Anketa:
Tomáš Svitok v tíme SK Energy s novým kolegom
ZdieľaťPridané: 02.03.2012 Autor: Richard Karnok
Čitatelia: 2396 [Šport - Cestné Motocykle]
Slovenský cestný motocyklový pretekár Tomáš Svitok sa aj v roku 2012 predstaví vo seriáli FIM Cup Superstock 1000, ktorý je vlastne neoficiálnym svetovým šampionátom tejto motocyklovej kategórie, pričom sa jazdí ako súčasť európskych podujatí Majstrovstiev sveta Superbikov.
Tento rok však už v slovenskom tíme SK Energy nebude osamotený, po jeho boku bude na tímovej Ducati 1098R štartovať aj Talian Marco Bussolotti, dvojnásobný vicemajster Európy v triede Superstock 600.
![]() |
Obaja 21-roční piloti absolvovali minulý týždeň úvodné trojdňové testy na španielskom pretekárskom okruhu Motorland Aragón. Cieľom testovania bolo rozjazdenie sa po zimnej prestávke, zoznámenie s novým pretekárom a mechanikmi a nastavenie motocyklov pred nadchádzajúcou súťažnou sezónou, ktorá bude odštartovaná 1. apríla v talianskej Imole.
![]() |
Tomáš Svitok:“Hneď počas prvého dňa som sa dokázal priblížiť svojmu najlepšiemu času z vlaňajška, čo ma rozhodne potešilo. Žiaľ, na úvod druhého dňa som spadol v rýchlosti 177 km/h a hoci som sa snažil v práci ďalej pokračovať, nakoniec som musel pre nevoľnosť odísť do nemocnice, kde mi zistili otras mozgu. Do ďalšieho dňa som sa ale dokázal nejako pozbierať a aj keď som mal v pláne len sa voziť, tak nakoniec sme spolu s mechanikmi odviedli veľký kus práce, podarilo sa nám výborne nastaviť motocykel a oproti vlaňajším testom na tomto okruhu som dokázal takmer o dve sekundy zrýchliť. Je mi ľúto, že som pre pád prišiel o celý jeden testovací deň, ale nakoniec som aj tak šiel domov spokojný.”
Ľuboš Gréč, majiteľ tímu SK Energy:“So španielskym testovaním som veľmi spokojný, potrebovali sme si vyskúšať nového pretekára a mechanikov a môžem povedať, že všetci podali stopercentný výkon. Je mi ľúto Tomáša, ktorý mal ťažký pád, ale obdivuhodne sa z toho dokázal pozviechať a nakoniec dosiahnuť aj výborný čas. Nový jazdec tímu, Talian Marco Bussolotti sa predviedol takisto ako veľký profesionál, na motocykli Ducati jazdil po prvý raz a okamžite si s ním porozumel, doslova mu sadol na mieru, o čom svedčia aj časy, ktoré na trati dosahoval. Pred ostrým začiatkom sezóny nás čaká ešte testovanie v talianskom Misane.”
Pridané: 02.03.2012 Autor: Richard Karnok Zdieľať
Súvisiace články:
- Tomáš Svitok v tíme Union Bike Gimotorsports - Redakcia
- Tomáš Svitok a SK Energy Team zahájili sezónu v Assene - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- Lucia Murgašová medzinárodnou majsterkou Slovenska 2024 v triede Supersport 300
- Maco Racing Team jedenásty na 24-hodinových pretekoch v Le Mans 2020
- Ladislav Šolc oslavuje 75. narodeniny
- Maxim Repák, slovenské prekvapenie sezóny 2019
- Pri havárii vrtuľníka zahynul dvojnásobný majster Československa Marián Troliga
- Slovenský motomaxx racing team sa predstavil na pretekoch svetového šampionátu EWC 2018 na Slovakia Ringu
- Yamaha Maco Racing Team piaty na 8h v Oscherslebene 2016
- Španielska šanca Michala Búlika
- Rozhovor - Peter Šurina: „Moje poďakovanie patrí predovšetkým pretekárom“
- Ladislav Šolc má sedemdesiat rokov - GRATULUJEME!
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!