Anketa:
Motokros Európskych národov 2011 - 3.miesto - ĎAKUJEME!
ZdieľaťPridané: 13.10.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 4762 [Šport - Motocross]
"A sme tam“. V nedeľu večer prebehlo takéto slovné spojenie nejednému fanúšikovi slovenského motokrosu.
Po namáhavých nedeľných finálových jazdách, namáhavých či už z hľadiska psychického alebo fyzického, sa chalani, členovia slovenského motokrosového tímu postavili na stupne víťazov majstrovstiev Európskych národov v motokrose a tak dokázali, že medzi európsku špičku patria.
![]() |
Dokázali to, čo si v minulosti málokto vedel predstaviť, dokázali to nielen sebe, ale aj všetkým okolo seba. Pre niekoho je to prekvapenie, pre iného je to vyvrcholenie celoročného snaženia, logické vyvrcholenie momentálnej výkonnosti slovenského motokrosového tímu, ktorý sa zúčastnil na MXoEN 2011. V nedeľu slovenský motokrosový tím prepísal dejiny slovenského motokrosu, v nedeľu slovenský motokrosový tím na seba upozornil tým najkrajším spôsobom, pričom po pretekoch v Sevlieve spozorneli aj tie najlepšie európske "veľmoci".
![]() |
V nedeľu ráno neboli síce chalani s umiestnením svojho tímu spokojní, no po perfektnej vzájomnej spolupráci a po výborných "profesorských" jazdách dokázali, že sila je v tíme, že šport je nevyspytateľný a vyhrať môže len ten, kto príde do cieľa. Zo Sevlieva si krásny zážitok odvážali nielen pretekári, no odviezli si ho i všetci fanúšikovia motokrosu na Slovensku. Slovenský tím skončil na tretom mieste, zdolali ho teda len dva silné tímy a to tím z Holandska, ktorý stál na stupni najvyššom a tím z Francúzska, ktorý sa postavil o stupienok nižšie. Za Slovákmi skončili také tímy, ako sú Slovinci, Taliani, domáci Bulhari, ale aj chalani z Českej republiky.
![]() |
Touto cestou by sme chceli poďakovať v prvom rade chalanom - pretekárom, lebo prívlastok pretekári si po bulharskom víkende naozaj právom zaslúžia, celému realizačnému tímu a v neposlednom rade sponzorom: chalanom z FOX-u, spoločnosti GOLDFREN, OKR KTM Racing tímu, KRTZ tímu, cestovnej kancelárii AWERTOUR a všetkým, ktorí prispeli k tomu, že sme vôbec mohli na MXoEN vycestovať a úspešne reprezentovať Slovenskú republiku na takom významnom podujatí.
ĎAKUJEME ! Športová komisia TPM SMF
Fotky z podujatia a tlač. briefingu, autora R. Boráka, sú zverejnené na stránke: www.smf.sk/motocross/
Zdroj: SMF.
![]() |
Pridané: 13.10.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- V Lozorne sa mladým Slovákom nedarilo - sita
- Európsky pohár country crossu 2011 odštartoval v Poľskom Rembertowe - Redakcia
- Motokros európskych národov v siderarcrosse a quadcrosse. - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- Martin Vaculík obhájil titul medzinárodného majstra SR
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!