Anketa:
In Memoriam Viliam Wachal
ZdieľaťPridané: 04.02.2014 Autor: gilbert
Čitatelia: 5675 [História]
Opustil nás ďalší zanietený fanúšik motocyklov a pretekár telom i dušou.
![]() |
Pána Wachala (31.5.1935 - 29.12.2013) som prvýkrát stretol okolo roku 2000 v nitrianskom veteránskom múzeu na Štúrovej ulici. Bol to príjemný človek, ktorý ma s mojimi dcérami nechal preloziť obidve poschodia múzea, ba dokonca som si s ním posedel v miestnej klubovni a mohol som nahliadnuť aj do depozitu.
Naozaj zaujímavý pohľad bol na plechovú lekársku presklenú skrinku s trofejnými cenami a zlatými pohármi. Dievčence nechal vyštverať sa na jeho pretekový motocykel, ktorý bol v múzeu vystavený. Zážitky z múzea som popísal v článku o Reinkarnácii v Nitre na tejto stránke. Chcel som sa s ním znova stretnúť a po niekoľkých rokoch som do Nitry zavítal tiež, no múzeum už bolo zrušené.
Pán Wachal začínal pretekať na Manete M90, keď pracoval v Mostárni Brezno. Vtedy sa blysol na terénnych súťažiach v okolí Banskej Bystrice. Bol naozaj dobrý a jeho zamestnávateľ mu umožnil upraviť si podnikový motocykel Jawa 250 Pérák. S týmto silnejším strojom sa zúčastňoval pravidelne najskôr terénnych a neskoršie cestných okruhových pretekov po celom Slovensku.
Dosahoval naozaj dobré výsledky. Vystriedal viacero strojov vo svojej kariére cestného pretekára. Ako zanietený motocyklista sa aj v zrelšom veku stále pretekal. Na svojej ČZ sa pravidelne zúčastňoval Veľkej ceny veteránov pod Pezinskou Babou. Stretával som sa s ním vždy ako to bolo možné, keď ako nezničiteľný senior pán Wachal chodieval na všetky akcie pod Pezinskou Babou. Bude to naozaj pod Babou smutné bez Milana Grégra a bez pána Wachala.
Pridané: 04.02.2014 Autor: gilbert Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Pionier 20 - 21 na promenádu so širokými riadidlami
- Odľahčené 21-ky na promenádu
- Odľahčené 20-ky na promenádu
- Výstava veteránov v pezinskej radnici v roku 2005
- Vyhráva Keeway
- Južné Čechy 2024 - Český Krumlov
- Značka Pannonia na Slovensku v roku 2004
- Prieskum trhu doma a v okolí - Retro malorážky - jeseň 2024
- Malá poznávacia jazda okolo priehradného múra
- Takmer letné zážitky pri Lipne
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Galéria ku článku:
Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!