Anketa:
SK Energy Team a Tomáš Svitok sa predstavili verejnosti
ZdieľaťPridané: 26.03.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 4536 [Šport - Cestné Motocykle]
Počas uplynulej výstavy Motocykel 2011 sa v Bratislave verejnosti predstavil SK Energy Team s pretekárom Tomášom Svitkom zo Sebedražia. V nadchádzajúcej sezóne sa spolu zúčastnia Svetového pohára cestných motocyklov v triede Superstock 1000, ktorý sa koná v rámci Majstrovstiev sveta Superbike.
Nový slovenský tím vznikol na začiatku tohto roka, keď sa rozhodli spojiť svoje sily Luboš Gréč, majiteľ spoločnosti Ducati Slovakia, Mauro Scardassa, taliansky šéfmechanik tímu a Miroslav Svitok, otec 20-ročného pretekára. Tomáš má skúsenosti s týmto seriálom už z vlaňajška, kedy s predchádzajúcim tímom vybojoval v silnej konkurencii tri body do konečného hodnotenia. Tento rok bude jazdiť na motocykli Ducati 1098R, ktorý ešte pred oficiálnym predstavením tímu testoval v Taliansku a Španielsku. FIM Cup Superstock 1000, ako znie presný názov seriálu, odštartuje 17. apríla v holandskom Assene a jednou z jeho zastávok bude aj podujatie na Masarykovom okruhu v Brne, ktoré sa uskutoční 8. - 10. júla.
![]() |
Tomáš Svitok, pretekár:“Pred nadchádzajúcou sezónou som absolvoval tvrdú prípravu a to nielen po fyzickej stránke, ale aj psychickej. Takisto motocykel Ducati je skvelý, podarilo sa nám postaviť skutočne špičkový stroj, ešte nikdy som na takom kvalitnom motocykli nesedel. Dokazujú to aj nedávne testy v Taliansku a Španielsku, kde som jazdil podstatne rýchlejšie časy ako vlani. O to viac sa teším na pretekársku sezónu.”
Luboš Gréč, spolumajiteľ tímu: “SK Energy Team sme založili spolu s Miroslavom Svitkom s cieľom uspieť vo svetovom pohári. V tíme sa stretávajú ľudia, ktorí už s týmto seriálom skúsenosti majú, či už samotný pretekár, alebo taliansky šéfmechanik, preto by sme sa chceli tento rok umiestňovať pravidelne na bodovaných pozíciách. Čo sa týka výberu pretekára, tak tam bola moja voľba jasná, v motoristickom športe sa pohybujem už dlho, takže Tomáša sledujem už od jeho začiatkov a vlani sme si vyskúšali spoluprácu aj v praxi, keď na našom motocykli absolvoval niekoľko pretekov v slovenskom šampionáte. Takisto sa nám podarilo postaviť nový kvalitný motocykel, čo nám potvrdili aj uplynulé testy. V krátkom čase nás čaká ďalšie testovanie a v polovici apríla prvé preteky.”
![]() |
Text: Richard Karnok
Pridané: 26.03.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Najsledovanejšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!