ISSN 1336-6491 | Online: 1438 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29897
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17660)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12237)
Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Jaro Černý a Bily Racing po záverečných testoch IDM

 Zdieľať

Pridané: 15.04.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3896 [Šport - Cestné Motocykle]

Jaro Černý uplynulý víkend absolvoval posledné testy pred štartom novej sezóny, ktorú slovenský jazdec absolvuje v nemeckých majstrovstvách – IDM.

Černý sa na okruhu Eurospeedway Lausitz zúčastnil oficiálnych testov IDM, ktoré boli poslednou prípravou jazdca piešťanského tímu Bily Racing pred štartom novej sezóny a novej výzvy, Medzinárodných Majstrovstiev Nemecka – IDM.

Tento seriál je jeden z najkvalitnejších a najprofesionálnejších národných šampionátov a jeho súčasťou sú špičkový jazdci z celého sveta, bývalí svetový šampióni i továrenské tímy. Taktiež je veľmi dobrou prípravou pre jazdcov pred vstupom do svetových šampionátov.

Na Lausitzi nám počasie neprialo, teplota vzduchu bola príliš nízka a neustále fúkal silný vietor. Černý sa ale s nepriazňou počasia dokázal vysporiadať a úspešne pokračoval vo svojej príprave. Na tomto okruhu jazdil Jaro po prvý krát a preto sa zameral hlavne na učenie okruhu a najazdenie čo najväčšieho počtu kôl. Neskôr sme vyskúšali rôzne zmesy pneumatík a upravovali nastavenie motocykla.

Pre sezónu 2011 sme zmenili dodávateľa podvozkových skupín a testovanie bol i priestor na zlaďovanie a spoznávanie sa s našim novým technikom firmy White Power. V nedeľu, v posledný deň testov sa počasie umúdrilo a vyzeralo to na ideálny deň. Bohužiaľ už po štvrtom kole prvého tréningu Jarovu snahu o zlepšenie času ukončila porucha motora. Po sobotných tréningoch sme končili na 10.mieste, no práve v nedeľu niekoľko jazdcov svoje časy zlepšilo a tak sme o tri priečky klesli. Napriek tomu sme z Lausitzu odchádzali spokojní.

Jaro Černý: „Na Lausitz sme prišli už v stredu večer. Bol som zvedavý ako to bude na okruhu vyzerať, pretože som tam ešte nikdy nebol. Postupne som sa oboznamoval s traťou a taktiež som bol spokojný, že sa mi darilo postupne zrýchlovať. V konečnej výsledkovej listine oficiálnych testov idm supersport nám patrilo 13.miesto, s čím som na prvý krát vcelku spokojný. V posledný deň som si veril ešte na vylepšenie času, no porucha motocykla nás zastavila. Teraz nás už čaká prvý pretek a pred nami je ešte veľmi veľa práce. Ako na motore tak i na podvozku ale verím, že sa nám podarí všetko zvládnuť. Už sa teším na môj prvý pretek v IDM.“

Na Veľkú Noc nás už čaká ostrý štart sezóny, prvý pretek seriálu IDM, práve na okruhu Eurospeedway Lausitz. 

Tomáš Motyčka, BRT

Pridané: 15.04.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »