Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 2790 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 28535
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (16995)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (11540)
Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (9)  [Verzia pre tlač] Tlač

Video: Vyskúšali sme nové Vespy 125 a 150 s novou trojventilovou v uliciach Ríma

 Zdieľať

Pridané: 06.07.2012 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 27425 [Testy a predstavenia - Vyskúšali sme]

Mal som jedinečnú možnosť vyskúšať nové trojventilové motory 125 a 150 kubíkov v uliciach hlavnej talianskej metropoly.

Už viac ako 65 rokov je na svete Vespa, talianský skúter nezameniteľného štýlu a elegancie, ktorý vznikol na popud Enrica Piaggia. Vespa znamená po taliansky osa a názov vznikol podľa vzhľadu: vzadu bachratá časť spojená štíhlym rámom v strede s prednou časťou zo zrkadlami pripomínajúcimi tykadlá osy. Rovnako bzučiaci zvuk prvých dvojtaktných modelov korešpondoval s týmto názvom.

 Vespa LX 3V
Vespa LX 3V

Vespa je známa svojou tradičnou konštrukciou, ktorá je ale vo svete motocyklov stále jedinečná. Charakteristický je rám pozváraný z oceľových plechov do samonosného rámu aký poznáme z automobilov. Jediné plastové diely sú predný blatník a kapotáž okolo svetlometu a prístrojovky. Predné koleso je tradične zavesené z jednej strany. Pôvodne bolo zámerom konštruktérov, aby sa dalo predné koleso v prípade defektu rýchlo vymeniť. No táto dizajnová lahôdka zostáva na Vespách zachovaná až do dnešných dní.

Vespa tradične jazdí na malých kolieskach ale aj tu dnes nájdeme vpredu 11 palcové koleso brzdené kotúčovou brzdou. Vzadu je to 10 palcové koleso s bubnovou brzdou. Zadná kyvka je klasicky v jednom celku s pohonnou jednotkou a je odpružená tlmičom s možnosťou nastavenie predpätia v štyroch stupňoch.

Táto Vespa sa vyrába v dvoch prevedeniach LX (Luxury) a S (Sport) a dvoch objemových verziách motora a to 125 a 150 ccm. A práve motor prešiel najväčšími zmenami.

 Vespa S 3V
Vespa S 3V

Nové 3V motory:

Jednoválcový motor je chladený vzduchom a po novom je vybavený trojicou ventilov (2 nasávacie a jeden výfukový) s rozvodom SOHC a elektronickým vstrekovaním. Motor bol vyvinutý v továrni Pontedera s cieľom zvýšiť výkon a znížiť spotrebu a emisie. Vývojári testovali viacero konfigurácií ale práve trojvenitilová technika sa ukázala ako najlepšie riešenie. Nová je kľuková hriadeľ a celý rozvod s využitím valivých ložísk, čo prispelo k zníženiu trenia. Zmenil sa aj pomer vŕtania a zdvihu, zdvih sa zvýšil pre zvýšenie ťahu a lepšiu akceleráciu. Nové je aj umiestnenie zapaľovacej sviečky, čo zlepšilo chladenie hlavy aj aj údržbu stroja.

 Nový motor s 3V technikou
Nový motor s 3V technikou

Dôsledná analýza a termodynamická simulácia prispela k lepšiemu chladeniu motora. Nové je aj vstrekovanie, ktoré neustále upravuje zmes a časovanie zapaľovania k okolitým podmienkam aj vďaka využitiu lamda sondy. Nový je aj štartér v olejovej náplni, ktorý je teraz spoľahlivejší a hlavne tichší. Na novej Vespe už ale budete nakopávačku hľadať márne. Zmenami prešiel aj variátor a automatická spojka, ktorá teraz reaguje v nižších otáčkach vzhľadom na schopnosti motora. Celý tento celok je navyše ľahší od svojho predchodcu.

A výsledok:

125 ccm - nárast výkonu o 7.1%, krútiaceho momentu o 10.3%; zrýchlenie z 0 na 60 m lepšie o 2% a nárast maximálnej rýchlosti o 2.2%.
150 ccm: nárast výkonu o 7.8%, krútiaceho momentu o 10.3%; zrýchlenie z 0 na 60 m lepšie o 5% a nárast maximálnej rýchlosti o 3%.

A to nie je všetko. Napriek nárastu výkonu, krútiaku a menšej hmotnosti je lepšia aj spotreba paliva. Zlepšenie je o 30% oproti predchodcovi. Troj-ventilová Vespa by si mala vystačiť z 1.9 l paliva na 100 km. Náklady klesajú aj vďaka predĺženému servisnému intervalu na 10 000 km. Vespa vyčíslila, že bežný zákazník, ktorý najazdí v priemere 4 000 km ročne ušetrí asi 34 l paliva, čo mu postačí na ďalších 1 500km.

Video: Nové motory s trojventilovou technikou:

Video: Nový trojventilový motor Vespa 125 a 125 3V

VESPA LX 125/150 3V - Legendárny štýl:

Štýlová retro a bezpochyby Vespa. Je to najnovšia reminiscencia tradičného viac ako 65 ročného dizajnu s modernými prvkami. S tradičnou a modernou prednou maskou, ktorá po chrómovým krutom ukrýva trúbu. Nechýba mohutný blatník s tradičným chrómovaným vrchom s logom, ktorý ukrýva letmo zavesené 11 palcové päť-lúčové hliníkové koleso. Predný svetlomet je okrúhly a smerovky sú integrované v prednej kapotáži. Prístrojovka je veľká prehľadná a s nádychom luxusu. Nájdeme tu rýchlomer, počítadlo kilometrov, palivomer, digitálne hodinky a klasickú sadu kontroliek. Poteší, že všetky modely sú vybavené imobilizérom v kľúči. Logo Vespa nechýba ani na rukovätiach.

Vespa LX 150 3V
Vespa LX 150 3V
Vespa LX 3V
Vespa LX 3V

Pri kolenách jazdca je zamykateľný odkladací priestor na doklady a drobnosti. Ďalší priestor nájdeme pod sedlom, kde sa bez problémov vojde prilba. Zaujímavosťou je, že celý plastový diel je možné hneď a bez náradia vytiahnuť a máte tak prístup k motoru. A samozrejme nesmie chýbať ani háčik na ďalšiu batožinu, ktorú je možné umiestniť na plochú podlahu.

VESPA S 125/150 3V – športový minimalistický design

Vespa S nadväzuje na legendárne modely zo 70-tych rokov ako Vespa 50 Special a Vespa Primavera. Je to najľahšia a najšportovejšia Vespa. Najľahšie ju rozoznáte podľa štvorcového svetla vpredu. Blatník je štíhlejší rovnako ako sedlo. Minimalistická je aj prístrojovka a odkladací priestor pred kolenami. Ten nie je uzatvárací, sú to len akési dve zhora otvorené skrinky. Celkový štýl dopĺňajú červeno lakovaná pružina zavesenia, matne čierno lakované kolesá a minimum chrómových doplnkov.

Vespa S 125 3V
Vespa S 125 3V
Vespa S 3V
Vespa S 3V

Video: Vespa LX S 3V - 125 & 150 ccm

Vespa v meste ako ryba vo vode:

Keď sme si pekne predstavili s kým tu máme dočinenia poďme teda jazdiť. Vespa LX a S sú najpredávanejšie dvojkolesové vozidlá v Európe a tiež najpredávanejšie Európske vozidlá v USA. Ako jazdia?

 Zoradené nové 3V 125 a 150-tky
Zoradené nové 3V 125 a 150-tky

Mal som možnosť vyskúšať viacero modelov 125 a 150 kubíkové verzie ako LX-ky tak aj eSka. Na prvú jazdy sa mi hneď ušla 150 kubíková LX-ka. Vespa je vozítko stavané pre všetkých ľudí a základom úspechu tu je jednoduchá obsluha a ľahká ovládateľnosť. Jednoducho nad ničím nerozmýšľate, vysadnete do nízko umiestneného sedla a otočíte plynom. Sedlo je naozaj nízko a poskytuje jazdcovi perfektnú istotu pri manipulácii v malých rýchlostiach, čo isto ocenia aj vzrastom nižšie žienky.

Vespa 3V v Ríme
Prístrojovka Vespa S
Vespa 3V v Ríme
Prístrojovka Vespa LX

Prístrojovka je rozmerná, prehľadná a dobre čitateľná aj na prudkom talianskom slnku. Ovládače sú plastové a pekne zakomponované do kapoty. V meste určite potešia zrkadlá, ktoré nielen dobre vyzerajú ale hlavne je v nich dobre vidieť.

V meste dôležitá je reakcia na pootočenie plynu. Nový motor naozaj zaberá pekne odspodu a rozbeh je plynulý a svižný. Podvozok musí filtrovať nerovnosti, aj keď Vespa stojí stále na menších kolesách. V dnešnej dobe čoraz populárnejších skútrov na väčších kolách to nemá teda ľahké. Spočiatku sa mi zdal podvozok trochu tvrdší ale po čase som si zvykol a ocenil celkovú stabilitu, ktorú mi to dávalo.

 V sedle Vespy LX 150 3V
V sedle Vespy LX 150 3V

Ovládateľnosť je úžasne ľahúčka, ťažisko je dole, Vespu ovládate bez toho aby ste nad tým rozmýšľali. Zapchaté ulice Ríma sa razom menia na ihrisko. To, čo je v aute nočná mora je v sedle Vespy zábava. Naša skupinka má asi 10 jazdcov dvoch sprievodcov. Tí miestami nasadzujú svižné tempo a treba sa obracať aby som sa v premávke nestratil. Asi by som tam zostal blúdiť až dodnes. :-)

Na druhú jazdu poobede som zobral už aj kameru a pre zmenu vysadol do sedla eS-kovej 125-ky. O tom ako to vyzeralo v uliciach Ríma vám bližšie priblíži nasledujúce video:

Video: Vespa S 125 3V 2012 v Ríme

Poobedňajšia jazda už nebola prerušovaná fotením a aj skupinka jazdcov bola menšia. Aj naši sprievodcovia v sedlách 300 kubíkových Piaggio Beverly sa s tým "nesrali" a poriadne potiahli za plyn. Jazda miestami pripomínala "llegal race" ale jedinou snahou bolo nestratiť jazdca pred sebou a nestratiť sa tak v uliciach Ríma. Toto všetko malo za následok, že sa naša skupinka pár-krát potrhala. Niektorí jazdci totiž nestíhali... Pri tejto jazde som mal možnosť otestovať aj maximálku 125-ky a dostal som sa celkom svižne na budíkových 110 km/h.

Niekoľko-krát bolo potrebné aj poriadne brzdiť. Brzdy sa mi zdali na prvý omäk také nejaké gumové ale po čase som znovu pochopil, že tá motorka je stavané pre široké masy a brzdy majú vlažnejší nástup. Jednoducho predné kolo tak ľahko do šmyku nedostanete ale ak treba tak potiahnete páčku trochu viac a brdzí to veľmi dobre.

Vespa S má veľa spoločného s LX-kou len dojem s nej je taký ľahší, viac retro a štíhlejší. Výber bude asi na osobných preferenciách - to, čo sa komu viac páči.

Turistika

Aj keď sme jazdili v meste nemôžem nespomenúť aj turistiku i keď to vezmem len veľmi z rýchlika. So skútrom, ktorý v pohode jazdí kilečko nie je problém cestovať. A dobre to vedia aj taliani, keďže majú v ponuke verziu Touring. Tá sa dodáva v špeciálnej farbe Marrone Terra di Toscana s kopou chrómových doplnkov, nosičom batožiny dopredu aj dozadu. Tieto doplnky je ale možné dodatočne dokúpiť aj na iné verzie.

Vespa 3V v Ríme
Vespa 3V v Ríme
Vespa 3V v Ríme
Vespa 3V v Ríme

Konkurencia

Konkurencia z pohľadu skútrov je pomerne široká. Vespe konkuruje asi každý skúter od Číny cez iné ázijské krajiny, Japonsko až po konkurenciu z vlastných Talianských radov. Vespa asi nikdy nevyhrá z pohľadu ceny ale napriek tomu sa teší veľkej obľube. Neviete prečo? Nuž ja si skromne myslím, že je to vďaka skvelému talianskému retro dizajnu, legendárnej minulosti a moderným technológiám. Ale dajte pozor, je dosť nákazlivá... :-)

 Vespa a Koloseum - patria k sebe
Vespa a Koloseum - patria k sebe

Záver

Vespa je tu a vyrába sa pre niekoho kto vie, čo chce a prečo to chce. Je to nezničiteľná rokmi overená konštrukcia, teraz aj so skvelým novým a úsporným motorom. Cena týchto 3V modelov začína od 3 300 EUR. Budeš si teda musieť priplatiť, pretože na trhu určite nájdeš lacnejšie 125-ky. Vespa je teda skôr pre niekoho kto síce hľadá lacné a nenáročné vozenie do mesta ale chce to mať aj v štýlovom balení.

Plusy, mínusy

dizajn, prepracovanie detailov, štýl, pohodlie, výkonný a pružný motor asi len cena

Pozadie / Wallpaper:

Vespa LX 3V
Vespa LX 3V
Vespa S a LX 125 a 150 s novou trojventilovou v uliciach Ríma
Vespa S a LX 125 a 150 s novou trojventilovou v uliciach Ríma
Vespa S 3V

Čo by ťa mohlo zaujímať:

Vespa 125/150 S/LX 3V 2012:

Servisný interval 10 000 km
Spotreba 1,9 l/100km
Objem nádrže z toho rezerva 8,3 l
Dojazd (po kontrolku rezervy) 327 km
Cena S 125 3V 3 330,- EUR
S 150 3V 3 430,- EUR
LX 125 3V 3 300,- EUR
LX 150 3V 3 430,- EUR

Ceny vybraných doplnkov:

Nosič kufra topcase V cene kufra
Kufor topcase 136 EUR
Nosič bočných kufrov + kufre nie sú v ponuke
Príplatok ABS nieje v ponuke
Vyhriavané rukoväte 80 EUR
Turistické plexi 107 EUR
Padacie rámy 148 EUR

Ceny vybraných ND:

Páčka brzdy 7.50 EUR
Spätné zrkadlo 26,80 EUR
Smerovka 19 EUR
Svetlomet 105 EUR

Text: Tomáš Hajduch - Awia
Foto: Tomáš Hajduch - Awia a Vespa Press

Motocykel na test poskytla spoločnosť Car Care. Redaktori Motoride.sk jazdia v oblečení 4SR, Held prilbách Suomy od firmy Styx.

Foto:
 Vespa LX 125 3V 2012 Vespa S 125 3V 2012 Vespa LX 150 3V 2012 Vespa S 150 3V 2012
Všeobecné informácie:
Výrobca:VespaVespaVespaVespa
Model:LX 125 3VS 125 3VLX 150 3VS 150 3V
Rok:2012201220122012
Kategória:SkúterSkúterSkúterSkúter
Motor:
Typ motora:jednovalec (4T)jednovalec (4T)jednovalec (4T)jednovalec (4T)
Objem:124 ccm124 ccm155 ccm155 ccm
Max. výkon:11.56 k (8.50 kW) / 8250 ot.11.56 k (8.50 kW) / 8250 ot.12.92 k (9.50 kW) / 7750 ot.12.92 k (9.50 kW) / 7750 ot.
Max. krútiaci moment:10.7 Nm / 6500 ot.10.7 Nm / 6500 ot.12.8 Nm / 6250 ot.12.8 Nm / 6250 ot.
Vŕtanie x Zdvih:52.0 x 58.6 mm52.0 x 58.6 mm58.0 x 58.6 mm58.0 x 58.6 mm
Palivový system:vstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanie
Rozvod:SOHC (3V)SOHC (3V)SOHC (3V)SOHC (3V)
Chladenie:vzduchomvzduchomvzduchomvzduchom
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:automatickáautomatickáautomatickáautomatická
Sekundárny pohon:variátorvariátorvariátorvariátor
Brzdy vpredu:jednokotúčovájednokotúčovájednokotúčovájednokotúčová
Priemer bŕzd vpredu:200 mm200 mm200 mm200 mm
Pneu vpredu:110/70 - 11110/70 - 11110/70 - 11110/70 - 11
Brzdy vzadu:bubnovábubnovábubnovábubnová
Priemer bŕzd vzadu:110 mm110 mm110 mm110 mm
Pneu vzadu:120/70 - 10120/70 - 10120/70 - 10120/70 - 10
Hmotnosť / Rozmery:
Výška sedla:785 mm785 mm785 mm785 mm
Dĺžka:1770 mm1770 mm1770 mm1770 mm
Šírka:785 mm785 mm785 mm785 mm
Objem nádrže:8.3 l8.3 l8.3 l8.3 l
Dynamické Parametre / Spotreba:
Max. rýchlosť:110 km/h110 km/h
Spotreba paliva:1.9 l/100km1.9 l/100km1.9 l/100km1.9 l/100km
Dojazd po rezervu:cca 327 kmcca 327 kmcca 327 kmcca 327 km

Pridané: 06.07.2012 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (9)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku: