Anketa:
Peter Vranák prvým Slovákom na Škótskej Trialovej Šesťdňovej 2012
ZdieľaťPridané: 06.05.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 5418 [Šport - Trial]
Prvým slovenským jazdcom v už 101. pokračovaní Škótskej Šesťdennej Trialovej Súťaže (SSDT) sa losovaním z veľkého množstva prihlásených jazdcov (prihláseného Milana Kollára žiaľ nevybrali) stal mladý, iba 17 ročný Peter Vranák z Lysej pod Makytou.
V štartovnom poli 275 jazdcov bude mať na svojej Montese Honda 250 4T štartovné číslo 57, s číslom 56 na Shercu bude jazdiť jeho kolega z Čiech - Václav Bruj st. s ktorým spoločne cestujú do Škótska. Čaká ich 2444 km dlhá cesta!
![]() |
Z histórie SSDT: Jazdí sa od roku 1909 s prerušením iba 2x v období vojen, všetko sa odohráva v prekrásnej prírode okolo malého mestečka Fort William v strednom Škótsku - do roku 1977 sa jazdilo v okolí mesta Edinburg. Pred oficiálnym štartom SSDT sa na trať dostávajú VETERÁNI- Pre 65 - motorky vyrobené pred rokom 1965 s prísnymi technickými obmedzeniami a súťažia počas dvoch dní v oblasti mesta Kinlochleven - v piatok a v sobotu. Je to hlavne prehliadka krásy, lásky a starostlivosti o svoje mašinky, ale zároveň aj kus umenia, zdolávať terénne prekážky na takýchto "babičkách".
V nedeľu začína oficiálny program SSDT slávnostným sprievodom celým mestom v sprievode hudby, spevu, tanca-akciou žije celé mesto i široké okolie, dalo by sa povedať, že i celé Škótsko! Po sprievode všetkých 275 jazdcov odovzdáva svoje motocykle do Perc Fermé, ktorý sa nachádza na prísne stráženom parkovisku WEST END CAR PARK, do ktorého nemá nik iný, okrem jazdcov prístup.
![]() |
Štart 1.etapy je v pondelok ráno, kedy o 7,30 vyrazí prvý jazdec na trať dlhú 66 míľ (cca 90km) s 30timi kontrolnými bodovanými sekciami. Štart i cieľ etáp je vždy vo Fort William a trate sú vedené prekrásnou prírodou jeho širšieho okolia. Platia prísne opatrenia na ochranu prírody a krajiny, sekcie i prejazdy medzi nimi sú vedené po súkromných pozemkoch, z ktorých mnohé sú chránenými prírodnými územiami. Jazda na motocykloch okrem jazdcov, dokonca i na bicykloch a pešo je obmedzená/zakázaná, sú určené trasy, ktorými sa možno dostať k jednotlivým kontrolným sekciám a pri ktorých sú určené parkovacie miesta. Iba vďaka pochopeniu súkromných vlastníkov je možné poriadanie týchto pretekov, ktorým už v minulosti práve kvôli nedisciplinovanosti či už jazdcov, či divákov hrozil zánik. Preto sú všemožnými spôsobmi všetci účastníci žiadaní o dodržiavanie týchto nariadení v záujme korektných vzťahov s majiteľmi a pokračovania 101 ročnej tradície pretekov. Majú k dispozícii mapky jednotlivých trás, informácie, ako sa dostať k jednotlivým sekciám, kde odparkovať auto, ako sa správať, aby nedošlo k nejakému postihu zo strany usporiadateľov.
Naše mladé, no skúsené želiezko v ohni, 17r. Peter Vranák, je spolu s otcom Petrom, trialistom Zdenkom Osúchom (momentálne žije v Anglicku) ako ich sprievodcom i tlmočníkom a s kolegom súťažiacim, jediným trialistom z ČR, Vaškom Brujom na mieste. Sú ubytovaní v peknej chatke priamo vo Fort William dnes absolvovali prechádzku mestom, nejaké nákupy potrebných vecí, na čo doma nezostal čas, dokonca sa im podarilo vybaviť si návštevu a nastavenie Peťovej motorky v továrenskom stane a servise MONTESY, čo by mohlo výrazne pomôcť Peťovi k výraznejšiemu úspechu, ktorý od neho všetci určite očakávame. Držme mu palce, bude to určite potrebovať, má jedinečnú možnosť predviesť, čo vie, čo dokáže mladý nádejný Slováčisko a môže zabojovať o titul najlepšieho medzinárodného nováčika SSDT - Ian Pollock Memorial Trophy. Otvorilo by mu to cestu do budúcnosti a pomohlo rozvíjať jeho talent a nadanie. A to určite stojí za to!
![]() |
Sledujte aktuálne info od Petrovho strýka Rada Vranáka na tejto stránke.
Pridané: 06.05.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Trialová šesťdňová 2012 v polovici - Peťovi Vraňákovi sa darí! - Redakcia
- Škótska Trialová Šesťdňová a úspešná premiéra Petra Vranáka - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!