ISSN 1336-6491 | Online: 1425 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29914
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17670)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12244)
Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

Škótska Trialová Šesťdňová a úspešná premiéra Petra Vranáka

 Zdieľať

Pridané: 14.05.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2811 [Šport - Trial]

V sobotu 11. Mája 2012 skončil vo Fort William 101.ročník škótskej trialovej šesťdňovej na ktorej po prvý krát v histórii štartoval i slovenský jazdec, ešte len sedemnásťročný Peter Vranák.

Napriek mladému veku a sa Peťo na tomto vrcholnom trialovom podujatí, kde štartovalo 275 špičkových jazdcov nestratil. V celkovom hodnotení po šiestich náročných súťažných dňoch skončil mu v celkovom hodnotení patrí 99. priečka a v hodnotení nováčikov sa v dnešnej šiestej etape dokonca posunul do prvej desiatky, keď skončil na 9.mieste.

Tak ako u nás, tak i v Škótku potrápilo jazdcov počasie, kedy sa vystriedalo slnka a teplo s dážďom, chladom a i snehom. Bodovacie sekcie jednotlivých súťažných dní boli naozaj náročné, čo dokazujú i priložené fotografie. Napriek tomu, podľa slov Petra Vranáka st., všetky dni jazdil Peťo v úplnej pohode a po prvých dvoch súťažných dňoch sa začal zo dňa na deň zlepšovať, až to vyšlo na uvedené 101.miesto, pričom za ním skončila celá plejáda skúsených trialových jazdcov.

O víťazovi sa rozhodlo až počas záverečného šiesteho dňa, nakoľko po piatej etape mal vedúci jazdec Dougie Lampkin len o jeden trestný bod menej ako druhý James Dabill. Nakoniec sa už zo šiesteho víťazstva na škótskej trialovej rely teší D.Lampikn. Na druhom mieste skončil minuloročný víťaz James Dabill a tretie miesto patrí Michaelovi Brownovi.

Úspešná premiéra slovenského jazdca Petra Vranáka na tejto jednej z najstarších motocyklových súťaži na svete je zaiste pre neho veľkou školou a prínosom jeho športového rastu. Peťo Vranák svojim výkonom v Škótsku len potvrdil, že i v disciplíne trial sú jazdci ktorí sa dokážu presadiť v silnej zahraničnej konkurencii.

Podľa telefonickej informácie slovensko-česká( spolu s P. Vranákom mal svoju premiéru na podujatí i český jazdec Václav Bruj) výprava odchádza z Fort Williamu už dnes večer po slávnostnom vyhlásení víťazov. Predpokladaný návrat na Slovensko je v útorok vo večerných hodinách.

Pridané: 14.05.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »