Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 3265 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 28572
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (17013)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (11559)
Hodnotenie: (18 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (65)  [Verzia pre tlač] Tlač

Test kamery GoPro Hero Wide

 Zdieľať

Pridané: 07.10.2009 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 19763 [Testy a predstavenia - Doplnky]

Nejaké testy kamier tu už boli, ale táto vyhráva na plnej čiare. Širokouhlým objektívom, funkciami, kvalitou fotiek, spracovaním a univerzálnosťou.

Úvod nie je vôbec prehnaný. Dosť dlho som zháňal kameru vhodnú pre použitie na motorke – ak som našiel kvalitnú, mala úzky záber, a ak širokoúhlu, nedala sa bezpečne použiť na motorke. GoPro Hero Wide s malými kompromismi spája všetky náročné motorkárske požiadavky. Je malá, ľahká, vodotesná, ľahko ovládateľná a má záber až 170 stupňov, čo je približne záber ľudského oka.

V spotrebiteľskom balení nájde čerstvý majiteľ okrem kamery a jej vodotesného obalu aj niekoľko konzoliek s lepiacou vrstvou na rovné aj zaoblené plochy, niekoľko ramien s rôznymi dĺžkami a zahnutiami (ich kombináciou sa dá kamera nastaviť do akejkoľvek polohy), prísavnú konzolu podobnú tým čo majú auťácke GPS navigácie, kábel na prenos údajov medzi kamerou a počítačom, resp. na prenos z kamery do televízora a anglický návod so záručným listom a dobrými radami pre používanie (dovozca dodáva slovenský preklad). Batérie (2 x AAA) a pamäťová SD karta nie sú v balení.

 Upevňovacie prvky v balení sú navzájom kombinovateľné a pomocou nich sa dá kamera nastaviť do akéhokoľvek uhla
Upevňovacie prvky v balení sú navzájom kombinovateľné a pomocou nich sa dá kamera nastaviť do akéhokoľvek uhla

Kamerka má s vodotesným obalom rozmery asi 6 x 5 x 4 cm (Š x V x H) a hmotnosť s batériami okolo 150 gramov. Všetko sa ovláda dvoma tlačidlami, jedno je pri objektíve a prepínajú sa ním funkcie, druhé je klasická spúšť, tradične na hornej strane. Na prednej strane je malý monochromatický displej, ktorý však slúži iba na sledovanie funkcií, nie na náhľad videa alebo fotiek. Áno, náhľadový displej chýba, čo by som však v tomto prípade považoval za výhodu, pretože to šetrí priestor aj spotrebu. Pod displejom je ešte užitočná červená kontrolka, ktorá blikaním signalizuje snímanie. Na bočnej strane nájdeme šachtu na SD kartu a USB port, batérie sa vkladajú zo zadnej strany. Nami testovaná verzia zvládla maximálne 2 GB kartu, ale po aktualizácii firmvéru si dokázala poradiť aj so 4 GB médiom. Kamera má aj internú pamäť, ale len 16 MB, čo postačí asi tak na 15 fotiek. Nad objektívom je aj malé náhľadové okienko, ale pohľad cez neho je iba orientačný, neodráža skutočne snímaný obraz. Objektív je pevný, neponúka optický zoom (a software ani digitálny). Musím uznať, že konštrukcia je na dotyk masívna a poctivá, nič nevŕzgalo a nepukalo, kamera by určite prežila aj nechcený ľahký pád na zem.

 Kamera GoPro bez vodotesného obalu
Kamera GoPro bez vodotesného obalu

Menu kamery ponúka okrem základného snímania videa alebo fotiek tieto funkcie:

  • sekvenčné fotenie (automaticky sa spraví fotka každé dve alebo päť sekúnd)
  • sekvencia troch záberov počas dvoch sekúnd
  • samospúšť (pevne nastavená na 10 sekúnd)
  • možnosť predvolenia funkcie pri zapnutí prístroja (video alebo fotenie)
  • mazanie poslednej snímky alebo celého obsahu karty
  • opačné snímanie (obraz otočený o 180 stupňov, ak by bola kamera otočená dole hlavou)
  • automatické vypnutie (po 60, 120 alebo 300 sekundách)
  • nastavenie snímania zvuku (nízka alebo vysoká citlivosť mikrofónu)

Orientácia v menu a funkciách je napriek malému displeju rýchla a intuitívna, najmä vďaka logickým a pochopiteľným piktogramom. Nastavovať sa nedá nič iné okrem vyššie spomenutých funkcií, čo je pre mnohých majiteľov digitálnych foťákov možno prekvapujúce, ale v tejto kamere to naozaj nie je potrebné. Pri snímaní videa aj fotiek si sama poradí s vyvážením bielej a so svetelnými kontrastami. A ako som sa mal možnosť presvedčiť, robí to lepšie ako niektoré drahšie digitálne kompakty alebo kamery.

Mnohým možno nie je jasné, prečo toľko omieľam veľkú šírku záberu. Ide o to, že širokouhlý objektív sníma viac zo svojho okolia, teda na videu alebo fotke vidíš naraz viac vecí. Napríklad na videu z jazdy na motorke môžeš vidieť budíky, krajinu po stranách a samozrejme cestu pred kamerou, čo je vlastne rovnaký pohľad ako v skutočnosti. Samozrejme, záleží od umiestnenia kamery, ale podstatné je, že nemusíš pozerať iba na krajinku alebo iba na budíky, čo by ťa po čase dosť unudilo. Pre ľahšie porozumenie si pozri nasledujúcu fotku, oba zábery sú robené z jedného miesta, spodný je z kamery GoPro Hero Wide:

 Hore záber z kompaktu Casio, dole z kameru GoPro, oba robené z rovnakého miesta
Hore záber z kompaktu Casio, dole z kameru GoPro, oba robené z rovnakého miesta

Samotný 170-stupňový záber by však motorkára neuspokojil, keby kamera nebola malá, ľahká, vodotesná a odolná chladnému počasiu. Na chlad sú citlivé najmä batérie, ktoré ak sú lítiové, mali by vydržať aj v teplotách pod nulou (uvidíme, Elefantentreffen 2010 bude vhodnou príležitosťou). Ja som počas testu používal klasické 800 mAh NiMH dobíjateľné batérie, ktoré som počas asi desiatich prevádzkových hodín dobil raz.

Počas testu som skúšal uchytenie kamery na rôznych miestach, ale nakoniec som sa vždy vrátil k pripevneniu na prilbe. Tam je totiž najmenej vibrácií a otrasov – tie by síce kamere nevadili, ale rušili by pri pozeraní videa na počítači alebo telke. Prilba je navyše vždy otočená tam, kde je akcia, a v neposlednom rade toto umiestnenie ponúka snímanie reálneho pohľadu motorkára, ktorým môžete ohurovať laikov-nemotorkárov. S prvotným nastavením sa treba trochu pohrať; odporúčam skúšať to priamo na motorke, aby bola vyvážená hladina horizontu. Zvýšený odpor vzduchu prilby cítiť až pri vyšších rýchlostiach, zvýšenú hmotnosť necítiť takmer vôbec. Netreba sa báť, že by sa konzola od prilby odlepila. Ak bola správne nalepená (na odmastený povrch), jej odstránenie vyzerá vďaka značkovej lepiacej vrstve 3M ako násilný čin.

 Uchytenie na prilbe
Uchytenie na prilbe

 Samolepiaca konzolka na uchytenie kamery
Samolepiaca konzolka na uchytenie kamery

Konzolu s prísavkou som sa na motorke neodvážil použiť. Jednoducho preto, lebo ťažko nájsť na motorke natoľko rovný, hladký a čistý povrch, na ktorom by bezpečne držala. Prísavka je ideálna do auta.

 Fotka z GoPro
Fotka z GoPro

Video je snímané 30 obrázkami za sekundu (FPS) v rozlíšení 512 x 384 px vo formáte AVI. Fotografie sú 5-megapixelové, presnejšie 2592 x 1944 px, formát JPEG. Na 2 GB kartu sa tak vojde približne jedna hodina videa alebo tisíc fotiek. Kamera sa po určitej dobe nečinnosti sama vypne, napríklad vtedy, ak sa počas snímania úplne naplní pamäťová karta, čím sa značne šetria batérie. Dosť bolo teórie, poďme sa pozrieť, ako vyzerá video priamo z motorky. Treba zdôrazniť, že kvalitu obrazu poznačilo strihanie (MPEG a AVI sa pri editácii znehodnocujú) a kompresia YouTube.

Tu je k dispozícii surové nezostrihané video stiahnuté priamo z pamäťovej karty, bez straty kvality (dĺžka 20 sekúnd, veľkosť 11,8 MB):

A aj fotka v plnom rozlíšení, bez akýchkoľvek úprav (978 kB):

Menšie výhrady mám k rozlíšeniu videa a jeho zvuku. Pravdepodobne pre softvérovo daný strop použitia maximálne 2 GB (neskôr 4 GB) karty sa výrobca rozhodol nastaviť video na nižšiu kvalitu, aby sa na kartu vošla optimálna dĺžka. Ale keďže sa dá predpokladať, že väčšina užívateľov bude video neskôr strihať a prípadne uploadovať na internet, je to škoda, lebo pri tomto procese príde minimálne raz k značnému znehodnoteniu kvality obrazu. A snímaný zvuk zodpovedá tomu, že kamera je neustále vo vodotesnom obale – buď nepočuť nič, alebo tichý vietor. Trochu preskočím, oba tieto nedostatky rieši nový model, viac nižšie.

Vodotesný obal je skutočne vodotesný. Neraz som jazdil aj v daždi, kamera vo vnútri ostala vždy suchá. V daždi je však najlepšie kameru vypnúť, lebo snímať kvapky pred objektívom je zbytočné. Obal vydržal aj ponorenie do vane a akvária.

 Vodotesný obal
Vodotesný obal

Záver

Táto šikovná kamera sa stala súčasťou mojej dennej motorkárskej výbavy ako napríklad rukavice alebo ľadviňák. Dodá tvojim výletom, dovolenkám alebo športovaniu úplne nový rozmer, a tak môžeš rodinu alebo známych dojímať pekným videom, aké ešte nevideli. A je jedno, či si turista, strelec, bahniak alebo čoprák, miesto na kameru GoPro je kdekoľvek. Dokonca sa nemusíš obmedzovať iba na motorku, s touto kamerou sa môžeš potápať, lyžovať, sánkovať, bicyklovať...

Cena nami testovanej sady je 199 €, ale v ponuke sú rôzne varianty výbavy s rôznymi cenami. Viac na www.gopro.sk.

Pred nasledujúcim zhrnutím plusov a mínusov treba spomenúť, že čoskoro príde nový model True HD, ktorý vyfúkne argumenty akýmkoľvek kritikom. Bude disponovať takými nadupanými funkciami ako HD rozlíšenie (+ možnosť nastavenia iného rozlíšenia), použiteľnosť 32 GB karty, 60 FPS, súčasné fotenie aj filmovanie, kovový obal, diaľkové ovládanie s LCD a bezdrôtový externý mikrofón. Viac nemôže požadovať ani ortodoxný maximalista. Už sa neviem dočkať!

Plusy a mínusy

široký uhol záberu, kvalita fotiek, vysporiadanie so svetelnými kontrastmi, hmotnosť, rozmery, vodotesnosť, odolnosť voči chladu, možnosti upevnenia, univerzálnosť použitia, cena chýbajúca SD karta a batérie, menšie rozlíšenie videa, niekomu vadí pevný formát 4:3

 Fotka z GoPro
Fotka z GoPro

Kameru na test požičala spoločnosť VRGA s. r. o., Malachov, výhradný dovozca kamier a príslušenstva GoPro na Slovensko.

Pridané: 07.10.2009 Autor: Peter Fischer Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (18 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (65)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku: