Živé sledovanie Dakar 2025::
Anketa:
Videotest akčnej kamery s GPS - Garmin VIRB a Garmin VIRB Elite
ZdieľaťPridané: 16.07.2014 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 8594 [Testy a predstavenia - Doplnky]
V posledných rokoch prišlo na trh toľko akčných športových kamier, že ich vývoj nestíhal sledovať hádam ani nadšený fanúšik. Niektoré boli vydarené, iné menej. Isté však je, premakaný hardvér aj softvér si vie dovoliť iba veľká značka. Začiatkom tejto sezóny prišla s vydarenou kamerou a aj inovovanou navigáciou značka viac než veľká – samotný Garmin.
Táto americká značka, známa najmä zo sveta navigácií, si so svojou prvou akčnou kamerou dala trochu načas. Je však jasné, že dovtedy pozorne sledovala vývoj a reakcie užívateľov konkurenčných produktov, pretože z kamery Virb priam cítiť snahu Garminu o odlíšenie a najmä uspokojenie náročných zákazníkov. Značnú kvalitku (a to o triedu vyššiu než u konkurencie) vidieť už pri vybaľovaní kamery z krabice – všetko pekne logicky usporiadané a predpripravené. Ku základnej verzii sa dodávajú dve batérie a obe verzie ukladajú záznam na MicroSD kartu. Samotná kamera dobre padne do ruky a pôsobí fakt solídne (kto pozná Garmin produkty, vie o čom je reč).
My sme na test dostali hneď obe dostupné verzie – štandarnú čiernu a nabúchanú Elite v nápadnej bielej. Rozdiel medzi nimi je vo výbave; Elite podporuje Wi-Fi, GPS a rôzne externé snímače (ANT+ rozhranie). Kým využiteľnosť Wi-Fi je diskutabilná, zakomponovanie GPS a externých snímačov je pre Garmin krok čisto logický, ale pre nás motorkárov aj veľmi vhodný a vo svete kamier aj dosť revolučný. Vo videu je preto možné zobraziť napríklad aktuálnu rýchlosť alebo polohu na vybranom úseku cesty (veľmi efektné pri pekných zákrutových cestách alebo na okruhu). Tieto dodatočné ukazovatele sa dajú do videa vložiť iba prostredníctvom editovacieho programu, ktorý je súčasťou balenia.
Základná verzia Garmin Virb (rozlíšiteľná podľa čiernej farby) |
Video: Test akčnej kamery s GPS - Garmin VIRB a Garmin VIRB Elite
Dvoma najpodstatnejšími a najvýhodnejšími hardvérovými prvkami je displej a spúšťač nahrávania. Displej je malý a najmä nepodsvietený, čo by sa v iných oblastiach považovalo za nevýhodu, ale tu je to tak správne. Takýto displej totiž nespotrebuváva toľko energie a neskracuje tak zbytočne výdrž kamery na jedno nabitie. Displej poslúži ako hľadáčik na občasnú kontrolu záberu alebo súborov a samozrejme listovanie v nastaveniach.
Keď už hovorím o menu, musím pochváliť jeho absolútnu jednoduchosť a perfektne intuitívne spracovanie. A spomínaný spúšťač nahrávania má na Virbe podobu veľkého bočného posuvného ovládača, ktorý sa dá pohodlne nahmatať v akejkoľvek polohe hádam aj v polárnych rukaviciach. Posunutie dopredu znamená zapnutie kamery a nahrávanie, posunutie dozadu vypnutie záznamu aj celej kamery. Nič jednoduchšie a logickejšie už neexistuje; za toto má Garmin od nás jednotku s troma hviezdičkami. Tá je však hneď negovaná nepochopiteľne dlhým časom od posunutia tlačidla dopredu a spustením záznamu: trvá to dobrých 10 – 12 sekúnd, ak bola kamera predtým vypnutá. To je dosť veľa nielen pre idúceho motorkára, ale aj pre otecka natáčajúceho svoje deti pri skákaní do bazéna. Tu treba zapracovať, pretože z nášho pohľadu je to takmer jediná nevýhoda celej kamery. Samozrejme, je možné mať kameru zapnutú a pripravenú, vtedy je spustenie nahrávania okamžité. V prípade Virb Elite je to dokonca žiaduce, pretože hneď po zapnutí nemusí byť okamžite dostupný aj signál GPS a vo videu tak nie sú na začiatku tieto údaje zaznamenané.
Na záver tejto mojej ódy na vynikajúcu pohodlnú spúšť dodám, že vďaka nej robí jazdec väčší počet videí v menšej minutáži, čo je veľkou výhodou v následnej postprodukcii. Nie je totiž nič horšie ako pozerať pri editácii hodinové video, z ktorého sa dajú použiť štyri sekundy. Výhodným bonusom takéhoto kratšieho a častejšieho nahrávania je aj menšia záťaž na akumulátor. Nám sa nepodarilo vybiť ani jeden, aj keď sme s kamerami navštívili niekoľko akcií.
Keďže Virb je vodeodolný v takom stave v akom ho vidíte na fotkách (tým myslím, že nepotrebuje dodatočný obal), má aj dosť chválitebný záznam zvuku. Chvlálitebný je možno slabé slovo – určite najlepší, aký som v malej akčnej kamere kedy počul. Samozrejme iba do momentu, kým sa do kamery neoprie vietor, potom už je to jedno. Bežné rozhovory alebo ruch okolia pri veľmi nízkych rýchlostiach však zaznamenáva parádne.
Keď som už spomenul vietor – samotný tvar kamery ju predurčuje k tomu, aby ju bolo počas jazdy čo najmenej cítiť. Môžem potvrdiť, že pri umiestnení na prilbe ju do nejakej stovky takmer necítiť. Pri vyšších rýchlostiach sa už jazdcovi pripomenie, záleží však samozrejme aj od umiestnenia kamery a typu posedu. Všeobecne je pri kamerách najhoršia jazda na okruhu, ale tam sa zas väčšinou umiestňujú inam než na prilbu. Veľmi pekne má Virb vyriešenú alternatívu k umiestneniu na hrudi – k dispozícii je príplatkový držiak na plece. Sú z neho podľa mňa zaujímavejšie zábery než priamo z hrude (aj borci na Dakare často využívajú umiestnenie kamery na pleci). Bez ohľadu na kameru však platí, že umiestnenie na prilbe je pre drvivú väčšinu bežných záberov najvýhodnejšie. Je tam najmenej vibrácii a zároveň je pohyblivá, otočená takmer vždy na najzaujímavejšiu/najakčnejšiu časť obrazu.
Garmin samozrejme ráta s umiestnením Virba na prilbu; v balení je okrem množstva ďalších upevňovacích prvkov aj konzolka s lepiacou vrstvou práve na prilbu. Táto konzolka má oblý tvar, takže dobre sadne na guľaté línie prilieb. Ďalšie prvky sa k nej skrutkujú, čo je riešenie dosť nevídané, avšak dovoľuje otáčanie kamery o celých 360 stupňov. Vertikálny pohyb kamery (hore/dole) je zapezpečený zúbkovaním, čo veľmi kvitujeme, kamera tak totiž nezmení svoje nastavenie ani pri prudkom nápore vetra alebo nechcenom ťuknutí do niečoho.
Samotný záznam videa má dosť veľa možností od full-HD, cez ultraširový alebo ultrapomalý záber až po jednoduchý formát 4:3. Tu nie je veľmi o čom diskutovať, dnešné akčné kamery majú kvalitu záznamu dotiahnutú takmer do dokonalosti a dovolím si tvrdiť, že nikto neuhádne značku kamery iba z obrazu. Virb inak tvorí súbory vo formáte MP4 a samozrejmosťou je aj možnosť cvaknutia fotky počas nakrúcania videa, alebo, samozrejme klasicky time-lapse sériu fotiek v požadovanom časovom rozostupe. Virb sériu fotiek hneď spojí do videa.
Ak ťa pri čítaní tohto testu prepadla otázka, či si kúpiť základnú verziu Virb alebo rovno Elite, skús si najprv v hlave odpovedať na otázku, či sa pri tvorbe finálneho videa rád hráš s rôznymi možnosťami strihu. Ak áno, verzia Elite ti ich už v základe ponúka dosť a tak vieš do videa vraziť fakt zaujímavé údaje, ktoré iné kamery nemajú. Ak je však pre teba tvorba videa iba povinnou tortúrou (pre všetky kamery platí, že zaznamenanie je možno tak tretina z celkovej práce), tak bez váhania ber o kilečko lacnejšiu základnú verziu. Tá ti ponúkne kvalitu videa o máličko vyššiu než aktuálna konkurencia – najmä svetlosť je na dobrej úrovni (alebo sa dá ľahko dodatočne vytiahnuť pri editácii), vďaka čomu video vyzerá akosi krajšie.
Ukážkové súbory na stiahnutie:
Tu si môžeš stiahnuť originálne neupravované ukážkové súbory - presne tak ako ich uložila kamera:
- garmin-virb-ukazka-alpy.mp4 - 65,9 MB
- garmin-virb-ukazka-MTS.mp4 - 17,2 MB
Názor druhého redaktora - Garmin Virb Elite:
Tomáš Hajduch - Awia:
Ja som testoval vylepšenú verziu Virb Elite s GPS a wi-fi. Kým wi-fi som počas svojho testu využíval minimálne, ostatné funkcie som si vychutnával. Potešil ma jeden držiačik, ktorý Garmin do balenia dal a je kompatibilný s GoPro. Tak som nemusel na prilbu lepiť ďalší držiak a tiež som využil držiak na hruď. Pre niekoho, kto takú kameru nevlastní, to nie je podstatné.
To čo poteší každého je tá najjednoduchšia vec a tou je veľký posuvný zapínač. Je to tak jednoduché a praktické, že sa až čudujem prečo to nikto dodnes nevymyslel :-) Zvykol som si aj na dlhší čas zapnutia a natáčal kratšie zábery z celej cesty. Avšak keď som chcel mať kompletný záznam, zapol som si kameru v predstihu (je možné ju zapnúť aj posuvným zapínačom) a záznam spustil povedzme po pol minútke keď už Virb "chytil" aj GPS signál.
Virba som testoval v Alpách, pozrite si tento videotest:
Video: Test akčnej kamery s GPS - Garmin VIRB a Garmin VIRB Elite
Virb je naozaj podareným výrobkom. Ani cenou nijako extra nevytŕča. Ak by som si vyberal akčnú kameru, rozhodne by som ho zahrnul do užšieho výberu. Má funkcie, o ktorých môže konkurencia len snívať. Bez obalu je však trochu zraniteľnejší ako kamery vo vodotesnom puzdre. (Vodotesné puzdro sa dodáva ako príslušenstvo aj pre Virb.)
rozhodne pridanie GPS a s tým súvisiace možnosti, praktický posuvný zapínač, tvar kamery, displej, výdrž batérie, kvalita záznamu a zvuku, diaľkové ovládanie cez navigáciu, wi-fi, ovládanie viac kamier naraz, držiak kompatibilný s GoPro a pod. | dlhší čas zapnutia kamery, zraniteľnosť kamery pri použití bez puzdra (predná šošovka je v prípade poškodenia vymeniteľná), chýba rýchlo dostupná funkcia na automatické fotenie v časových intervaloch (funkcia tam je, ale treba nastavovať cez menu.) |
Záver
S oboma kamerami sme si užívali tak dlho, až sme značne prekročili pôvodne dohodnutú dobu testu, za čo chalanom z Garminu ďakujeme. Využili sme všetky dostupné funkcie a nastavenia, pričom tú najvýraznejšiu vymoženosť - GPS - využíval najmä Awia. To som mu aj trochu závidel, preto si aj v tomto súhrne dovolím tvrdiť, že vyššia verzia Elite je výhodnejšia. Stojí síce o spomínanú stovku viac (399 eur), ale práve to GPS ju posúva o dva levely vyššie. Rozhodne dávam palec hore pre Garmin za obe solídne spracované verzie. Ak v nejakom upgrade alebo ďalšej inovácii softvérovo skráti čas spustenia záznamu, Virb bude v podstate úplne bez chyby.
Plusy, mínusy
GPS a s tým súvisiaca možnosť rozšírenia videa (platí len pre verziu Elite), výborný posuvný zapínač (spúšť), displej, kvalitný záznam zvuku (pokiaľ nefúka vietor), intuitívne menu, celková kvalita spracovania | veľmi dlhý čas od zapnutia kamery po spustenie záznamu |
Porovnanie kamier Virb a Virb Elite:
Názov | Garmin VIRB™ | Garmin VIRB™ Elite |
---|---|---|
Cena s DPH: | 299.90,- EUR | 399.90,- EUR |
Záruka | 24 Mesiace | 24 Mesiace |
Akumulátor - typ | vymeniteľný lítiovo-iónový | vymeniteľný lítiovo-iónový |
HDMI výstup | micro HDMI | micro HDMI |
Stabilizácia obrazu | Áno (digitálna) | Áno (digitálna) |
Typ súboru | .mp4 | .mp4 |
Akumulátor - kapacita | 2 000 mAh | 2 000 mAh |
Senzor | 16 MP., 1/2.3 CMOS | 16 MP., 1/2.3 CMOS |
Akumulátor - výdrž | až 3 hod. (1080p, 30 fps) | až 3 hod. (1080p, 30 fps) |
Rozmery balenia, ŠxVxH | 16.3 x 10.9 x 16.3 cm | 16.3 x 10.9 x 16.3 cm |
Rozmery zariadenia, ŠxVxH | 32 mm x 53 mm x 111 mm | 32 mm x 53 mm x 111 mm |
Displej - veľkosť, ŠxV | 2.9 x 2.1 cm | 2.9 x 2.1 cm |
Displej - rozlíšenie, ŠxV | 205 x 148 pix. | 205 x 148 pix. |
Displej - uhlopriečka, palce / cm | 1.4 / 3.56 cm | 1.4 / 3.56 cm |
Displej - typ | Chroma™ | Chroma™ |
Hmotnosť balenia | 595 g | 595 g |
Hmotnosť zariadenia | 177 g | 177 g |
Akcelerometer | Nie | Áno |
Vodotesnosť | Áno (IPX7) | Áno (IPX7) |
Teplotný rozsah (- + °C) | od - 15°C do + 60 °C | od - 15°C do + 60 °C |
GPS prijímač | Nie | Áno |
Podpora externého mikrofónu | Áno | Áno |
Používanie pam. kariet | microSD™ | microSD™ |
Bluetooth® | Nie | Nie |
WiFi | Nie | 802.11 b/g/n |
Barometrický výškomer | Nie | Áno |
Prepojenie | USB 2.0 | USB 2.0 |
USB konektor | mini USB | mini USB |
Video
Video: Garmin VIRB oficiálne video
Video: Loibl pass - Kawasaki Z1000 2014, Dunlop Sportsmart², Rakúsko
Video: Passo Giau - Kawasaki Z1000 2014, Dunlop Sportsmart², Taliansko
Video: 9. Haličská motorkáreň (2014)
Text: Peter Fischer, Tomáš Hajduch - Awia
Foto: Tomáš Hajduch - Awia
Video: Peter Fischer, Tomáš Hajduch - Awia
Kameru na test poskytla spoločnosť Conan, s. r. o..
Pridané: 16.07.2014 Autor: Peter Fischer Zdieľať
Súvisiace články:
- Predstavujeme Garmin VIRB: akčnú kameru s GPS pre všetky dobrodružstvá - Redakcia
- Predstavujeme TomTom Bandit - akčnú kameru ktorá prináša aj čosi naviac - Redakcia
- Predstavenie kamery GoPro Hero Wide HD - Herghott
- Test kamery GoPro Hero Wide - Herghott
- Videotest GPS navigácie Garmin zumo 390LM Lifetime + kontrola tlaku v pneumatikách TPMS - Awia
Ďalšie články tohto autora:
- Na spojku môžeš zabudnúť! Nová technológia E-Clutch ju stláča za teba
- KTM predstavila 990 Duke - predné svetlo má ako zo Star Treku
- Štefan Svitko a Juraj Varga víťazi Hungarian Baja
- Koniec srandy. Budúci rok príde nová Kawasaki ZX-6R!
- Naživo: test novinky Honda CL500 zo Sevilly
- Legendárny V-Strom prichádza v terénnejšej verzii s 21-palcovým kolesom
- Plnokrvný turista za extra výhodné prachy - Honda NT1100 (2022)
- Futuristický teleport s nekonečnou výbavou - Kawasaki Ninja H2 SX SE (2022)
- Retro pre začiatočníkov - Kawasaki Z650RS (2022)
- Naozaj robustný maxiskúter Honda ADV350 (2022)
- ... zobraz všetky články od tohto autora