Anketa:
Vynikajúce druhé miesto Richarda Šikyňu v Nemecku
ZdieľaťPridané: 27.06.2012 Autor: Richard Karnok
Čitatelia: 2221 [Šport - Motocross]
Mimoriadne prestížny nemecký seriál motokrosových pretekov ADAC MX Masters pokračoval cez víkend v Aichwalde. Vynikajúci úspech v triede ADAC MX Junior Cup dosiahol 14-ročný slovenský pretekár Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia, keď v konkurencii 42 pretekárov zo štrnástich krajín vybojoval druhé miesto.
![]() |
Richardovi sa darilo už v kvalifikácii, vo svojej skupine obsadil siedme miesto s časom, ktorý v súčte oboch skupín znamenal 14. pozíciu. Aj napriek nevydarenému štartu do prvej jazdy sa dokázal prebojovať až na siedme miesto v cieli a keď v druhej jazde pridal body za vynikajúcu druhú priečku, v spoločnom hodnotení oboch jázd mu druhé miesto patrilo aj celkovo. Po treťom podujatí seriálu je Richard v priebežnom hodnotení na ôsmej pozícii.
![]() |
Richard Šikyňa:
"Štart do prvej jazdy mi nevyšiel podľa predstáv, prepadol som sa až na tretie miesto od konca a nakoniec som sa dokázal prepracovať aspoň na siedme miesto v cieli. V druhej jazde už bol štart lepší, odchádzal som okolo desiateho miesta, ešte v prvom kole som sa posunul na šieste a vybral som sa stíhať prvú päťku. Postupne som sa prebojoval na druhé miesto, vedúci pretekár mal náskok, ktorý už nešlo stiahnuť. Z výsledkom som veľmi spokojný, je to môj doteraz najväčší úspech v triede 85 cm3. Chcem veľmi poďakovať mojim rodičom a tímu MX Slovakia, bez ktorých by som takýto výsledok nemohol dosiahnuť."
![]() |
Pridané: 27.06.2012 Autor: Richard Karnok Zdieľať
Súvisiace články:
- Historické „zlato“ Richarda Šikyňu z ADAC v Jaueri - Redakcia
- Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia v TOP 10 na ADAC v nemeckom Bielsteine - Redakcia
- Smolná nedeľa Richarda Šikyňu z tímu MX Slovakia na pretekoch ADAC v Drehne 2016 - Redakcia
- Richard Šikyňa „strieborný“ v Aichwalde na ADAC MX Masters 2016 - Redakcia
- Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia na pretekoch v Jiníne úspešný a tiež sklamaný. - Redakcia
- Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia bodoval na ADAC v Holzgerlingene 2014 - Redakcia
- Richard Šikyňa zlomil „kliatbu“ na ADAC 2017 v Drehne - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- Lucia Murgašová medzinárodnou majsterkou Slovenska 2024 v triede Supersport 300
- Maco Racing Team jedenásty na 24-hodinových pretekoch v Le Mans 2020
- Ladislav Šolc oslavuje 75. narodeniny
- Maxim Repák, slovenské prekvapenie sezóny 2019
- Pri havárii vrtuľníka zahynul dvojnásobný majster Československa Marián Troliga
- Slovenský motomaxx racing team sa predstavil na pretekoch svetového šampionátu EWC 2018 na Slovakia Ringu
- Yamaha Maco Racing Team piaty na 8h v Oscherslebene 2016
- Španielska šanca Michala Búlika
- Rozhovor - Peter Šurina: „Moje poďakovanie patrí predovšetkým pretekárom“
- Ladislav Šolc má sedemdesiat rokov - GRATULUJEME!
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!