Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1309 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 25051
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 61% (15175)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 39% (9876)
Hodnotenie: (28 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (49)  [Verzia pre tlač] Tlač

Video: Úprava BMW R 1150 GS Touratech / Maroko 2011

 Zdieľať

Pridané: 18.01.2011 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 53039 [Technika - Úpravy motocyklov]

Pred pripravovanou cestou do Maroka som sa pustil aj do úprav mojej vernej GS-ky, okrem menšej generálky dostala nové farby, sadu dielov z dielne Touratech, nový zadný tlmič...

Viete ako to chodí. Vždy som tvrdil, že tunig alebo úprava motoriek sú tak trochu zbytočne vyhodené peniaze, alebo teda že najlacnejší tunig je kúpa novej motorky. Sú však isté prekážky, ktoré ti proste nedajú na výber. Buď lepšia motorka (pre teba) na trhu už nie je, alebo tú svoju si si tak obľúbil, že ju jednoducho nechceš vymeniť. U mňa platí asi jedno aj druhé :-)

Z čoho vychádzame:

 GS pred úpravou - niekde v Španielsku cestou zo zrušeného Dakaru 2008
GS pred úpravou - niekde v Španielsku cestou zo zrušeného Dakaru 2008

Aby som vás dostal do obrazu, priblížim trochu moju motorku. BMW R 1150 GS, rok 2002. 132 000 bezporuchových kilometrov. Má za sebou cesty na blízky východ, Afriku (Egypt), Rusko na východe až ku Uralu, mnohokrát Ukrajinu, Rumunsko, Albánsko až po Lisabon a Gibraltar na západe. Postavila sa na štart niekoľkých amatérskych rally a 2-krát odjazdila úspešne Erzberg Rodeo v rakúskych Alpách... K tomu nespočetné hodiny v ťažkom teréne, ale aj dlhé trasy s plnou poľnou.

 Ja a GS na Sand Rally 2010
Ja a GS na Sand Rally 2010

Taká malá GO:

Nič nie je večné, aj keď GS má k tomu dosť blízko. Nikdy som ju nešetril, aj keď vždy dostala zaslúžený servis. Jazdy v teréne jej dali zabrať, od podvozka až po motor všetko, často na benzín pochybnej kvality. A tak ako kilometre pribúdali, ozvali sa zvuky z rozvodov. Pred cestou do Maroka som sa rozhodol nazrieť do motora, ktorý od nova otvorený nebol. GS prišla do servisu po svojich.

Zhodiť valce je otázka asi hodiny práce. Tu sme však zistili zdroj podozrivých zvukov. Klzáky napinákov rozvodovej reťaze to nevydržali sa polámali sa. Útržky plastov tak skončili v útrobách motora. Navyše na výmenu klzákov je nutné motor rozpoliť, a tak nezostávalo nič iné, len sa do toho dať.

 Príčina opravy - prasknutý klzák napináku rozvodovej reťaze
Príčina opravy - prasknutý klzák napináku rozvodovej reťaze

Boxer nie je nijako extra komplikovaný motor. Čo však je na tejto motorke komplikované, je sa k nemu dostať. GS nemá rám a motor jednoducho nevyberiete. Zostáva postupne zhodiť zadné koleso, výfukový sústavu, prevodovku s kardanom, podsedlovku, airbox, ABS a celú elektriku a potom zavesiť prednú časť motorku na strop. Z takto obesenej trosky je možné motor demontovať.

Rozpolenie potom už bola hračka. Nasledovalo meranie a skúmanie:

Opotrebované diely na výmenu:

Úprava BMW R 1150 GS - oprava motora - Opotrebované piestne krúžky
Opotrebované piestne krúžky

 • klzáky napinákov pravý aj ľavý valec, boli prasknuté
 • rozvodové reťaze, výrobca neudáva mieru opotrebovania, ale v porovnaní s novými reťazami boli mierne natiahnuté
 • piestne krúžky mali merateľné opotrebenie
 • po bližšom prieskume som odhalil, že BMW v roku 2007 vyvinulo upravený napinák rozvodovej reťaze na ľavej strane. Na tejto strane je problém, že napinák musí byť dole hlavou a keďže je hydraulický tak z neho po zastavení vytečie všetok olej. Pre tento prípad je vybavený aj pružinou, ale tá asi časom starne. Samozrejme tieto problémy sa prejavia až po nabehaní 100 a viac tisíc km a niekoľkých rokoch prevádzky. Samozrejme objednal som nový napinák čo bola investícia asi 70 EUR.
 • zadný brzdový kotúč NG

Zachovalé diely na výmenu:

Úprava BMW R 1150 GS - oprava motora kľuka a ojnice
Ojnica a kľukovka

Tieto diely boli pri meraní všetky v tzv. montážnych limitoch. To znamená že diel s takouto toleranciou sa považuje za nový a vyhovujúci pri montáži novej motorky. Väčšie tolerancie sú potom tzv. servisné, kde je možné takýto diel ešte stále použiť no po prekročení servisného limitu treba montovať nový diel.

Tu teda musím uznať, že po 132 000 km bolo opotrebovanie týchto dielov naozaj minimálne a kvalita spracovania tak príjemne prekvapila. Pre ich výmenu som sa rozhodol už len preto, že bol motor otvorený...

 • ložiská uloženia kľukového hriadeľa
 • ojničné ložiská + šrúby
 • guferá na kľuke
 • predná rozvodová reťaz + klzáky napináku
 • + drobnosti plastové krytky sviečok a pod.

 rozpolený motor
rozpolený motor

Po skompletovaní motora sa GS prebudila s úplne novým zvykovým prejavom. Zostávala ju prebehnúť čo som zvládol začiatkom januára: Ako sa zabieha bavorák alebo pátranie po Jágerskom minarete, všetko doladiť a pustiť sa do úprav.

Popri oprave motora dostala GS aj nové šat, kompletne do biela.

Doplnky z dielne Touratech:

Značku Touratech asi netreba žiadnemu priaznivcovi turistických a športových mašín predstavovať. Keďže som na motorke už niektoré TT doplnky mal rozhodol som ich doplniť. Keďže je mi čím ďalej bližšia športová enduro / rally jazda zameral som sa na doplnky športové. Viac o tom, ktoré doplnky som zvoli, prečo a aj ako som ich montoval sa dozviete v tomto videu:

Video: Motoride Tour de Maroko 2011 - Uprava BMW R 1150 GS Touratech

Zoznam doplnkov Touratech:

 • Hliníkové kryty valcov - už som ich mal a boli neskutočne odolné
 • Predný zvýšený blatník - Rally - okrem väčšej medzery medzi kolesom a blatníkom umožňuje aj montáž 21 palcového kolesa.
 • Športové sedlo - Touratech Sportseat (Kahedo) - športový vzhľad, užšie v prednej časti, protišmyková úprava
 • nosiče kufrov Zega + hliníkové kufre Touratech Zega Pro
 • nepremokavý lodný vak - Touratech
 • hliníkové kónické riadidlá - už dve originálne oceľové som viacnásobne skrivil, posledné pri páde na Erzbergu 2010
 • + dávnejšie inštalované doplnky doraz riadenia, kryt svetlometu

 Doplnky Touratech
Doplnky Touratech

Ďalšie úpravy:

Ešte v predchádzajúcich rokoch som robil ďalšie úpravy. Medzi prvé parila montáž progresívnych pružín HyperPro:

12.12.2007 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 22080 [Technika - Dobré Rady]

-

Pruženie Hyperpro na BMW R 1150 GS otestujeme v Maroku

Prednedávnom sa Peter Fischer podelil o svoje skúsenosti so sadou Hyperpro na Varadere. Teraz je rad na mne.

 

Pružiny sa veľmi osvedčili a za relatívne málo peňazí vysoko zlepšili jazdné vlastnosti GS hlavne v teréne. Aj preto som sa rozhodol pre montáž celého zadného tlmiča od tej istej značky - HyperPro 3D SHOCK RESERVOIR aj s HPA teda hydraulickým nastavovaním predpätia pružiny.

Má možnosť 30 klikov útlmu kompresie rozdelenej do HIGH SPEED Compresion a LOW SPEED Compresion tiež v rozsahu 30 klikov. Plus 50 klikov spätného REBOUND útlmu dáva tomuto tlmiču obrovský rozsah tlmenia a jemnosť nastavenia. Je vyrábaný so 16mm tyčou piesta z 42CrMo4 s karbón nitridovou povrchovou úpravou čo mu dodáva stabilitu, tie najlepšie tlmiace účinky a dlhú životnosť bez údržby . Je vyrobený tak aby výmena struny so správnym náradím bola otázkou pár sekúnd. Hyperpro dodáva k týmto tlmičov aj HPA / Hydraulic Preload Adjuster/ je to hydraulický mechanizmus ktorým je ovládané predpätie struny tlmiča len jednoduchým otočeným ovládacieho prvku. Taktiež k možnostiam výbavy tlmiča patrí aj možnosť voliteľnej dĺžky. Tlmiče sú štandardne osadené progresívnou pružinou no lineárne sú tiež k dispozícii.

 Zadný tlmič HyperPro
Zadný tlmič HyperPro

Pre mňa nemenej dôležitá okrem možnosti nastavenia bola aj vec akú by ste u iných výrobcov tlmičov márne hľadali (pokiaľ moje vedomosti siahajú) A to je možnosť meniť dĺžku tlmiča. Keďže som pred rokom upravil pre GS 21 palcové koleso potreboval som zdvihnúť aj zadnú časť motorky. 21 palcové koleso vpredu namiesto štandardnej 19-tky dvihne predok o jeden palec teda 2,54 cm. Pomocou tlmiča HyperPro mám možnosť rovnako pridvihnúť aj zadok.

21-palcové predné koleso:

Už bolo v článku niekoľko krát spomenuté. Ide o používané predné koleso z modelu BMW R 80 / 100 GS, ktoré som kúpil na ebay.de a preplietol na stred z GS 1150. Koleso mám po viac ako roku dobre otestováné v rôznych terénoch a osvedčilo sa. Umožňuje nahodiť ostré motocrosové pneu v rozmere 90/90 21. Väčšie a hlavne užšie predné koleso je v teréne veľkou výhodou.

Nevýhody:

 • málo miesta medzi 21-palcovým kolesom a originál blatníkom
 • zvýšenie prednej časti motorky o 1 palec = 2,54 cm
 • zmena jazdných vlastností na ceste
 • môžu nastať problémy z ABS - pomalšie otáčky predného kolesa (u mojej verzie sa nepotvrdilo)
 • tachometer ukazuje menšiu rýchlosť + nepresnosť v ukazovaní vzdialenosti
 • bočný stojan je krátky :-)

Neskôr som pozháňal ďalšie pôvodné predné 19 palcové koleso (vďaka Lako), ktoré používam hlavne na jazdu on-road a 21-tku s permanetne obutou cross gumou zas off-road.

 GS počas \"zábehu\" v Maďarsku, január 2011
GS počas "zábehu" v Maďarsku, január 2011

Vypínač ABS + relé na štart:

Úprava BMW R 1150 GS ABS vypínač
Vypínač ABS

Túto modifikáciu som poznal už niekoľko rokov. Neskôr som našiel aj jej preklad do češtiny na bmwgs.cz. Pri príležitosti týchto úprav som spravil aj túto modifikáciu. O čo ide:

R 1100/1150 GS má dosť nešťastne vymyslené diagnostiku ABS. Tá sleduje napätie v systéme a v prípade jeho poklesu pod istú kritickú hodnotu ABS odpája. To nieje žiadny problém za jazdy, tam treba tento údaj sledovať. Problém ale nastáva pri štartovaní motorky, keď sa v chladnom počasí, prípadne pri staršej baterke napätie klesá. Zvyčajne stačí motor po krátkej jazde vypnúť a znovu naštartovať a všetko je v poriadku.

Druhým problémom je vypínač ABS. Všetci sme radi, že BMW je jedna z mála cestovných endúr, ktorá tento vypínač má, pretože jazda off-road zo zapnutým ABS je "takmer" nemožná. Na druhej strane pre vypnutie ABS musíte motor vypnúť, stlačiť tlačidlo ABS, zapnúť kľúčik a štartovať. Po ďalšom vypnutí motora a štarte sa ABS znovu zapína. Kto už strávil deň v ťažkom teréne každú chvíľu vypínajúc ABS si už isto prial jednoduchý vypínač Zapnuté / Vypnuté. Táto úprava rieši oba tieto problémy.

Na úpravu potrebujete jedno relé a niekoľko káblov a bužírok, trochu elektronických znalostí a tento návod. Ak chcete aj vypínač tak bude tých káblov a práce trochu viac. :-) Ak si nato netrúfate odporúčam túto prácičku zveriť šikovnému elektrikárovi. Nerobte neodborné zásahy do svojej motorky! Naviac nikto (a ani ja) vám nedá žiadnu záruku a zásahy sú na vaše vlastné riziko.

Funguje to jednoducho. Jednotka ABS je odpojená a až keď alternátor zhasne kontrolku dobíjania (tzn. už je naštartované a moto dobíja) vtedy relé zopne a pripojí jednotku ABS. Akákoľvek slabá batéria vám už ABS nevypne.

Ak si navyše dáte do okruhu aj vypínač, tak ABS je možne kedykoľvek aj počas jazdy vypnúť. Pre opätovné zapnutie je nutné prepínač len zapnúť a spomaliť na rýchlosť cca 5kmh kedy sa ABS zapne.

Inštalované, otestované, funguje skvele :-)

Záver:

Mnohé úpravy na svojej moto mám už vyskúšané a kvalitne preverené a môžem ich odporučiť. Mnohé sú však nové a otestujem ich už za niekoľko dní v Maroku. Niektoré úpravy si vyžadujú zásah do motorky a sú tu poskytnuté bez akejkoľvek záruky. Ak sa do nich pustíte tak berte na vedomie že tak činíte na vlastnú zodpovednosť. Inými slovami nenesiem zodpovednosť za prípadné škody, ktoré si sami napáchate na vašej motorke, prípadne na vašom zdraví... :-)

Poďakovanie:

Motoride Tour de Maroko 2011:

23.12.2010 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 10833 [Bleskovky - Predstavujeme]

-

Video: Predstavujeme Motoride Tour de Maroko 2011

Ako to už býva zvykom, zima je časom snívania, plánovania, vymýšľania a niekedy aj realizovania našich cestovateľsko-dobrodružných plánov. Po troch rokoch oprašujeme myšlienku navštíviť severnú Afriku...

 

Pridané: 18.01.2011 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (28 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (49)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku: