Anketa:
Tragédia na tréningu VC Katalánska 2016 - R. I. P. Luis Salom
ZdieľaťPridané: 03.06.2016 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 11584 [Šport - MotoGP]
Následkom nešťastnej nehody počas druhého voľného tréningu triedy Moto2 na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya zahynul španielsky jazdec Luis Salom (SAG Team)
Seriál článkov - MotoGP 2016:
Predchádzajúci | Seriál článkov: MotoGP 2016 | Nasledujúci
Na miesto nehody boli ihneď vyslané dve autá a helikoptéra, a trénigy boli boli prerušené. Keďže stav bol vážny, Saloma previezli po ceste do blízkej nemocnice Hospital General de Catalunya, ale napriek okamžitému chirurgickému zásahu sa nepodarilo život mladého jazdca zachrániť.
Salom debutoval vo svetovom šampionáte v Jereze 2009 v 125 ccm kategórii. Na pódium sa postavil 25-krát, vrátane 9 víťazstiev v Moto3. V roku 2012 skončil sezónu Moto3 na celkovom druhom a o rok neskor na treťom mieste, keď bojoval až do posledného kola vo Valencii s Maverickom Viñalesom a Alexom Rinsom. Aj v kategórii Moto2 bol na pódiu 3-krát, vrátane druhého miesta v prvom preteku tohtoročnej sezóny v Katare.
Po dohode so Salomovou rodinou sa bezpečnostná komisia preteku rozhodla na jeho počesť preteky nezrušiť. Bezpečnostná komisia sa stretla aj s jazdcami, a dohodli sa na zmene varianty okruhu. Jazdiť sa bude okruh ako pre Formulu 1, kde sa vynechá zákruta, kde sa stala nehoda. V tejto zákrute totiž nie je štrková, ale asfaltová výjazdová zóna.
Zdroj a foto: motogp.com
Pridané: 03.06.2016 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať
Seriál článkov - MotoGP 2016:
Predchádzajúci | Seriál článkov: MotoGP 2016 | Nasledujúci
Súvisiace články:
- Tragédia Moto2 v Misane: Opustil nás Shoya Tomizawa - Varan
- Na Hungaroringu zahynul Berto Camlek - Redakcia
- Odišiel ďalší z nás - Milan "Majlanko" Kubiš - Herghott
- Tragédia na motokrosovom šampionáte na Myjave R.I.P. Jaroslav Motúz - Redakcia
- MotoGP 2016 - Tento víkend VC Katalánska - Gran Premi Monster Energy de Catalunya - happy
- MotoGP 2016 - VC Katalánska - Rossiho návrat do boja o titul - happy
- Deviata jazda za zosnulých motorkárov úspešne za nami - Redakcia
- Smutný rok 1969 - Bill Ivy, František Boček a Tibor Deliman - Retro
Ďalšie články tohto autora:
- Bezpečnosť na cestách: sezóna 2025 už klope na dvere - dávajte pozor
- Report: 9. Stretko ľadových medveďov 2025
- Dakar 2025 vyhral pre KTM Sanders, Svitko po tesnom boji 10-ty - 12. etapa SHUBAYTAH -SHUBAYTAH
- Dakar 2025: 11. etapa SHUBAYTAH -SHUBAYTAH
- Už tento víkend: 9. Stretko ľadových medveďov 25. - 26. 1. 2025
- Dakar 2025: Svitko v dunovej 10. etape štvrtý - HARADH - SHUBAYTAH
- Naživo: Testujeme nový TransAlp a NC750X 2025
- Dakar 2025: 9. etapa vyhral L. Benavides, Svitko pomahal zranenému jazdcovi -RIYADH - HARADH
- Dakar 2025: 8. etapa: Svitko sa posúva do TOP10 celkovo - AL DUWADIMI - RIYADH
- Dakar 2025: 7. etapu ovládol znovu Sanders, Svitko 14-ty - AL DUWADIMI - AL DUWADIMI
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Body a Trasy v tomto článku:
Galéria ku článku:
Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!