Anketa:
Trialová šesťdňová 2012 v polovici - Peťovi Vraňákovi sa darí!
ZdieľaťPridané: 10.05.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3847 [Šport - Trial]
Od pondelka 7.5.2012 v škótskom mestečku Forst William prebieha už 101.ročník trialovej šesťdňovej motocyklovej súťaže na ktorej po prvý krát v histórii štartuje i slovenský jazdec, mladý Peter Vranák z Lazov pod Makytou.
Napriek náročnosti podujatia sa sedemnásťročnému Slovákovi zatiaľ vo veľmi silnom 275 člennom štartovom poli zatiaľ darí na výbornú. Po troch súťažných dňoch je v priebežnom poradí na vynikajúcom 135.mieste. V kategórii nováčikov, kde je celkovo evidovaných 53 jazdcov, je Peter na perfektnom 15.mieste. Výrazná skok vpred zaznamenal počas tretieho súťažného dňa, kedy mimoriadnym výkonom a sústredením Peťo nazbieral len neskutočných 36 trestných bodov, pričom všetci okolo neho v tabuľke mali okolo 55-60 tr. Bodov.
![]() |
Peter Vranák k včerajšiemu tretiemu dňu:
"8:00 zobudili sme sa do riadneho dažďa, o 9-tej po pršaní ani stopy a vyšiel Oskar. V parc fermé sme urobili údržbu, v Honde a Shercu nám prezuli gumy a vyrazili sme na trať. Hneď po štarte sme zašli 5 km na viac, neskôr nám preto došiel benzín a musel som tlačiť 1km motorku do tankovačky, už na 5 sekcií nám chýbala hodina. sekcie boli dnes krásne také vodopádiky a od rána som vedel, že sa mi ide super! Tak som začal do toho dupať, nakoniec som stratu úplne stiahol, čo ma stálo dva pády v rašelinách a stihol som dojazd presne na minútu. Darilo sa mi fakt super! Štvrtok nás čaká najdlhšia etapa 201 km, 10:30 štartujeme“
Video: Peter Vranák v sekcii:
Video: Trialová šesťdňová 2012 v polovici - Peťovi Vraňákovi sa darí!
Dnes, vo štvrtok 10.5.2012 sa jazdci vydali na najdlhšiu etapu trialovej šesťdňovej, ktorá meria 132míl (201km) na zvládnutie ktorej majú 8 hodín.
Výsledky: www.ssdt.org
Aktuálne informácie: www.smf.sk/trial
![]() |
Všetci držíme Peťovi palce, aby svoj prvý štart v Škótsku dojazdil minimálne tak ako v tretí súťažný deň.
Zdroj: SMF
![]() |
![]() |
![]() |
Pridané: 10.05.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Smola slovenských jazdcov na škótskej trialovej šesťdňovej 2013 - Redakcia
- Škótska Trialová Šesťdňová a úspešná premiéra Petra Vranáka - Redakcia
- Škótska trialová šesťdňová 2015 opäť so slovenskou účasťou - Redakcia
- Peter Vranák prvým Slovákom na Škótskej Trialovej Šesťdňovej 2012 - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!