Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 825 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 6674
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (3971)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (2703)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač

ASKOF Cassovia cup 2008 za polovicou sezóny

 Zdieľať

Pridané: 14.08.2008 Autor: Ivan Ifk0 Kuzevič
Čitatelia: 5007 [Šport - Enduro]

V polovici júna privítala jazdcov a divákov stará - známa trať v Slanci na 4. podujatí Askof Cassovia cupu. Potom nasledoval Zelený dvor a Medzev. A medzi tým čerešnička v podobe trojhodinovky.

Stará klasika - Slanec, 15. jún

Niekoľko dní pred pretekom poprchávalo, nie veľa, ale vyzeralo to na mokrú trať. Pravdu povediac som sa z toho tešil a dúfal som že poprší poriadne, aby po veľkom množstve suchých pretekov boli konečne aj mokré, plné blata. Aj noc zo soboty na nedeľu priniesla prehánky, takže bolo relatívne mokro, ale nie až tak ako som chcel. Bohužiaľ to stačilo na vypustenie jednej časti trate, ktorú zopár jazdcov v tréningu nezvládlo. Počasie bolo cez deň úplne ideálne, oblačno, teplota akurát, počet jazdcov klasicky okolo 130-ky, veľa divákov. Počul som zopár sťažností na menšie depo, ale ináč sa príprave nedá veľa vyčítať.

V porovnaní s minulým/minulými rokmi sa trať v Slanci veľmi nezmenila, trochu sa predĺžil výjazd a zjazd za crossovou časťou a menšie zmeny nastali aj v lesnej časti. Úpravy sa uberajú správnym smerom, len by ich mohlo byť trochu viac. Samotné preteky boli vyslovene zaujímavé a napínavé až do konca vo všetkých kategóriách, páčila sa mi hlavne kategória C (obidva) kde sa to naozaj „mlelo“, ale aj kategória A. Nejazdil Kapajčík a hneď bolo oveľa viac adeptov na víťazstvo, podľa toho sa jazdci aj snažili. Občas zdanlivo slabšie štartovné pole prinesie oveľa zaujímavejšie súboje.

Bohužiaľ tohtoročná sezóna prináša akosi veľa nepríjemných udalostí, ani Slanec nebol výnimkou. V druhej jazde detí pri prejazde okolo depa, tam kde je najviac divákov vyletel jazdec mimo trate a sanitka mala opäť čo robiť. Mimochodom na tému sanitka a to ako to bolo zorganizované v Slanci som počul zopár síce neoverených, ale zato veľmi zaujímavých informácií. Len dúfam že nie sú pravdivé, lebo ak pravdivé sú, tak niekto má dosť čudný spôsob myslenia a nepochopiteľne zbytočne riskuje. Celkovo mám zo Slanca prevažne dobrý pocit aj keď trochu zmiešaný. Bol to štandardne dobrý pretek, hlavne súboje jazdcov pomohli. Len sa neviem zbaviť dojmu, že tomu chýbala iskra a hlavne trať by už potrebovala radikálnejšiu zmenu, nejako už stráca dych. Neberte to ako kritiku, je to len môj názor, nech si každý urobí vlastný.

Sucho a prašno – Zelený dvor, 13. júl

Doktor na pľúcnom by asi odpadol, keby videl koľko prachu bolo na Zelenom dvore. Dokonca aj časť kde vo všetkých predchádzajúcich rokoch bola voda sa šla po suchu. Ešte že chlapci z Enďurotemu našli vzadu v lese nenápadný potôčik, ktorý pekne rozmočil okolie a nejednému pretekárovi narobil problémy.

Teplo, veľa jazdcov a divákov (teraz bez miestnych ožranov, keďže je to trať na pomerne opustenom mieste), depo rozšírené/presunuté, bezproblémový prístup (vzhľadom na podmienky). Trať opäť celkom iná ako po minulé roky a opäť dobrá. Tento krát, na rozdiel od minulého roka, na pomerne malej ploche, za čo boli vďačný hlavne diváci. Crossová časť zmenená iba mierne, pribudla „zábavka“ s pneumatikami. Tri oddelené pasáže v lese, z toho hlavne druhá dosť technická s vodou/blatom, šmykľavým výjazdom skokom cez suché koryto, výjazdom pomedzi stromy... Konečne organizátori pochopili že Céčko zvláda niečo iné ako Áčko a časť trate pre C kategóriu vypustili. Pomohlo to všetkým. Vo výsledkoch neboli žiadne prekvapenia asi iba tretie miesto Ondreja Štofku v Áčku (he he, sorry Ondro). Zelený dvor dokázal, že aj stará, notoricky známa trať, má stále čo ponúknuť a vie vždy prekvapiť. Len tak ďalej.

Konečne pravé bahnenie – Trojhodinovka Budimír, 27. júl

Trojhodinovka dvojíc nepatrí do seriálu Askof Cassovia cupu ale rozhodne stála za to. Po neskutočne dlhom čase a množstve „nudne suchých“ pretekoch boli moje modlitby vyslyšané. Pršalo skoro v kuse 2 týždne pred pretekom a aj v sobotu večer sa traťou prehnala prietrž mračien a upravila ju do naozaj krásnej podoby.

Pravdepodobne dážď a mokrá trať tentoraz odradila väčšie množstvo jazdcov a ešte väčšie množstvo divákov. Ale kto prišiel, určite neoľutoval. Aspoň bolo viac miesta v depe, na trati aj pri bufete. Organizátor, v porovnaní s Cassovia cupom z konca mája, radikálne pomenil trať. Ani jedna časť neostala bez výraznejších zmien. V hornej, crossovej pribudlo zopár skokov, upravila sa lavica, tobogany, vypadol slimák ..., v hornom lese sa celkovo zmenil charakter trate, jazdilo sa viac menej kolmo na predchádzajúce pasáže. Spodný les bol úplne iný, asi iba 30% sa šlo po predchádzajúcej trati, ostatné sa namotalo do iných, veľmi zaujímavých miest, ťažko opisovať, viac povedia fotky. Najprv jazdili deti (iba v crossovej časti), potom sa šla trojhodinovka a opäť deti. Celý čas sa dalo na čo pozerať, niekoľko veľmi zaujímavých, rozbahnených úsekov, ale aj skoky a tobogany, a celkovo trať stáli za to. Bolo to to pravé bahnenie, nielen pre jazdcov ale aj pre divákov. Sám som bol celý od blata.

Všetko šlo bez vážnejších problémov, ani zdravotníci nemali veľa práce, iba menšie poleptanie benzínom, naozaj podarená guľášovka, mohlo by byť takých viac.

Predsa mi nedá pristaviť sa pri menšej nepríjemnosti. Je to doslova na neuverenie, ale v noci po preteku niekto ukradol chemický záchod. Čo všetko už v dnešnej dobe treba strážiť, nad tým ostáva rozum stáť. Neostáva nič iné, iba zaželať zlodejovi aby jeho život bol plný toho, čoho bol plný záchod keď ho kradol.

Škola výjazdov a zjazdov - Medzev, 10. august

Medzev je jedna z tratí ktorá je známa svojimi kopcami a náročnosťou. Bol som zvedavý, ako bude toho roku postavená. Moja zvedavosť rástla celú sobotu pri sledovaní výdatného dažďa. Nóó, nestavali ju pre bábovky. Počul som na to výstižnú poznámku: „Nebudem zľahčovať trať vždy, keď niekto zaplače“. Aj z niektorých fotiek vidno že to bolo tak.

Countrycross v Kopernici a možno aj mokro a iné dôvody mierne preriedili štartovné pole a dostali ho približne k číslu 100, k polooblačnu, 20. stupňom, takmer bezvetriu. Trať bola rozdelená na spodný les, crossovú časť a horný les. Hlavne spodný les, skoro úplne nový, bol veľmi zaujímavý. Najmä výjazd hneď za potokom. Stál som tam celú jazdu Céčko aj časť jazdy Béčka a stále bolo na čo pozerať. Úspešnosť výjazdov odhadujem na cca 50 %, najviac sa namakali usporiadatelia a dobrovoľníci čo pomáhali ťahať jazdcov hore kopcom. Aj zjazd niekoľko metrov pred crossovou časťou ponúkol zaujímavé momenty, napríklad jedno komplet salto vpred jazdca aj motorky. Crossová časť klasicky s troma poriadnymi výjazdmi, najlepším toboganom aký poznám a niekoľkými skokmi. Horný les skôr oddychový, ale zase nie až tak veľmi.

Céčkari sa vytrápili, Béčkari si zajazdili, Veteráni ponadávali na príliš dlhý čas jazdy a Áčkari márne naháňali Petra Podhorského. No a samozrejme deti, tie ma vždy dokážu prekvapiť. Aby som stále iba nechválil. Menšie problémy boli v depe kvôli blatu a aj parkovisko a príjazd pre divákov by sa dalo zlepšiť. Mierne zmätky boli pri určovaní výsledkov a v prvých jazdách si niektorý jazdci v hornom lese skracovali trať. No ale nikto nieje dokonalý a kto nerobí nepokazí, takže ... Takže Medzev bol viac ako dobrý, čomu sa pri klasicky vysokom štandarde, čo si držia, vlastne ani veľmi nečudujem.

Záver

Pomaly ale isto sa blíži záver ročníka. Stálo by za to zamyslieť sa ako ďalej, akým smerom by sa celá súťaž mala uberať, čo by sa malo pomeniť, čo zlepšiť, čo obmedziť. Stále častejšie počúvam názory, ktoré sa dosť rôznia. Niekto sa sťažuje že je príliš veľa lesných pasáži, iný nadávajú že trate sú príliš ťažké alebo naopak ľahké, ďalším zase vadí dĺžka jázd, najlepší sa sťažujú že pomalší zavadzajú ... Ťažko povedať, ktorá varianta je najlepšia, v každom prípade názory netreba ignorovať, práve naopak, treba ich počúvať.

Pamätám časy keď sa jazdili tri preteky za ročník a všetci boli radi že si vôbec môžu zajazdiť. Našťastie sa to zmenilo. Len netreba zaspať na vavrínoch. Cassovia cup je teraz v najlepšej forme svojej histórie, treba ju minimálne udržať. A ak by sa podarilo ešte ju vylepšiť, boli by sme vďační všetci.

PS: Výsledky si môžete pozrieť na www.askofcassoviacup.sk

Pridané: 14.08.2008 Autor: Ivan Ifk0 Kuzevič Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria