Anketa:
Jaro Černý otvoril sezónu IDM na stupňoch víťazov
ZdieľaťPridané: 25.04.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 4289 [Šport - Cestné Motocykle]
Slovenský motocyklový reprezentant Jaro Černý a jeho tím VECTOR BILY KM RACING , sa na prvých pretekoch sezóny prestížneho nemeckého medzinárodného majstrovského seriálu IDM ( Internationale Deutsche Motorradmeisterschaft), radovali s doteraz najväčšieho úspechu tohto jazdca po roku pôsobenia v tomto seriáli.
![]() |
V štartovom poli 33 jazdcov z rôznych kútov sveta, si Černý po vynikajúcom výkone v druhom preteku vybojoval 3. pozíciu pred úradujúcim majstrom Nemecka Jescom Guntherom - GER. Černý bojoval v skupine 5 jazdcov, od ktorej sa v poslednej tretine dokázal odtrhnúť a stíhať Fína Lauslehta, ktorý ale svoju druhú pozíciu udržal. Víťazom sa stal švajčiarsky jazdec Sutter. Jaro na stupne víťazov čakal od poslednej výhry v roku 2010, keď sa stal víťazom európskeho seriálu Alpe Adria Championship. V sobotňajšom prvom preteku, po napínavom boji od štartu až do cieľa v skupine 3.-9. miesta, si odniesol taktiež výborné 5. miesto. Černý je po dvoch pretekoch seriálu IDM Supersport celkove na 3. mieste z 27. bodmi.
![]() |
![]() |
Jaro Černý: „Konečne!!! To bolo asi prvé čo ma napadlo po prejazde cieľom. Môj cieľ na tento víkend bol top 5 ale dúfal som, že by sa mohlo niečo udiať a veril som, že keď dám do toho maximum, tak to pódium je reálne, čo sa aj nakoniec podarilo. Musím poďakovať každému v tíme, taktiež i partnerom, ktorí mi veria a podporujú nás. Taktiež ma teší fakt, že pred nami ešte nikto zo slovenska nestál na pódiu IDM v supersportoch alebo superbikoch, čo potvrdzuje, že všetka práca, ktorú sme v zime odviedli, sa ukázala ako správna. Tento výsledok motivuje celý tím do ďalších pretekov, ktoré nás čakajú o necelé dva týždne na okruhu Oschersleben, kde ale nemám predstavu čo očakávať, nakoľko Oschersleben vôbec nepatrí medzi moje obľúbené okruhy...“
![]() |
Svoju premiéru na Lausitzi si odbil i druhý jazdec tímu Martin Durdík. Martin si po zmrznutých testoch spred dvoch týždňov opäť sadol na svoju novú Yamahu, s ktorou sa zapojil do súbojov v značkovom seriáli Yamaha R6 Dunlop Cup. Na tejto technickej trati plnej nástrah si v 32 člennom medzinárodnom poli vyjazdil slušné 23. miesto. Martin sa taktiež predstaví o dva týždne na Oscherslebene, nakoľko seriál Yamaha R6 Dunlop Cup je už tradične súčasťou šampionátu IDM.
![]() |
Pridané: 25.04.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Desať otázok pre Jara Černého pred sezónou 2012 - Risso46
- Video: Jaro Černý ukončil pretekársku sezónu na ME v Albacete - Redakcia
- Jaro Černý a Bily Racing po záverečných testoch IDM - Redakcia
- Pretekmi na Hockenheimringu sa pre Černého a Durdíka skončila sezóna IDM - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Nové oficiálne videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!