Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1000 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 7807
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (4606)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (3201)
Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (7)  [Verzia pre tlač] Tlač

Vyskúšali sme Piaggio Liberty 125 2014

 Zdieľať

Pridané: 30.04.2014 Autor: Ivan Ifk0 Kuzevič
Čitatelia: 19324 [Testy a predstavenia - Vyskúšali sme]

Malý, ľahký, veľké kolesá, slušný úložný priestor, dobrý motor, dlhé servisné intervaly, nízka spotreba, nízka cena, pekný... Tak som o ňom počul. Piaggio Liberty 125, je to naozaj tak?

 Piaggio Liberty 125 2014
Piaggio Liberty 125 2014

Zoznámenie

Historické okienko hovorí, že prvú verziu predstavili Taliani koncom minulého tisícročia. Odvtedy prešla niekoľkými úpravami a faceliftmi. Rozmery, výkonové parametre a aj dizajn boli však stále veľmi podobné, skoro rovnaké. Najväčšia zmena, v porovnaní s poslednou verziou, je motor. Kvapalinou/vzduchom chladený, 2/3 ventily, karburátor/vstrekovanie. To sú tie „koncernové spôsoby“, vymyslí sa jeden motor, hneď ho napcháme všade. Samozrejme, nemusí to hneď znamenať negatívum, práve naopak.

Piaggio Liberty 125 2014
Piaggio Liberty 125 2014

Tento konkrétne pochádza z Vespy. 124 cm3 poskytuje 7,60 kW a 10,4 Nm, zaujímavé parametre na zhruba 120 kg živej hmotnosti.

V otázke dizajnu mi napadá jediné slovo – nadčasový. Ako ináč pomenovať niečo, viac menej 15 rokov staré (s miernymi úpravami), a stále dobre vyzerajúce. Ťažko vyzdvihnúť nejakú špecialitu, čo by na prvý pohľad zaujala. Pred pár rokmi by mi možno do očí udreli veľké, jednoducho ale zaujímavo riešené kolesá, lenže teraz, keď každý druhý skúter jazdí aspoň na 14-kach, je to už štandard. Skrátka, uhladený celok, príjemne pôsobiaci, žiadna extravagancia, ale ani nuda. Nežnejšiemu pohlaviu sa vraj páči. Veď posúďte sami.

Piaggio Liberty 125 2014
Piaggio Liberty 125 2014

Jazda v meste

Otočiť kľúčik zapaľovania, chvíľu počkať, stlačiť brzdu a štartér, bez pridaného plynu. Fajn, bol som zvedavý na tie tóny. Na moje prekvapenie štartér aj celý agregát vydáva príjemný, „dospelý“ zvuk, žiadny upišťaný kolibrík. Hneď potom ešte jedno prekvapenie, aj po naštartovaní pekný, dospelý zvuk, žiadny malý nervák vo vysokých tónoch, len príjemný šelest a dunenie. Jasne že to nie je žiaden Harley Davidson, ale keby som nevedel čo je zač, tak by som kľudne povedal, že nejaký štvrťliter možno aj polliter.

Piaggio Liberty 125 2014

Po miernom pridaní plynu sa mu ale nejako nechcelo, skoro mám dojem že sa „dusil“. Predpokladám, že tu bude mať nejaký súvis so „sýtičom“, lebo sa to stávalo pravidelne pri studenom motore. Riešenie je jednoduché, buď chvíľu počkať na zohriatie motora, alebo prudšie pridať plyn. Zaujímavosťou je aj samotné štartovanie, ktoré má na starosti automat. Jednoducho sám točí štartérom a keď motor naskočí, štartér vypne (podobne ako napr. na Moto Guzzi). Niekedy keď po štarte hneď pridáš plyn, tak motor zdochne, čo bude nejaká bezpečnostná poistka. Riešenie zase jednoduché, buď chvíľu počkať, nech si motor prebehne zopár taktov, alebo pridávať jemne.

Ale poďme konečne k jazde. Keďže mám doma Piaggio Fly 125 s rovnakým motorom, vedel som čo od toho asi môžem očakávať. Bol som však trošku sklamaný, až tak veľmi sa mu nechcelo. Niežeby nezrýchľoval, to by som kecal, ale moje flájko má lepší rozbeh. Na obranu treba povedať, že na test sme dostali úplne surový motor, takže sa to časom možno poddá. Jazda v meste plynulá, zrýchlenie dosť dobré, stále som bol na križovatkách prvý preč. Celý skúter je malý, takže prepletanie sa a kľučkovanie v pohode. S celkovým prehľadom o situácii okolo mňa som bol spokojný, v späťákoch bolo vidno čo treba, niežeby nemohli byť lepšie, ale postačujú.

Kotúč vpredu a bubon vzadu stačia, brzdí akurát dosť a brzdenie je dobre a ľahko dávkovateľné. Na prvý pohľad som bol trošku prekvapený z toho bubna vzadu, keďže stále viac skútrov ma aj vzadu kotúč, ale vôbec nebol problém. Aj s bubnom sa dostane zadné koleso pomerne ľahko do šmyku, ak to vodič chce.

Vyskúšali sme Piaggio Liberty 125
Piaggio Liberty 125 2014
Vyskúšali sme Piaggio Liberty 125
Piaggio Liberty 125 2014

Podvozok nastavený neutrálne, vzadu sa v štyroch polohách dá nastaviť tvrdosť pružiny. 14-tky kolesá sa snažia odfiltrovať čo sa dá, lenže naše cesty, to je kapitola sama o sebe. Tie nedokáže bez občasných otrasov prejsť žiaden stroj, ani Liberty nie je výnimka. Napriek tomu to šlo celkom slušne, iba mi trochu vadila relatívne malá svetlosť podvozku. A extra som nadával na hlavný stojan. Neviem ktorý blbec ho navrhoval, ale povinne by som ho nechal 100-krát prejsť cez 5 centimetrový obrubník. Som presvedčený že zo 100 pokusov by ani raz neprešiel, akurát by mal presilené a roztrasené ruky a nohy a možno aj vytrhnutý motor z rámu. Výstupky na hlavnom stojane určené na ľahšie nahadzovanie na stojan sú príliš veľké, ale hlavne pri sklopenom stojane sú ešte pred kolesom. Takže prejsť aj malú prekážku znamená, že o tú prekážku škrtnete. A keďže sú tie výstupky vytvarované tak „ideálne“, že v zavretej polohe stojanu pôsobia ako zarážka, tak väčšia prekážka (už od cca 4 cm) nutne znamená, že ju neprejdete, ale celý skúter aj s jazdcom sa na nej zasekne. Najlepšie to ale je vo väčších rýchlostiach, nerovnostiach a náklone, vtedy sa stojan dostáva ešte bližšie k zemi a to až je zábava. Príjemná tiahla zatáčka, 80 km/h, zrazu zapustený kanál (ktorých je na našich cestách dosť) rovno predo mnou, vyhnúť sa mu už nedalo, tak som doňho vpálil. Tupý kovový úder, skúter podskočil, ako keby do mňa niekto nabúral z boku a ja som už len sledoval kde si usteliem.

Na svojom flajku som to vyriešil za 30 sekúnd s uhlovou brúskou, odrezal som výstupky a je pokoj. Funkcia stojanu sa nijako nezmenila, ale prejazdnosť je neporovnateľne lepšia.

Vyskúšali sme Piaggio Liberty 125
Piaggio Liberty 125 - nie celkom najšťastnejšie riešený hlavný stojan. Výstupky pomáhajú nahodeniu, ale zavadzajú pri prejazde nerovností, napr. obrubníka.

Čo sa týka „kokpitu“, celková ergonómia, dostupnosť, prehľadnosť a množstvo ovládačov a kontroliek postačujúce a vyhovujúce. Trochu horšia bola viditeľnosť kontrolky rezervy, ale keďže má aj palivomer, tak kontrolku rezervy vlastne ani veľmi netreba.

Piaggio Liberty 125 2013

Malá odkladacia skrinka vpredu pri kolenách, stačí na peňaženku a mobil, alebo lekárničku a náradie, alebo niečo iné podobných rozmerov. Vďaka nádrži pod sedadlom a 14ke kolesu je podsedadlový priestor relatívne malý. Integrálna prilba sa tam nezmestí ani náhodou, ale otvorená aj s rukavicami a zopár drobnosťami áno. Zadné madlo spolujazdca je zároveň držiakom na pohodlné pripevnenie aj stredne veľkého kufra. Montážna sada na kufor je bezproblémovo dostupný doplnkový diel. Rovná podlaha medzi nohami odnesie napríklad 10-kilové vrece zemiakov, alebo 6 ks minerálok. Takže keď zrátam všetky odkladacie priestory a plochy (aj s namontovaným kufrom), ani relatívne veľký nákup na niekoľko dní nie je problém. Vyskúšal som viackrát.

Piaggio Liberty 125 2013
Piaggio Liberty 125 2013
Piaggio Liberty 125 2013
Vyskúšali sme Piaggio Liberty 125

Turistika

Je to síce mestský skúter, ale prečo nevyskúšať prímestskú turistiku? Ráno som naložil pod sedadlo bežecké oblečenie a obutie, odviezol som sa po okresných cestičkách so zatáčkami a dierami asi 70 km, poprepletal som sa pomedzi zaparkované autá a zastal som rovno pred prezentáciou pretekov. Prilbu a rukavice som dal do kufra, motobundu pod sedlo, zaprezentoval som sa, prezliekol, zvyšné oblečenie napchal kde sa dalo (všetko sa zmestilo) a odbehol som si cca hodinku desať. Potom som sa vrátil, poprezliekal a prešiel som si na skútri celú trasu preteku, aj so šotolinovými vložkami a inými okresnými pokrútenými cestami som sa vrátil domov. Spolu 150 km, úplne bez problémov. Jasne, na nejakom GSe, alebo Kawe KLE by tom asi bolo pohodlnejšie a určite rýchlejšie, ale...

Iné to je na rovných cestách prvej triedy. Tam som vyslovene zavadzal a občas aj ohrozoval vlastné zdravie. Teda ohrozovali ho tí tupci čo sa ma snažili predbehnúť bez preradenia do druhého pruhu.

Skrátka okresné cesty nižšej triedy áno, prímestské rýchlostné komunikácie s viac pruhmi v jednom smere dá sa, diaľnica asi tiež, ale cesty prvej triedy s jedným pruhom v jednom smere len na vlastné riziko.

Piaggio Liberty 125 2014
Piaggio Liberty 125 2014
Piaggio Liberty 125 2014
Piaggio Liberty 125 2014

Sedadlo je príjemné mäkké a dosť široké, takže sa na ňom dá presúvať a ani po dlhšej ceste nebolí zadok. Ochrana proti vetru nič moc, ale zase pri rýchlostiach čo dokáže ani lepšiu netreba a keby bola asi by to šlo na úkor spotreby. Spotreba podľa štýlu jazdy od 2,5 do 3 litrov na 100 km a je jedno či v meste alebo mimo. Pri 6,5 litrovej nádrži je dojazd 200 km aj viac.
Spolujazdec má vraj tiež dobré sedadlo, madlo na chytenie je tam kde má byť a na stúpačkách sú nohy v prirodzenej polohe. Ako by to dopadlo na dlhšej ceste som nemal možnosť vyskúšať, ale kto už jazdí s malým skútrom vo dvojici na dlhšie cesty?

Piaggio Liberty 125 2014
Sedadlo poskytuje primerané pohodlie aj na nejakú tú turistiku

Názor druhého redaktora:

Tomáš Hajduch - Awia

Liberty je veľmi populárny skúter v krajine svojho pôvodu (myslím Taliansko) a to hlavne u nežnejšieho pohlavia. Nuž babám sa páči a to som zistil aj ja. Koncepcia aj základ je ten istý, ktorý aktuálne koncern Piaggio ponúka v tomto segmente. Na báze nového moderného motora s príjemnou spotrebou a zatiaľ bezkonkurenčným (medzi malými skútrami) servisným intervalom 10 000 km stojí dvojica modelov z lákavou cenovkou Fly a Liberty.

Piaggio Liberty 125 2014

Liberty sa od svojho brata líši hlavne veľkými kolesami. Tie sa tešia obľube hlavne v talianskych metropolách kde sa jazdí často okrem asfaltu aj cez dlažbu či "mačacie hlavy". Liberty si na menej kvalitných cestách naozaj počína lepšie ako Fly. Od predného kolesa sa prenáša menej otrasov na jazdca a jazda je istejšia. Najlepšie je si to vyskúšať, ten rozdiel je citeľný. Daňou za to je zmenšený priestor pod sedlom. To nemusí byť až taký problém po montáži kufra, keď si tak uvedomím aj ja, že priestor pod sedlom mám veľmi často prázdny a využívam hlavne kufor na odloženie prilby.

Trochu ma prekvapila pocitovo trochu slabšia dynamika Liberty. Maximálka bola v pohode, aj sila v kopcoch, len zrýchlenie akési pomalšie. Teraz neviem, či je to zámysel konštruktérov a iné nastavenia variátora (možno pre tie nežnejšie polovičky) alebo to bolo len tým, že bol úplne nový, surový a nezabehnutý. Každopádne je to praktický skúter s rovnou podlahou, dobrým motorom, spotrebou a nízkymi prevádzkovými nákladmi.

veľké kolesá, rovná podlaha, ľahká ovládateľnosť menší odkladací priestor pod sedlom, hlavný stojan

Piaggio Liberty 125 2014

Konkurencia

Bude to znieť divne, ale najväčšieho konkurenta má vo vlastných radoch. Piaggio Fly 125 má menšie kolesá, naopak väčší podsedadlový priestor, ale ináč rovnaký motor, servisné intervaly, skoro rovnaký design, ako by ich jedna mater mala.

Mimokoncernová konkurencia je dosť široká, najbližšie je asi Honda Vision 110 resp. PCX 125 alebo Peugeot Tweet 125. Výkonovo je Liberty niekde medzi Hondami, viac ako Vision, menej ako PCX, cenovo to isté.

Papierovo sa najviac približuje k Peugeotu, ten má ale 16-tky kolesá. Ťažko subjektívne porovnávať, každý skúter má niekoľko rovnakých a niekoľko rozdielnych detailov, treba si vybrať čo je pre koho dôležité a podľa toho sa rozhodnúť. V jednej veci je ale jednoznačne lepší, servisné intervaly má konkurencia oveľa kratšie.

Záver

Malý, ľahký, veľké kolesá, slušný úložný priestor, dobrý motor, dlhé servisné intervaly, nízka spotreba, nízka cena, pekný...
Nóó, s prižmúrením jedného oka je všetko pravda. Na bežné jazdenie po meste, či už do roboty, na menšie nákupy alebo len tak, podľa potreby, úplne ideálne, od skorej jari, do neskorej jesene a pri dnešných zimách aj celoročne. A nezľakne sa ani kratších výletov v rámci kraja a pre odvážnejších a trpezlivých skoro až do nekonečna.

Plusy a mínusy

priaznivá cena, dlhé servisné intervaly, veľké kolesá, malý, obratný, rovná podlaha, dosť odvezie hlavný stojan (slabá svetlá výška), menší odkladací priestor pod sedlom (daň za veľké kolesá)

Video:

Video: Piaggio Liberty 3V 2013

Video: PIAGGIO Liberty 3V 2013

Pozadie / Wallpaper:

Piaggio Liberty 125 2014
Piaggio Liberty 125 2014
Vyskúšali sme Piaggio Liberty 125

Čo by ťa mohlo zaujímať:

Piaggio Liberty 125 2014:

Servisný interval 10 000km
Spotreba 2,1 l/100km
Objem nádrže z toho rezerva 6,5 l (1,5 l rez.)
Dojazd (po kontrolku rezervy) 232 km
Cena motorky 2 290,- EUR (v cene originál kufor)

Ceny vybraných doplnkov:

Nosič kufra topcase v sérii
Kufor topcase v cene
Turistické plexi 112 EUR

Ceny vybraných ND:

Páčka brzdy 17 EUR
Spätné zrkadlo 26 EUR
Smerovka 13 EUR (sklíčko)
Svetlomet 38 EUR

Text: Ivan Ifk0 Kuzevič, Tomáš Hajduch - Awia
Foto: Tomáš Hajduch - Awia, Jaro Harly Jerga

Motocykel na test poskytla spoločnosť italmoto.sk. Redaktori Motoride.sk jazdia v oblečení 4SR a prilbách Suomy od firmy Styx.

Foto:
 Piaggio Liberty 125 3V 2014 Honda Vision 110 2014 Honda PCX 125 2014 Peugeot Tweet 125 2014
Všeobecné informácie:
Výrobca:PiaggioHondaHondaPeugeot
Model:Liberty 125 3VVision 110PCX 125Tweet 125
Rok:2014201420142014
Novinka:NOVINKA 2014
Kategória:SkúterSkúterSkúterSkúter
Motor:
Typ motora:jednovalec (4T)jednovalec (4T)jednovalec (4T)jednovalec (4T)
Objem:124 ccm108 ccm124.9 ccm125 ccm
Max. výkon:10.34 k (7.60 kW) / 7500 ot.8.43 k (6.20 kW) / 8000 ot.11.70 k (8.60 kW) / 8500 ot.9.52 k (7.00 kW) / 7500 ot.
Max. krútiaci moment:10.4 Nm / 6000 ot.8.7 Nm / 6500 ot.12 Nm / 5000 ot.
Kompresný pomer:9.5: 111:1
Vŕtanie x Zdvih:50 x 55mm52,4 x 57,952.4 x 57.8 mm
Palivový system:vstrekovanievstrekovanie
Rozvod:OHC (3V)SOHC (2V)SOHC (2V)
Chladenie:vzduchomvzduchomkvapalinouvzduchom
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:automatickáautomatickáautomatická
Sekundárny pohon:variátorvariátorvariátorvariátor
Zdvih vpredu:100 mm
Zdvih vzadu:75 mm
Brzdy vpredu:jednokotúčovájednokotúčovákotúčovákotúčová
Priemer bŕzd vpredu:240 mm220 mm220 mm226 mm
Pneu vpredu:80/90 - 1580/90-1490/90 14M/C 46P110/70 - 16
Brzdy vzadu:bubnovábubnovábubnovájednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:140 mm130 mm130 mm226 mm
Pneu vzadu:100/80 - 1490/90-14100/90 14M/C 57P110/70 - 16
Hmotnosť / Rozmery:
Suchá hmotnosť:109 kg
Hmotnosť s náplňami:102 kg130 kg
Výška sedla:790 mm755 mm760 mm
Rázvor:1345 mm1255 mm1315 mm
Dĺžka:1920 mm1845 mm1930 mm2000 mm
Šírka:700 mm670 mm740 mm690 mm
Výška:1090 mm1100 mm1120 mm
Svetlá výška:120 mm135 mm
Objem nádrže:6.5 l5.5 l8 l5.7 l
Dynamické Parametre / Spotreba:
Max. rýchlosť:110 km/h110 km/h
Spotreba paliva:2.1 l/100km1.9 l/100km2.1 l/100km
Dojazd po rezervu:cca 232 kmcca 217 kmcca 285 km
Servisný interval:10 000km
Doplnková výbava:
LED denné svetlá:áno, v sérii
Štart-stop funkcia motora:áno, v sérii
Iná výbava:v sérii štart-stop funkcia motora, LED svetlá a smerovky, 12V zásuvka v prednej skrinke
Poznámka:
Poznámka:Cena 04/2014: 2 290,- EURCena 10/2012: 1 790,- EURCena 7/2013 2 190,- EUR

Pridané: 30.04.2014 Autor: Ivan Ifk0 Kuzevič Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (7)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku: