Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 825 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 13104
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 56% (7366)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 44% (5738)
Hodnotenie: (17 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (33)  [Verzia pre tlač] Tlač

Splnený sen Alpy - Dolomity 2013

 Zdieľať

Pridané: 05.12.2013 Autor: Bludar2
Čitatelia: 6615 [Mototuristika - Európa - Cestopis]

Všetko to začalo, keď som sa pred tromi rokmi opäť vrátil k motorkám. Ako sa hovorí stará láska nehrdzavie.

Všetko to začalo, keď som sa pred tromi rokmi opäť vrátil k motorkám. Ako sa hovorí stará láska nehrdzavie. Po ukončení druhej motosezony som začal z nákupom mototuristyckých a canpingovích vecí. Jazdenie okolo komína bolo síce fajn, ale chcel som vidieť viac. Po dlhých úvahách padlo „Grossglockner"! Nadišiel deň “D„ a ja ráno štartujem smer Topoľčany – Nitra - Bratislava na hraničnom prechode Berg kupujem diaľničnú známku a zrýchleným presunom pokračujem na Wien – Leoben – Liezen – St.Johan a o 19:00 prichádzam do Zell Am See hľadám camping ale márne GPS ukazuje cieľ ale camping tu nie je. Udávam ďalšiu adresu do GPS camping je už cestou značení, pýtam sa recepčnej či majú voľné miesto odpovedá že nie. Na pulte má rozloženú mapu okolia na ktorej my ukazuje ďalší najbližší camping. Po chvíli hľadania dorážam do veľkého campingu vonku na terase hrá živá hudba a pýtam sa recepčnej či majú voľné. Milá Pani odpovedá áno a na koľko nocí, vravím jej že iba na jednu a v duchu si hovorím že do tretice všetko dobré. Po zaplatení 23€ ma už vonku čaká chlapík z elektrickým vozíkom a doprevádza ma k môjmu miestu pre stan.

Splnený sen Alpy - Dolomity 2013

Hovorím si šup - šup vizliect kombinézu rozložiť stan a vhupnúť pod sprchu veď dnešných 560 KM bolo tak akurát. Zaspávam plný očakávaní a teším sa na ráno. Vstávam pred 7:00 slniečko sa zobúdza so mnou. Robím kafe a raňajky, po hygiene všetko pobalím a hurá na dlho očakávanú GROSSGLOGKNERHOCHALPENSTRASSE. Prichádzam k mýtu a platím 23€ za tagescarte. Po pár metroch zastavujem , fotím prvé fotky a pokračujem ďalej. Cesta sa začína kľukatiť a stúpať. Po pár zatáčkach znovu fotím a kochám sa ešte krásou zasnežených kopcov. Pokračujem ďalej a vychutnávam si cestu na Edelweiss-Spitze 2571 m.n.m.. Po príchode na vyhliadku fotím a kupujem prvé suveníry a pokračujem ďalej. Cestou fotím pozostatky topiacich sa snehových závejov. O pár kilometrov zastavujem pri štvorkolke z CZ-špz a zisťujem že Tomáš tiež ide na Grossglockner. Hovorí že došiel s kamošmi , oni bicyklujú a on si doviezol na prívesnom vozíku štvorkolku. Dáme spoločnú foto pri vodopáde a ideme ďalej s náramnou zvukovou kulisou Tomášovho ladeného výfuku. Prichádzame na parkovisko ako prvé si ideme pozrieť expozitúru veteránov áut a motoriek. Pokračujeme na horné parkovisko a odtiaľ máme Grossglockner 3798 m.n.m. ako na dlani, úžasný pohľad a fotíme jeden druhého na pamiatku. Obloha bez mráčiku a to ako hovorí Tomáš ráno mu Pán domáci povedal že hlásili v predpovedi dážď.

Je čas pobrať sa ďalej Tomáša idem vystrojiť po parkovisko Hochtor 2504 m.n.m. dokupujem suveníry a prajeme si šťastné cesty. Otáčam to späť na Lienz-Neusdorf a cestou ma zastihne predpovedaný dážď, ale ja sa len usmievam lebo dnešný krásny deň my to už nepokazí. Na prvej križovatke zastavujem a obliekam nepremok od firmy Spark - Fluence za 10€ dobrá voľba. Dúfam že za malú reklamu ma nikto neukameňuje. V Lienz prestáva dážď a odbočujem na B100 do Oberdrauburg kde odbočujem na B110 v Kotschach nachádzam camping za 15€ z milým personálom majiteľ je tiež motorkár. Na recepcii dostávam info - letáky okolia ticket na jedno čapované pivo grátis v záhradnej reštaurácii. Po skvelej večeri zo zásob z domu a chladeným pivečkom začína tichý dáždik , ale neva ja zaliezam do stanu a moja CBR je zakrytá plachtou od Sparku. Tak sa nám bude dobre spať. Ráno vstávam pred siedmou (taká malá choroba z povolania). Slniečko vykukuje ja raňajkujem popíjam kafíčko a po troche balím. Vydávam sa povedľa Rakúsko Talianskej hranice po B111 v dedinke Maria Luggan stojí za návštevu starobylá bazilika. V obchodíku kupujem magnetku a pár žemlí k večeri pokračujem smer Sillian cesta má občas kozmetické chybičky ale čo by som dal za také u nás doma. Na radu majiteľa campu tankujem lacnejší benzín v Rakúsku.

Pokračujem Toblach kde odbáčam v ľavo na Cortinu de Ampezzo. Tu už mám zaujímavé výhľady na okolité skalnaté bralá v pravo je Durrenstein 2839 m.n.m. a v ľavo Parco reg.Dolomiti di Sesto po prejdení Cortina d Ampezzo v dedinke Pocol odbočím vľavo smer Pso. Di Giau je fajn že taliani majú všetky passá značené pri ostatných návestidlách a vždy je to hnedá tabuľka z bielym písmom. Cesta sa kľukatí a ja stúpam po kvalitnom asfalte až k reštaurácii pred ktorou stojí motorkársky totem. Fotím a pokračujem ďalej do Caprile Pso. Di. Fedaia pri jazere fotím obrovskú Marmoladu 3433 m.n.m. ďalej cez Pso. Pordoi kde premáva kabínková lanovka. Ja len fotím a vychutnávam si more zátačiek na prázdnej ceste. Prechádzam cez Andráz do Pso. Di.Falzarego zastavujem na malé občerstvenie na budove so suvenírami visí staručká čezeta a predáva sa tu ,u nás zákonom chránený kvietok Plesnivec. Ale je čas ísť spať prechádzam preplnenou Corinou d Ampezzo spať na Sillian a odtiaľ už hľadám cestou camping je najvyšší čas zložiť kostru. V Oberasslingu vidím tabuľku camping 3 KM no len či bude voľné po chvíľke hľadania tabuľky aj boli aj neboli dorážam do areálu. Na recepcii pri vypĺňaní formalít prichádza motorkársky pár a lámavou nemčinou sa pýtajú na nocľah.

Po chvíľke zisťujem že je to Klára a Radek z Prahy idú z Pso. Stelvio 2757 m.n.m. ako Pani vidí že sa rozprávame sama navrhuje jedno miesto pre naše dva malé stany takže mám noc za 7€. Pri rozbaľovaní stanov počujeme detský krik a čľapot vody a Klára s úsmevom na tvári hovorí že za malým kaštieľom v ktorom sú v suteréne sprchy a toalety je bazén. Tak po rýchlom postavení príbytkov sa z radkom viac tešíme na bazén ako na večeru. Po pol hodine čvachtania dávame večeru zo svojich zásob a ideme na chladené čapované pivko pri ktorom sedíme a plánujeme spoločnú trasu smerom domou ráno vstávam bez budíku o 6:00 raňajky – kafčo a bolíme sme dohodnutý smer Matrei a ďalej Zell am See. V Lienz tankujem a pokračujeme svižným tempom až k platenému tunelu ale dopravné značky upozorňujú že je tunel zatvorený lebo sa naň zosypal veľký kus svahu. Po naštudovaní mapy sme museli späť do Lienz a odtiaľ peknou cestou do Spital tam nám spoločná cesta končí a popriali sme si šťastné cesty. Oni pokračovali smer Salzburg a ja zrýchleným presunom na Villach –Klagenfurt - Wr. Neustadt – Bratislava – Hlohovec a do garáže v Topoľčanoch som dorazil o 18:30. A celkové moje dojmy z prvej moto dovolenky? Sú veľmi pozitívne spoznal som nových ľudí videl mnoho nových miest ktoré som videl veľa krát na fotkách ale v skutočnosti je to oveľa oveľa krajšie. Budem rád ak sa tam v budúcom roku vrátim a budem spoznávať krásu Alp a Dolomitov.

Celkovo prejdené – 1760 KM
4 - dni a 3 - noci
Honda CBR 600F
Priemerná spotreba 5,1 / 100KM

Pridané: 05.12.2013 Autor: Bludar2 Zdieľať

Súvisiace články:

Hodnotenie: (17 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (33)  [Verzia pre tlač] Tlač
Advertisement

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria