Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 890 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Živé sledovanie Dakar 2018::

» Dakar 2018 - 14. etapa

18:09 - V autách vyhráva svoj druhý Dakar Carlos Sainz na Peugeote, v kamiónoch patrí titul Kamazu a Eduardovi Nikolajevovi.

16:27 - Tak jazdcov máme v cieli: 1. Kevin Benavides vyhráva poslednú etapu Dakaru, naviac v rodnej krajine a získava druhé miesto. Druhý v etape Toby Price si zaistil 3. miesto celkovo. Matthias Walkner jazdiaci na istotu prišiel do cieľa so stratou 5m38s a stáva sa víťazom Dakaru 2018!

Sumoto Brno MOTOQUAD www.foxracing.sk DS auto Indian - www.klasikmoto.sk VR46 - motosvet.sk choppermania.sk

Anketa:

Tvoja prvá motorka bola:

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (20 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (56)  [Verzia pre tlač] Tlač

Nová funkcia na motoride.sk – body záujmu a trasy

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 19.06.2006 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 15380 [Novinky - O motoride.sk]

Všetkým mototuristickým nadšencom s radosťou predstavujeme novú funkciu, pomocou ktorej si môžu v pohode naplánovať poobedný výjazd, víkendový výlet alebo cestu okolo Európy...

O čo ide?

Jednoducho ide o databázu zaujímavých bodov (mestá, dediny, jazerá, múzeá, kempingy a podobne) a trás (horské priechody, cesty), z ktorej môžeš čerpať pri plánovaní nejakej trasy. Tieto body sa zobrazia na detailnej mape a obsahujú aj GPS súradnice a bližšie informácie.

Takýto bod môže do databázy pridať ktorýkoľvek registrovaný člen Motoride Klubu. Pri pridávaní by mali byť k bodu uvedené čo najpresnejšie informácie, aby tým bola uľahčená práca motorkárom, ktorý sa raz o ten bod budú zaujímať.

Vybraný bod obsahuje tieto informácie:

 • Popis: ľubovolný popis danej zaujímavosti
 • Krajina: štát, v ktorom sa bod nachádza
 • Región: upresnenie lokality bodu
 • Typ: upresnenie, či ide o kemping, priesmyk, múzem, vyhliadku a podobne
 • Poloha: GPS súradnice
 • Približná poloha: v prípade, že zadané GPS súradnice nevyjadrujú presnú polohu bodu, v tomto riadku bude slovo áno, teda ide iba o približnú polohu. Pre tento kemp sme nepoznali presnú polohu a tak sme nastavili polohu mesta Menton vo Francúzku. Ak sú GPS súradnice presné, uvedené bude slovo nie, ako v tomto prípade
 • Nadmorská výška: nadmorská výška, v ktorej sa bod nachádza
 • Povrch: informácia o povrchu danej cesty alebo príjazdovej cesty k bodu (asfalt, šotolina, spevnená cesta, enduro, pešo)

Pod týmito informáciami sa zobrazí mapka so zvýrazneným bodom. Na mape sa môžeš pohybovať posúvaním myšou alebo šípkami a priblížiť si bod do najdostupnejších detailov. Kvalita prednastavenej hybridnej mapy (satelitné snímky + údaje ako na bežnej mape) je pre každý región rôzna. Preto je vhodné pri niektorých menej kvalitne spracovaných oblastiach prepnúť na klasickú mapu (tlačidlo „Map“ hore vpravo na mape).

 Príklad mapy – táto je však nepohyblivá
Príklad mapy – táto je však nepohyblivá

Ako to využiješ?

Veľmi jednoducho! Ak ťa zaujal niektorý bod, prečítaj si informácie o ňom a zaznač si jeho polohu do mapy. Ak máš GPS prijímač, zadaj doňho súradnice bodu a nechaj sa k nemu priviesť.

Ak nevieš, kam konkétne chceš ísť, ale jednoducho chceš niečo vidieť, môžeš použiť vyhľadávanie. Po zadaní kritérií ti vyskočí zoznam bodov, z ktorých si môžeš vybrať.

Ako pridať nový bod

Nový bod môžeš pridať jednoducho tu. Zadať musíš krajinu, región, typ bodu (kemping, priesmyk, múzem, vyhliadka a podobne), povrch (asfalt, šotolina, spevnená cesta, enduro, pešo) a popis miesta. Poloha nie je povinná. Ak ju nevieš zistiť, pretože nemáš GPS prijímač, môžeš ju odčítať a akejkoľvek mapy alebo z nejakého mapového programu (napr. Google Earth). Potom to bude približná poloha. Ak polohu nevieš zistiť vôbec, napíš podrobne ako sa na dané miesto dostať a redaktori určia polohu za teba.

Hodnotenie

Do diskusného fóra sme zároveň pridali novú funkciu. Je to hodnotenie. V niektorých diskusiách, kde to má zmysel, sme pridali možnosť ohodnotiť predmet diskusie. Hodnotiť odteraz môžete články, obrázky vo fotosúťaži a samozrejme body záujmu a trasy.

 Hodnotenie
Hodnotenie

Čo je v pláne

Je toho naozaj veľa čo sa dá ešte vylepšiť:

 • Konverzia vstupných formátov (rôzne typy zápisu súradníc)
 • Import/Export bodu vo formáte LOC – štandardný formát na výmenu bodov medzi rôznymi programami. Možnosť stiahnuť a nahrať do GPS prijímača
 • Download trasy vo formáte GPX – štandardný formát na výmenu trás medzi rôznymi programami. Možnosť stiahnuť a nahrať do GPS prijímača
 • Zobrazenie bodov v okolí
 • Vyhľadávanie podľa vzdialenosti
 • Pre trasy zobrazenie výškového profilu, vykresliť graf nadmorskej výšky od vzdialenosti
 • Pridanie domovskej lokácie do profilu používateľa. Vzdialenosť k bodom momentálne predstavuje vzdušnú vzdialenosť z Banskej Bystrice (približný stred Slovenska). Uloženie lokácie do profilu ti bude zobrazovať vzdialenosť od nej.

Upozornenie

Ide o novú databázu, ktorá zatiaľ obsahuje iba niekoľko bodov záujmu a trás. Dúfame, že do nej pridáš zaujímavé miesta aj ty, aby sa čoskoro rozrástla a slúžila nám všetkým ako cenný prameň informácií o tom, kde je čo zaujímavé k videniu, kde sa dá dobre najesť alebo oddýchnuť.

Ak natrafíš na akúkoľvek chybu alebo technický problém, neváhaj nás kontaktovať na info@motoride.sk.

Pridané: 19.06.2006 Autor: Tomáš Hajduch - Awia pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (20 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (56)  [Verzia pre tlač] Tlač

Body a Trasy v tomto článku:

Get Adobe Flash player

Adamoto skútre

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: HDPOLICE

Přečtěte si vyprávění o statečnosti ženy s malým revolverem, jakou prokázala z očí do očí vůči floridskému aligátorovi. Jaký malý kalibr ji zachránil? Byla to Beretta Jetfire… Ale nechejme ji příběh vyprávět vlastními slovy:

"Šla jsem se svým manželem, se kterým jsem v rozvodovém řízení, po břehu kanálu na okraji města Fort Lauderdale (oblast známá výskytem aligátorů) a diskutovali jsme otázky majetkového vyrovnání. Najednou z kalné vody vyběhl 5metrový aligátor a řítil se na nás se široce rozevřenou tlamou s ostrými zuby. Musela to být samice, která zde měla své
hnízdo s vejci.

Kdybych s sebou neměla svou malou pistoli značky ráže 6,35 mm, už bych zde nebyla. Stačil ale jeden výstřel do kolena mého exmanžela,… Aligátor se ho zmocnil a odtáhl ho z cesty do vody. Mohla jsem zrychlenou chůzí odejít. Musím říci, že je to skutečně výborná zbraň. Zachránila mne, a když k tomu připočtu i ušetřené výlohy za soud a rozvodového advokáta, nemohu jí dostatečně blahořečit."

Ďalšie vtipy »