ISSN 1336-6491 | Online: 2467 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29927
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17677)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12250)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Európsky Country Cross 2012 v Domaniži

 Zdieľať

Pridané: 05.06.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 4651 [Šport - Enduro]

Prvý júnový víkend ( 2.-3. Júna 2012) sa na vynovenej trati v obci Domaniža uskutočnilo druhé podujatie európskeho pohára v country crosse, ktoré sa uskutočnilo spolu so štvrtým podujatím tohtoročného seriálu medzinárodných majstrovstiev SR, Slovenského pohára a pohára SMF v country crosse.

Celkom sa v Domaniži stretlo rekordných 328 jazdcov z piatich krajín, ktorí počas dvoch samostatne bodovaných súťažných dní štartovali v rámci EP v štyroch triedach junior, senior, veterán a v triede quad. Vo všetkých troch motocyklových triedach kraľovali slovenskí jazdci. V triede Junior zvíťazil náš Thomas Hostinský pred druhým poľským jazdcom Pawelom Szmykowskim a tretím ďalším Slovákom Jakubom Hruškom . V seniorskej kategórii patrili všetky medailové miesta slovenským jazdcom: zvíťazil Jaroslav Štrbek pred domácim Marekom Haviarom a Zlatkom Novosádom. Medzi veteránmi zvíťazil Dušan Kotrla z ČR pred druhým Zděnkom Cyprianom (ČR –lic.SMF) a tretím Rudolfom Kavským zo Slovenska.

V absolútnom poradí EP medzi motocyklami jasne, po nedeľňajších technických problémoch Štefana Svitka, dominoval Thomas Hostinský pred Jaroslavom Štrbekom a Marekom Haviarom (všetci SVK).

Víťazstvo medzi quadmi putuje do Poľska zásluhou poľského jazdca Dawida Kalinowského, druhý skončil Siim Vaide z Estónska a tretí Lukasz Lewi z Poľska.

Usporiadateľský Haviar team Domaniža pripravil pre účastníkov a bohatú divácku návštevnosť veľmi zaujímavé športové podujatie, do programu ktorého bol zaradený i veľmi zaujímavý voľný, pohárový pretek žien v ktorom medzi 9-timi štartujúcimi zvíťazila Zuzana Gaherová, strieborná z nedávnych ME enduro. Podujatie bolo vysoko hodnotené i prítomným zástupca Európskej motocyklovej únie a prezidentom Jury p. Hannu Häkälom z Fínska.

Po dvoch podujatiach EP máme v triede senior v priebežnom poradí na medailových miestach hneď dvoch jazdcov – vedie Jaroslav Štrbek , pred druhým Lukaszom Kedzierskym a tretím našim Marekom Haviarom z usporiadateľského Haviar teamu Domaniža.

Pridané: 05.06.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »