Anketa:
Škótska trialová šesťdňová 2015 opäť so slovenskou účasťou
ZdieľaťPridané: 09.05.2015 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 5689 [Šport - Trial]
V pondelok 4.mája 2015 bolo v škótskom Ford William odštartovaná jedno z najstarších motocyklových podujatí vo svete Škótska trialová šesťdňová. Aj v tomto roku bude mať Slovensko na podujatí zastúpenie, už po tretí krát sa na štart postavil Peter Vranák. Podujatie vyvrcholí šiestym súťažným dňom 9.mája 2015.
Na štart tohtoročnej trialovej šesťdňovej sa postavilo 272 jazdcov, ktorí v prvý súťažný deň absolvovali 112 km dlhú etapu. Peťo Vranák je po prvom súťažnom dni v silnej konkurencii na 113 mieste. V utorok jazdci mali na programe 200 km etapu, ktorej výsledky ešte neboli pri vydaní tlačovej správy zverejnené.
![]() |
Peter sa k priebehu 1.dňa pre portál motonews.sk vyjadril: “Tak, dnes to všetko začalo 7:30, my sme štartovali o 9:57 Martin a ja 9:58 tunajšieho času. Od rána bolo pekné počasie, čo som zažil iba jedenkrát v Škótsku, sem tam vyliezlo slniečko sem tam mráčik, hlavné je, že nelialo. Sekcie nám išli ako tak, ja som spokojný, Martin moc nie, je tu prvýkrát a zhodli sme sa, že nie je šanca takéto niečo u nás natrénovať. Doobeda to ušlo, mali sme povinnú pauzu 20 minút na obed a odpočinok už po 12-tej sekcii. Celý deň sme išli spolu, Marťas stihol utopiť motorku pri brodení rieky, stálo tam minimálne 10 motoriek na druhej strane a opravovali, my sme to našťastie stihli do 10 minút. Tempo sme si držali vynikajúce, celý deň sme vedeli, že máme najazdené, na konci to spravilo hodinu, za ten čas mi v GG privarili na rám uško, čo drží airbox, ktoré povolilo. Pomenili sme filtre, všetko vzduchom vyfúkali a motorky sú na ráno ready."
![]() |
Peter Vranák je narodený 19.07.1994. Už ako 5 ročné chlapča dostal svoju prvú motorku Motto Morini – bola to malá kroska strach a hrôza! Peter je 3. násobný majster SR v kategórií žiak, víťaz Alpe Adria Cup-u, majster SR v kategórií C, vicemajster kategórie B, 3. násobný majster SR v najťažšej kategórií A (2012, 2013, 2014), prvý Slovák na Škótskej trialovej šesťdňovej a tiež aj najmladší člen teamu na “Triale Národov” v roku 2011 v Talianskom Tolmezze.
Pridané: 09.05.2015 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Trialová šesťdňová 2012 v polovici - Peťovi Vraňákovi sa darí! - Redakcia
- Škótska trialová šesťdňová 2015 v cieli aj s Petrom Vranákom - Redakcia
- Smola slovenských jazdcov na škótskej trialovej šesťdňovej 2013 - Redakcia
- Škótska Trialová Šesťdňová a úspešná premiéra Petra Vranáka - Redakcia
- Potvrdené - 90. ročník Šesťdňovej - ISDE 2015 bude v Košiciach! - Redakcia
- Medzinárodná šesťdňová motocyklová súťaž, Košice 2015 - Redakcia
- Vyskúšali sme: KTM 450 EXC Six Days 2015 v slovenských farbách - mikulec
- KTM EXC Sixdays 2015 v Slovenských farbách - Awia
Ďalšie články tohto autora:
- Martin Vaculík obhájil titul medzinárodného majstra SR
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!