ISSN 1336-6491 | Online: 1098 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29913
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17670)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12243)
Diskusia Diskusia k článku (8)  [Verzia pre tlač] Tlač

Šesťdňová sa začala

 Zdieľať

Pridané: 15.09.2005 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 18964 [Šport - Šesťdňová]

80. ročník medzinárodných majstrovstiev sveta v endure sa naplno rozbehol v Považskej Bystrici.

Šesťdňová sa jazdí v horách okolo Považskej Bystrice, denne musia jazdci prekonať približne 260 kilometrovú trať, ktorá sa skladá z enduro a kros testov, medzi testami sú časové kontroly. Štartuje sa ráno o 8.00, organizátor so zreteľom na počasie a stav trate pred štartom vyhlási tzv. typ času, čiže ideálny čas trate. Typy sú tri – A, B a C. Áčko je najmenší čas, céčko najdlhší a vyhlasuje sa iba vo výnimočných prípadoch, napríklad za extrémnej nepriazne počasia. Jazdci sú rozdelení do viacerých tried, pričom všetci sú rozdelení do skupín E1 až E3, kde sú postupne rozčlenené dvojtaktné stroje od obsahu motora 100 kubíkov do 500 kubíkov a štvortaktné stroje od 175 kubíkov do 650:

  • World Trophy Team (WTT), kde sa nachádzajú tí najlepší jazdci jednotlivých krajín;
  • Junior Trophy Team (JTT), kde sa nachádzajú juniori (do 23 r.) jednotlivých krajín;
  • Clubs - súkromné, alebo organizované tímy;
  • Manufacturers - továrne tímy výrobcov motocyklov.

  •  Po technickej kontrole sa motorky nikto nesmie dotknúť
    Po technickej kontrole sa motorky nikto nesmie dotknúť

    Od utorka 13. 9. do nedele 18. 9. to na považskobystrickom futbalovom štadióne, kde je štart, cieľ aj depo pretekov, žije na plné obrátky. Prihlásených je 425 jazdcov z 28 krajín, ktorých tímy sa rozložili na ploche okolo štadióna. Rozhodne je na čo pozerať, okrem práce šikovných mechanikov a tímov tu uvidíš aj továrne stánky výrobcov motocyklov, pneumatík, oblečenia a príslušenstva, či stánky slovenských a českých predajcov. Za slovenské farby budú jazdci bojovať v troch triedach – WTT, JTT a Clubs. Konkrétne:

  • WTT – Róbert Kapajčík (KTM), Štefan Svitko (KTM), Ján Hrehor (Yamaha), Ivan Jakeš (Gas Gas), Jaroslav Katriňák (KTM) a Radek Matoška (Yamaha);
  • JTT – Marek Giertl, Filip Kvačkaj, Dušan Čipka a Juraj Dozsa (všetci KTM);
  • Clubs – za MK Lovčica ISDE team Marenčák Jozef (Yamaha), Karumník Peter (KTM) a Hanuš Rastislav (KTM), za SMF club team Černý Ivan (Gas Gas), Novosád Zlatko (Gas Gas) a Čunderlík Emil (KTM), za Svet motocyklov team Trník Daniel (Yamaha), Haviar Marek (KTM) a Kukučka Ivan (Gas Gas), za Yawal BMT team Šipikal Adam (KTM), Čipka Dušan (KTM) a Kužel Martin (Gas Gas) a za Fly Racing P. B. team Vozák Marek (Gas Gas), Ševela Miroslav (Gas Gas) a Zaťko Ján (KTM).

  •  Naša národná reprezentácia. Hore sprava seniori - manažér Jozef Posluch, Jaro Katriňák, Ján Hrehor, Radek Matoška, Ivan Jakeš, Róbert Kapajčík a Štefan Svitko, dole sprava juniori - Dušan Čipka, Marek Giertl, Filip Kvačkaj a Juraj Dozsa
    Naša národná reprezentácia. Hore sprava seniori - manažér Jozef Posluch, Jaro Katriňák, Ján Hrehor, Radek Matoška, Ivan Jakeš, Róbert Kapajčík a Štefan Svitko, dole sprava juniori - Dušan Čipka, Marek Giertl, Filip Kvačkaj a Juraj Dozsa

    Tak držme našim chlapcom palce!

    Viac informácií, mapy, štartovné listiny a aktuálne výsledky nájdeš tu.

    Pridané: 15.09.2005 Autor: Peter Fischer Zdieľať

    Súvisiace články:

    Ďalšie články tohto autora:

    Diskusia Diskusia k článku (8)  [Verzia pre tlač] Tlač
    aci-03-main

    Moto Guzzi

    Aprilia-side-03-2025

    Vtip

    Pridal:
    Princípy moderného inžinierskeho designu
    Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
    Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
    A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
    Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
    A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
    A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
    Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
    Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
    A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
    Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



    Ďalšie vtipy »