Anketa:
Dvojtaktné rýchlostné motocykle JAWA 3/6
ZdieľaťPridané: 23.01.2004 Autor: Retro
Čitatelia: 63381 [História]
V roku 1967 už sa začala skúšať 4-valcová 350-ka, stroj unikátnej stavby, ktorý sa skladal zo štyroch samostatných motorových jednotiek do tvaru V,spriahnutých ozubením. Každý valec mal samostatný kľukový hriadeľ s rotačným šupatkom. Elektronické zapaľovanie pre neho bolo vyvinuté v Považských strojárňach. 344 ccm (48x47.6) motor mal ohromný výkon 70k (13 000 ot./min.) a tak dochádzalo k problémom s materiálom, hlavne s ojničnými ložiskami. Odstraňovanie problémov sa dialo za prevádzky a prvý úspech dosiahol F. Šťastný na G.P. v Brne 1968 - 3.miesto. Tak vznikol v Československu motocykel, ktorý bol schopný vyhrať titul majstra sveta.
![]() |
Motor štvorvalca Jawa 350 |
JAWA angažovala popri F. Šťastnom majstra sveta a asi najagresívnejšieho jazdca tej doby angličana Billa Ivyho. V r.1967 v prvých pretekoch odpadol pre poruchu avšak v ďalších dvoch obsadil druhé miesta, keď poriadne popreháňal neporaziteľného G. Agostiniho na MV Aguste. Pri tréningu na G:P. NDR sa v jeho motore rozsypalo ojničné ložisko a Ivy smrteľne havaroval. Po ňom zasadol za riadítka Talian Silvio Grassetti a v celkovom hodnotení majstrovstiev obsadil druhé miesto.
Tragédie Ivyho a Františka Bočka v Brne však odštartovali nezáujem JAWY o cestné preteky.
Jazdci na 4-valci: F. Šťastný, Bill Ivy, Silvio Grassetti, Jack Findlay a Zdeněk Bíma. Vyrobené 3 kusy, jeden z nich je vo Francúzku na predaj za 180 000 Euro.
![]() |
Bill Ivy na štvorvalcovej Jawe 350 deň pred tragédiou |
Pridané: 23.01.2004 Autor: Retro Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Oldtimer Moto Show Červeník 2015
- Výstava BRNO NA DVOU KOLECH 2014 - História Grand Prix Brno
- Odišiel Tamburiniho nástupca dizajnér Sergio Robbiano
- Oldtimer 24 hodín Kunmadarás, 21. - 22. 7. 2007
- Smutný rok 1969 - Bill Ivy, František Boček a Tibor Deliman
- Rýchlostný motocykel ČZ 350 V4 typ 860

Galéria ku článku:
Najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!