Anketa:
Minitest pomôcky Throttle Rocker
ZdieľaťPridané: 29.05.2006 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 9651 [Testy a predstavenia - Test]
Motorkárov život uľahčujú mnohé drobnosti, ktoré sú lacné, malé a veľmi praktické. Jednou z nich je aj minipomôcka s názvom Throttle Rocker.
Herghott
Jeho funkcia je už z názvu a výzoru jasná - ide o akúsi "opierku" ruky na plynovej rukoväti. Pre niekoho možno zdanlivá zbytočnosť (ako som si myslel aj ja), ale stačí vyraziť na dlhšiu trasu a jeho výhody presvedčia. Throttle Rocker sa jednoducho inštaluje na pravú stranu plynovej rukoväte (zvládne viacero priemerov a nasucho neobídu ani čopráci s kovovými rukoväťami). Pravá ruka sa oň zľahka opiera, čo poskytuje dobrú istotu a spätnú väzbu pri práci s rukoväťou. Výhody najviac vyniknú buď pri športovej jazde alebo pri konštantnej rýchlosti trebárs na diaľnici (prsty môžeš pokojne vystrieť, ruka nemusí zvierať rukoväť, Throttle Rocker sa o ňu opiera a motor tak drží konštatné otáčky).
![]() |
Throttle Rocker |
Jeho jedinú nevýhodu vidím v tom, že jeho prítomnosť mi vadila pri manipluácii s motorkou na mieste. Občas som sa oň nechtiac oprel a motor na voľnobehu sa ozval, čo je však neškodný nezvyk. Cena je viac ako pohodová - štyri stovky.
Awia
Throttle Rocker som mal možnosť vyskúšať na GS-e (BMW R 1150 GS) aj na skútri. Inštalácia na GS-e bola trošku komplikovanejšia, pretože GS je vybavená chráničom rúk. Rocker je vraj dostatočne pružný, aby sa dal na rukoväť nasunúť spredu, ale ja som radšej povolil jednu skrutku a nasunul som ho zboku. Samotné umiestnenie na plynovú rukoväť je jednoduché, ľahko nastaviteľné a rýchle. Rockera som ocenil pri dlhšej jazde a na diaľnici, kde si ruka oddýchla od zvierania rukoväte. Horšie bolo zvyknúť si na to v meste. Spočiatku sa mi stávalo, že som omylom pridal na voľnobehu a podobne. Je to však otázka zvyku.
Rozhodne mi však Rocker prekážal pri jazde v teréne. Tam je doslova nepoužiteľný, pretože si nemôžete aj tak dovoliť pustiť rukoväť. Práca s plynom v teréne je veľmi doôležitá. Rocker sa dá ale jednoducho vytočiť (smerom dole) tak, aby neprekážal.
Inštalácia na skútri (Honda SCV100 Lead) bola otázkou sekundy. Tu mi však prišiel takmer ako nepoužiteľný. Na skútri jazdím väčšinou v meste - samé rozjazdy zo semaforov, jazda plyn - brzda. Problém je však v tom, že skúter má dlhú dráhu plynu a pri pridávaní musíte plynom aj poriadne otočiť. Preto som si nevedel Rockera nastaviť tak, aby som ho využil a zároveň aby som vedel ubrať plyn na minimum. Rocker je určený na veľké stroje, kde je dráha plynu krátka a netreba tak "namotávať".
Harly
Ja vám inštaláciu opisovať nebudem, keďže som pri nej nebol. Vlastne ani neviem ako sa mi táto „vec“ dostala na rukoväť plynu. Ale s istotou viem že som potom celý čas cestou mestom musel strážiť pravú ruku, aby som sa vyhol nechcenému pridaniu plynu. Samozrejme, všetko sa dá nastaviť.
Podarilo sa mi absolvovať aj dve dlhšie trasy, ale žiaľ, nemal som možnosť otestovať ho na diaľnici. Myslím, že Throttle Rocker je určený práve tam. V mestách a na úsekoch, kde je potrebné časté radenie a taktiež vytáčanie plynovej rukoväte, mi to príde trochu na obtiaž. Naopak na otvorených cestách a diaľniciach, kde stačí zaradiť najvyšší stupeň a ísť, si svoje opodstatnenie určite nájde.
Takže, ak si hltačom diaľničných kilometrov a tvoja motorka nemá v základnej výbave tempomat, určite ťa táto hračička poteší.
(Testované na BMW R1100RT)
Záver
Ty sám najlepšie vieš, na čom a akým štýlom jazdíš. Niekto Throttle Rocker využije naplno, niekomu bude vadiť - mnohí ľudia ho vnímajú tak "čiernobielo". Spomínaná cena - štyri stovky - je fakt pohoda a môže to byť veľmi vhodný darček k nejakému sviatku.Throttle Rocker na minitest darovala spoločnosť Styx.
Pridané: 29.05.2006 Autor: Peter Fischer Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Na spojku môžeš zabudnúť! Nová technológia E-Clutch ju stláča za teba
- KTM predstavila 990 Duke - predné svetlo má ako zo Star Treku
- Štefan Svitko a Juraj Varga víťazi Hungarian Baja
- Koniec srandy. Budúci rok príde nová Kawasaki ZX-6R!
- Naživo: test novinky Honda CL500 zo Sevilly
- Legendárny V-Strom prichádza v terénnejšej verzii s 21-palcovým kolesom
- Plnokrvný turista za extra výhodné prachy - Honda NT1100 (2022)
- Futuristický teleport s nekonečnou výbavou - Kawasaki Ninja H2 SX SE (2022)
- Retro pre začiatočníkov - Kawasaki Z650RS (2022)
- Naozaj robustný maxiskúter Honda ADV350 (2022)
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!