Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 3410 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29869
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17646)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12223)
Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

Video: Jaro Černý ukončil pretekársku sezónu na ME v Albacete

 Zdieľať

Pridané: 10.10.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 7003 [Šport - Cestné Motocykle]

Slovenský motocyklový reprezentant, jazdec Bily Racing tímu Jaroslav Černý, ukončil sezónu tretím miestom na ME superšportov v Španielsku.

Ako každý rok sme opäť do poslednej chvíle nevedeli či sa pretekov zúčastníme. Napokon samotní členovia tímu zložili dokopy financie aby Jaro mohol na ME štartovať.

 Bily Racing tímu a Jaroslav Černý v Albacete
Bily Racing tímu a Jaroslav Černý v Albacete

Na preteky sme cestovali s veľkými očakávaniami a s cieľom v umiestnení do prvej päťky. Černý sa počas sezóny výkonnostne opäť posunul a preto sme si verili na lepšie umiestnenie. Štartová listina bola nabitá, figurovalo v nej 40 jazdcov.

Jaro na tejto trati jazdil naposledy na jar, na oficiálnych testoch Dunlopu kde sa mu darilo a ktoré ukončil druhým najrýchlejším časom.

Piatočné tréningy sme využili na prácu s nastavením a otestovali zvolené pneumatiky. Výber zmesi sa ukázal ako správna voľba. Sobotnú prvú kvalifikáciu Jaro zajazdil vo výbornom tempe. Ešte niekoľko minút pred koncom figuroval na prvej priečke, z ktorej ho v závere zosadil domáci jazdec Jordi Torres, inak stály jazdec MotoGP triedy Moto2, z tímu Mapfre Aspar a úradujúci majster európy. Na konci nám teda patrila úžasná 2. priečka.

V druhej kvalifikácii ako sme predpokladali, už k zlepšeniu žiadneho jazdca na špici nedošlo a tak poradie na štarte do nedeľného preteku bolo 1.Torres, 2.Černý, tretí ďalší Španiel Climenti. Mali sme veľkú radosť, bolo to neuveriteľne úžasné. Konečne...

Nedeľný pretek na 20 kôl, štartoval za krásneho letného počasia. Na štartovom rošte stálo 34 jazdcov a v prvej rade jediný Slovák na celých ME, pripravený bojovať o čo najlepšie umiestnenie v majstrovstvách starého kontinentu.

Štart ale neprebehol podľa našich predstáv a Jaro vchádzal do prvej zákruty až na siedmom mieste. Cieľom prvého kola prešiel ako piaty a v druhom sa dostal na štvrté. Až do prvej zákruty ôsmeho kola ho kľukatou jazdou držal za sebou Rakušan Kerschbaumer. Tam mu to Jaro vnútrajškom dal a začal stíhať prvých dvoch jazdcov. Títo si už ale vybudovali dostatočný náskok, ktorý sa Jarovi už nepodarilo eliminovať. Štart a jazda za rakušanom sa ukázali ako rozhodujúce o celkovom poradí nášho jazdca v cieli. Jaro prešiel cieľom pretekov i tak na vynikajúcom treťom mieste, za domácim Torresom resp. Clementim, čo v nás vyvolalo obrovskú radosť.

Skvelé pocity, keď sme videli nášho jazdca stáť na stupni víťazov a nad ním viať našu vlajku. Užili sme si „champaigne“ ceremóniu a záujem prítomných i samotného riaditeľa CEV, pána Gallarda, ktorý nás pozval do španielskeho šampionátu na sezónu 2013.
Sme hrdí na to čo sme spoločne dokázali a žiadny španielsky komisár nám to už nezoberie.

Chceli by sme poďakovať všetkým, ktorí nám pomáhajú a veľmi by sme si priali, aby sa už konečne na slovensku začalo niečo robiť so zabezpečením motošportu či už po materiálnej alebo mediálnej stránke. Je neskutočné a neospravedlniteľné, aby si pretekár a jeho tím zabezpečovali reprezentovanie krajiny na vrcholných podujatiach z vlastného vrecka, o medializácii v slovenských médiách (česť výnimkám) nehovoriac.

 Jaro na tlačovke
Jaro na tlačovke

Európsky šampionát priamo na okruhu sledovalo 12 000 divákov, v priamom prenose ho vysielala španielska i ďalšie národné televízie, Eurosport 2, Digi sport a sledovalo ho teda po svete mnoho miliónov divákov i pri svojich obrazovkách. Aktuality i video z pretekov si môžete pozrieť dokonca i na oficiálnej webovej stránke seriálu MotoGP, ktorú po celom svete navštívi obrovský počet fanúšikov.

Náš jazdec i zábery z našej garáže boli na obrazovkách tri štvrtiny prenosu, takže i prezentácia našich partnerov a slovenska bola vynikajúca.

Video: Celý pretek:

Linky kde si môžete pozrieť celý pretek alebo highlights:

foto: archív BRT
Tomáš Motyčka

Pridané: 10.10.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »