Anketa:
Rumunsko 2003 4/4
ZdieľaťPridané: 27.10.2003 Autor: Francuz
[Mototuristika - Európa - Cestopis]
9. deň 17.8.2003 Jupiter-Constanta-Bukurest-Pitesti-Curtea de Arges (450 km)
Ráno sme vstali asi o 5,00 raňajky, balenie a o 6,00 vyrážame. Cesty sú už aj tak plné policajtov a merajú na každom kroku. Nechcem pokúšať šťastie, tak aspoň v obciach sa snažím ako tak neprekračovať rýchlosť. Inak ak je niekde radar, všetci protiidúci vám blikajú ako o život.
Tesne pred Bukurešťou, v Branesti dávame obed, čašníčka nás nadšene víta, boli sme tu aj cestou k moru.
Našťastie sme našli obchvat Bukurešti, bol síce panelový, ale vždy lepšie ako ísť cez centrum. Na konci, resp. začiatku Bukuresti sme sa este zastavili v Carrefoure kúpiť spacák za pol miliona.
V Curtea de Arges veľmi slušný kemp, stan za 40 Sk, chatka za 300. Berieme, ako tradične chatku. Sprchy majú aj teplu vodu, čo v Rumusku nie je samozrejmosť, treba sa na to vždy dopredu informovať.
Kemp je úplne prázdny, až na jednú cigánsku rodinku, čo celý deň leží v strede kempu a jedných Francuzov na karavane. Tešil som sa, že sa konečne vyspím v kľude. Pri mori sme mali totiž pod oknani terasu, na ktorej každý deň, až do rána vyhrávala kapela (niektoré rum. hity som už vedel naspamäť). A teraz tu v kempe v restauracii je svadobná hostina. Skoro na porazilo. Rumuni mávaju svadby v nedeľu, je to asi pozostatok Caučeskovej éry, kde sa v sobotu muselo chodiť do práce.
![]() |
Kemp v Curtea de Arges |
10. deň 18.8.2003 Curtea de Arges-Arefu-Cirtisoara-Sibiu-Deva-Brad (330km)
Asi 30 km za Curtea de Arges je dedinka Arefu a nad ňou leží pravý Drakulov hrad, ktorý si postavil. Vedie k nemu 1400 schodov od tamojšej hydroelektrárne. Je to vlastne zrúcanina, odtiaľ skočila jeho žena do rieky Arges keď Turci hrad obliehali. 5 km za hradom leží veľká priehrada L.Vidriru. Má hrádzu vysokú 165 m. Nasleduje 30 km serpentin, stúpame do vrcholov Transylvánskych Álp. Neskutočná príroda a vyhliadky. Sme vo výške cca 2000 m, vedľa nás vrch Negoin (2535 m) Na druhú stranu hory vedie 200 m dlhý tunel. Otvoreny je len cez deň 19.00. Na druhej strane tunela končí lanovka, ktorá sem vozí turistov z údolia. Musí mať aspoň 10 km. Tatry su plné turistov a hotelov, tu je takmer ľudoprázdno a 3-4 tur.reštaurácie.
Cestou dole z vrcholu na Cirtisoaru mi vyvrela kvapalina v zadnej brzde. Prečo som ju ja blb nevymenil, keď som ju menil vpredu? Za dedinkou Avrig je pekný motorest, stavili sme sa tu na obed a kúsok ďalej na benzínke kupujem najdrahšiu brzdovú kvapalinu (americká za 100 Sk) a odvzdušňujem brzdu. Od Sibiu cez Sebes do Devy je veľmi dobrá cesta. Spíme na začiatku mestečka Brad v penzione Corola, za 300 Sk.
![]() |
Pravý Drakulov Hrad |
11 deň 19.8.2003 Brad-Chiscau-Beius-Oradea-Debrecin-Miskolc-SK (690 km)
Ráno vstávame o 6,00, raňajky, hygiena, balenie o 9,00 sme pri neolitickej jaskyni v Chiscau. Prehliadky sú od 10-17. Vstupné 50 000 lei. Je tu množstvo skamenelých kostier medveďov, jaskyňa je pekne nasvietená. Kúsok od jaskyne je súkr. kemp. a 2 priváty.
V Oradei ešte tankujeme lacný benzin a tesne pred hranicami davame obed v lux. hotely Iris. Komplet menu pre dvoch 320 Sk.
![]() |
Vrch Negoin |
Za týchto 11 dní sme spravili 3600 km a celé nás to vyšlo, včetne bezínu, so stravou v reštauráciach, ubytovaním a neviem čím ďalším cca 16 000 Sk.
Rumunsko je nádherná krajina a je tam stále čo objavovať. Ak vám niekto povie niečo iné, tak len ten, kto tam nikdy nebol. A na buduci rok? Jednoznačne opät Rumunsko.
Pridané: 27.10.2003 Autor: Francuz Zdieľať
Súvisiace články:
Ďalšie články tohto autora:
Body a Trasy v tomto článku:
Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!