Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1057 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Sumoto Brno MOTOQUAD www.foxracing.sk DS auto Indian - www.klasikmoto.sk VR46 - motosvet.sk choppermania.sk

Anketa:

Tvoja prvá motorka bola:

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (13 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač

Motorky spred roku '89 - časť 2.

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 08.06.2010 Autor: Romoto
Čitatelia: 17469 [Vaše stroje - Moja motorka]

Minule som skončil svoje rozprávanie pri spomienke, aké kapotáže vyrábali bratia Slížikovci zo Sasinkova...

Seriál článkov - Motorky môjho života:

Na priloženej fotografii je švagrova eMZeta s nahodenou kapotážou zo Sasinkova. „Bojové“ farby som navrhol na základe inšpirácie pochádzajúcej od Yamahy. Lakovanie a ostatné dorábky „hand made“. Vedľa stojí už spomínaná Jawa - jedna z prvých s kotúčovou brzdou.

Pri listovaní v mojom archíve som narazil na pár fotografií pozoruhodných motoriek, ktoré mi poslal kamarát, s ktorým som si písal počas vojenskej služby. Ide o krásnu Jawu 350 „ESSEX“, ktorá mala kotúče už v r. 1983. Úplne neuveriteľne vyzerá ČZ 125 z toho istého roku. Pôvodná je len nálepka na nádrži – tá sa dala kúpiť v Mototechne. Ostatné je dielom neznámeho autora. Dovolím si tvrdiť, že ešte aj dnes tieto „staré“ motorky vyzerajú skvelo. Motorky vznikli v Čechách. Kto sa niekedy pustil do akejkoľvek úpravy, možno si dokáže predstaviť množstvo vynaloženej práce a námahy.

Trošku sa ešte vrátim niekde k roku 1995, keď sme so švagrom stvorili prerábku Jawy 21 Pionier. Chcelo sa to podobať na malý motocykel za málo peňazí. Naučil sa na tom perfektne rozoberať a skladať takmer všetko a hlavne leteli na to mladé baby. Farby boli žigulácke, design inšpirácia Honda z toho obdobia:

Na objednávku som ešte prerobil ČZ 477 (175 ccm) na enduro. Pérovanie vpredu vzadu, nádrž lamino, výfuk vrchom a iné. A potom stavba domu, predaj motorky a koniec s motorkami na niekoľko storočí.

Zmena nastala v r. 1995, keď sa švagor pokúsil prerobiť Stelu (motor z babety v ráme tuším z Bieloruska), ale prišla mu do toho svadba – musel sa... Torzo nemal kam dať, a tak skončilo v pivnici v našej novostavbe. Zo sedemročným synom sme sa boli v tom čase pozrieť na preteky – Cenu Slovenska v Piešťanoch. Súčasťou pretekov boli aj závody malých štupľov v kategórii 50 automatik. Po zhliadnutí bolo rozhodnuté – o dva týždne stál syn na štartovom rošte na pretekoch v Žiline na švagrovej Stele. V mojej starej prilbe, v šuštiakovej bunde, lyžiarskych rukaviciach, bez akýchkoľvek pretekárskych skúseností. Spali sme v Š 1203, ale motorky boli v mojom živote späť.

 Fotka vyzerá ako keby bola urobená v Rumunsku. STELA a Š 1203
Fotka vyzerá ako keby bola urobená v Rumunsku. STELA a Š 1203

Keďže sme nechceli stále uzatvárať štartovné pole, hľadali sme niekoho, kto nám môže pomôcť. Juraj Galovský a jeho firma JAG bol ten pravý. Bol autor krásneho cestovného špeciálu s motorom z Babetty v deltaboxe vlastnej konštrukcie obaleného v laminátovej kapotáži. Tento stroj vyzeral a aj jazdil naozaj dobre. Motoru bolo treba trocha v pivnici „pomôcť“ ale nie vždy to stačilo. „Pomôcť“ preto musel aj syn svojou nielen jazdou. A tak si aj on pričuchol k motocyklom ozaj od základu. Bolo to krásne obdobie, pár pretekov sme absolvovali aj v Čechách. Vrcholom bol titul vicemajstra SR v r. 1997. A potom nám pretekanie stopli finančné suchoty a manželka – bála sa o syna.

Na fografiách je jazdec „nášho“ tímu v začiatkoch – montérková kombinéza, potom vo vrcholnej forme – s kolenom na asfalte a nakoniec s trofejou. Ten s trofejou je Dominik Cacao Juriš.


Pridané: 08.06.2010 Autor: Romoto pošli na vybrali.sme.sk

Seriál článkov - Motorky môjho života:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (13 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač
Motoshop Žubor.sk

ChopperStyle-01-2018-side

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: HDPOLICE

Přečtěte si vyprávění o statečnosti ženy s malým revolverem, jakou prokázala z očí do očí vůči floridskému aligátorovi. Jaký malý kalibr ji zachránil? Byla to Beretta Jetfire… Ale nechejme ji příběh vyprávět vlastními slovy:

"Šla jsem se svým manželem, se kterým jsem v rozvodovém řízení, po břehu kanálu na okraji města Fort Lauderdale (oblast známá výskytem aligátorů) a diskutovali jsme otázky majetkového vyrovnání. Najednou z kalné vody vyběhl 5metrový aligátor a řítil se na nás se široce rozevřenou tlamou s ostrými zuby. Musela to být samice, která zde měla své
hnízdo s vejci.

Kdybych s sebou neměla svou malou pistoli značky ráže 6,35 mm, už bych zde nebyla. Stačil ale jeden výstřel do kolena mého exmanžela,… Aligátor se ho zmocnil a odtáhl ho z cesty do vody. Mohla jsem zrychlenou chůzí odejít. Musím říci, že je to skutečně výborná zbraň. Zachránila mne, a když k tomu připočtu i ušetřené výlohy za soud a rozvodového advokáta, nemohu jí dostatečně blahořečit."

Ďalšie vtipy »