Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 549 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 1446
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (860)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (586)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

8. ročník Honda Festu sa uskutočnil opäť na Slovensku

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 04.09.2017 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 3615 [Mototuristika - Slovensko - Moto-akcia]

Z Honda Festu, turistického stretnutia majiteľov akéhokoľvek motocykla Honda, sa stala akcia s už skutočne pevnou tradíciou. S ohľadom na predchádzajúcich šesť ročníkov Honda Enduro Tour sa väčšina účastníkov tento rok stretla už po štrnásty raz. Tentokrát v srdci Liptova, na začiatku Jánskej doliny.

My sme sa Honda Festu veľmi radi zúčastnili už sedem ročníkov po sebe. Keďže akcia je putovná, tak za tento čas sme videli skutočne pekné časti Čiech a Slovenska - Sliezsko, Moravu, Šumavu, slovenské roviny a aj veľhory. Tento rok sa Fest po prvý raz uskutočnil v neskoršom termíne, a to okolo posledného augustového víkendu. Výhodu mal tento termín najmä v tom, že krátko po ňom nasledovali dva štátne sviatky, takže kto mohol, vzal si zopár dní dovolenky, a reálne mal niekoľkonásobný počet dní na jazdenie.

DJI_0026

DSC_3612
DSC_3696
DSC_3927
DSC_3933

Fundamentom všetkých ročníkov Honda Fest je predovšetkým jazdenie; konkrétne vždy plné tri dni. Trasy navrhuje organizačný tím Honda, a vždy si dáva extra záležať na tom, aby popri najzaujímavejších miestach viedol aj cez pekné motorkárske cesty (len tak narýchlo spomeniem Český Krumlov alebo nekonečné zákrutky s novým povrchom v českých Jeseníkoch). A keďže dnes môžeme hranice prechádzať bez zdržania hore-dole, tak trasy takmer vždy vedú aj do zahraničia (často Poľsko, zo Slovenska Maďarsko, zo Šumavy Rakúsko). Na výber sú niekedy aj dve trasy na deň, pričom jedna je kratšia. Tá dlhšia je potom dosť často fakt dlhšia, aj cez 400 km, čo je pri presunoch po okreskách, návštevách pekných miest a kávičkovaní program na veľkú väčšinu dňa.

Video: Honda Fest 2017 - oficiálne video

Pokiaľ sa nemýlim, tak tohtoročná účasť bola ak nie najvyššia, tak minimálne jedna z najvyšších: 200 ľudí na 155 motorkách. Dve tretiny účastníkov prišli z Čiech, zvyšok zo Slovenska. Na parkovisku pred hotelom Sorea Máj v Liptovskom Jáne, ktorý bol po štyri dni centrom diania Honda Festu, bolo vidno veľa nových a aj starých Afrík, nesmrteľných Varader, ale aj Crossrunnerov, či dokonca XR650, PCX 125 a Forzu 125. Chuťovkou bol staručký cesťák Silver Wing.

Samozrejmosťou je aj večerný program. Zvyčajne to bývajú prezentácie z ciest, dobrá rocková kapela, diskotéka, ohňostroj a podobne, plus neodmysliteľné predvádzacie jazdy na motocykloch Honda. Tento rok bol však program ešte rôznorodejší, pretože po večeroch boli napríklad kaskadérske vystúpenia Míru Lisého či ukážky prvej pomoci, ale aj enduroškola od Awiu. Tá sa skladala z teoretickej časti v zasadačke hotela a z viac ako trojhodinovej praktickej časti na enduráckej trati v Liptovskom Petre. O svojich ukážkach a o výkonoch účastníkov napísal sám Awia:

Enduro škola - základy jazdy v teréne:

Enduro škola, alebo skôr kurz jazdy v teréne pre začiatočníkov bola novinka na tohtoročnom Honda Feste. Podobne ako som to robil už niekoľkokrát v rámci svojich pretekov, hlavným cieľom bolo ukázať ľuďom na cestovných endurách, aké možnosti majú ich stroje v teréne, pootvoriť im dvere do tohto sveta a dať úplné základy jazdy v teréne.

Honda Fest 2017, Liptovský Ján
Honda Fest 2017, Liptovský Ján
Honda Fest 2017, Liptovský Ján
Honda Fest 2017, Liptovský Ján

Na moje prekvapenie napriek neskoršej nočnej hodine bolo na teoretickej prezentácii naozaj mnoho ľudí. Takto nasucho (nie v teréne) som to prezentoval prvýkrát a trochu sa to aj natiahlo, ale to bolo spôsobené hlavne obrovskou hĺbkou celej témy. Ľudia sa tradične obávajú svoje nové motorky zobrať do terénu. Napriek tomu sa hneď na prvý kurz prihlásilo 12 ľudí. Kurzy boli napokon dva, každý deň jeden. Prišli jazdci na Crosstoureroch, Afrikách, ale dokonca aj NC-čku, XR-e, Crossrunneri a podobne.

Honda Fest 2017, Liptovský Ján
Honda Fest 2017, Liptovský Ján

Honda Fest 2017, Liptovský Ján
Honda Fest 2017, Liptovský Ján
Honda Fest 2017, Liptovský Ján
Honda Fest 2017, Liptovský Ján

Po cca trojhodinovom kuze, na ktorom mi perfektne pomáhal aj Míra Lisý, bolo na jazdcoch cítiť nadšenie z toho, čo za tento čas dokázali. Neboli žiadne zranenia ani škody na technike. Iba pár neškodných pádov. Trénovali sme postoj a posed, slalom, brzdenie v teŕene, prekonávanie prekážok a na záver aj techniku prejazdu výjazdov.

Honda Fest 2017, Liptovský Ján
Honda Fest 2017, Liptovský Ján
Honda Fest 2017, Liptovský Ján
Honda Fest 2017, Liptovský Ján

Honda Fest 2017, Liptovský Ján
Honda Fest 2017, Liptovský Ján

Honda Fest 2017, Liptovský Ján
DSC_4019
Honda Fest 2017, Liptovský Ján
Honda Fest 2017, Liptovský Ján

Myslím si, že za tohtoročný účastnícky poplatok 174 eur na osobu dostal každý veľmi kvalitnú protihodnotu - odhliadnuc od polpenzie, krásneho okolia či vstupu do hotelového termálneho bazéna si každý mohol vyskúšať zaujímavé modely od Hondy, ale aj pod dohľadom vybehnúť na enduro trať, a k tomu všetkému mať kvalifikovaný výklad od Awiu a Míru Lisého, či vidieť spomínané ukážky prvej pomoci. Povedz, kedy si naposledy také niečo videl? A vedel by si prvú pomoc poskytnúť správne? Za nás každopádne klobúk dole, a už teraz sa tešíme na budúci ročník :)

A ešte niečo: ak si niekedy na tejto akcii bol, tak možno vieš, že každoročne sa jej zúčastňuje aj jeden pánko na skútri. Dlhé roky to bol starší model Leada, teda SCV100, potom neskôr Vision 110. Tento rok však pánko prišiel na PCX 125. Klobúk dole!

DSC_4143

Pridané: 04.09.2017 Autor: Peter Fischer pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku: