing Team jedenásty na 24-hodinových pretekoch v Le Mans 2020
- Ladislav Šolc oslavuje 75. narodeniny
- Maxim Repák, slovenské prekvapenie sezóny 2019
- Pri havárii vrtuľníka zahynul dvojnásobný majster Československa Marián Troliga
- Slovenský motomaxx racing team sa predstavil na pretekoch svetového šampionátu EWC 2018 na Slovakia Ringu
- Yamaha Maco Racing Team piaty na 8h v Oscherslebene 2016
- Španielska šanca Michala Búlika
- Rozhovor - Peter Šurina: „Moje poďakovanie patrí predovšetkým pretekárom“
- Ladislav Šolc má sedemdesiat rokov - GRATULUJEME!
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!