ISSN 1336-6491 | Online: 3095 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29927
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17677)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12250)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Trial: Tím Lomedia Motorsport na súťaží v Nitre

 Zdieľať

Pridané: 29.06.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 4438 [Šport - Trial]

Slovenskí trialisti odjazdili už viac ako polovicu podujatí naplánovaných na túto sezónu. Počas uplynulého víkendu sa v Nitre konala štvrtá súťaž zo sedemdielneho seriálu.

Po druhýkrát v tejto sezóne sa teda naši jazdci ukázali na „domácej pôde“ a do konca roka by to mali stihnúť ešte raz, v Kysaku. Zvyšné podujatia sa konajú v Maďarsku, Poľsku a Rakúsku.

Organizátor, nitriansky Motoklub Fénix pripravil veľmi peknú trať zloženú čisto z prírodných sekcií, v ktorých prevládali skaly. Jednotlivé kontrolované úseky boli rozmiestnené pomerne blízko seba, čo ocenili hlavne diváci.

Tím Lomedia Motorsport nastúpil na súťaž v Nitre v plnom, trojčlennom zložení. V najvyššej kategórii „A“ štartoval Peter Vranák. Počas oboch súťažných dní sa snažil „dotiahnuť“ na suverénne jazdiaceho Kothaya, ktorý ťažil aj z výhody domáceho prostredia. Nakoniec z toho bolo druhé miesto zhodne v sobotu aj v nedeľu.

„Trať sa mi páčila, nechýbali vysoké skaly a poriadne výskoky a práve tieto extrémne terény mám rád“, prezradil Peter Vranák v závere druhého súťažného dňa.

V Nitre nechýbal ani „navrátilec“ Jakub Kuchta, ktorému sa po sobotňajšom štvrtom mieste v nedeľu dokonca podarilo postaviť na stupne víťazov, keď skončil tretí. Svoju prvú súťaž v tejto sezóne komentoval: „Jazdilo sa mi výborne, aj keď v závere druhého dňa mi už dochádzali sily. Myslel som však, že môj návrat po dlhej pauze bude horší. Trať sa mi takisto páčila, aj keď zo soboty na nedeľu v noci pršalo, na podklade sa to takmer vôbec neprejavilo, dokonca to držalo ešte lepšie.“

Najmladším a ešte len prvú sezónu jazdiacim členom tímu Lomedia Motorsport je Samuel Belanský, ktorý zbiera skúsenosti vo voľnej kategórii. Počas obidvoch súťažných dní si vyjazdil piate miesto, čo komentoval: „Som spokojný, zasa som sa veľa naučil. Na trati nechýbali ani ľahšie úseky, ale ani ťažšie, z ktorých som mal rešpekt.“

V kalendári Medzinárodných majstrovstiev Slovenska teraz nasleduje takmer mesačná pauza, potom sa v rýchlom slede s dvojtýždňovými odstupmi odjazdia zvyšné tri diely seriálu. V polovici júla v maďarskom Keszthely, v závere júla v rakúskom Lunz a nakoniec opäť na Slovensku, v polovici augusta v Kysaku.

Pridané: 29.06.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »