Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1529 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29908
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17666)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12242)
Diskusia Diskusia k článku (71)  [Verzia pre tlač] Tlač

BALKATOUR 2004 Časť prvá: Slovensko – Maďarsko – Rumunsko – Bulharsko 2 246 Km. 4/5

 Zdieľať

Pridané: 03.08.2004 Autor: DrTic
Čitatelia: 27175 [Mototuristika - Európa - Cestopis]

More bolo cca 150 metrov a my sme mali výhľad na dovolenkujúce Rumunské rodiny, ktoré na nás pozerali ako na tím kozmonautov. Vyhrala u nás rodina, ktorá prišla do kempu dovolenkovať v ťahači bez návesu. Proste zaparkovali v kempe a dovolenkovali v ňom. Rumunská pláž pri Constanta je dosť deprimujúca. Všade tony polo rozdrvených mušlí, odpadky a výhľad na neďalekú rafinériu.
More bolo chladné a fúkal studený vietor. Luky sa kúpal až po kotníky. Tak sme to tam nejako prežili.
Mužskú časť osadenstva však zaujal fakt, že Rumunky nenosia podprsenky. Fakt! Za celú dobu pobytu v Rumunsku sme nevideli Rumunku s podprsenkou. Ak by ste si tam otvorili s nimi obchod do mesiaca skrachujete. Možno aj to bolo príčinou, že podaktorí členovia výpravy trpeli až do prechodu hraníc permanentnou erekciou.

Deň piaty Constanta – delta Dunaja 301 Km

Tu bol naplánovaný fakultatívny výlet do delty Dunaja. Tak sa tam vybrali Freedom, Rejdio, Pagy a Rado. Cesta bola výborná popri pobreží.

Bol chladnejší deň, takže sa aj dobre jazdilo. Deltu Dunaja sa dosiahnuť nepodarilo, nakoľko bolo potrebné sa prepraviť kompou, ktorej sa nechcelo chodiť a chalanom zasa čakať.
Takže mali aspoň malé spestrenie inak nudného ležania na pláži. A tu prišlo aj ku nášmu kontaktu s Rumunskou políciou. Rado si požičal od Pagyho 120 koňové Tuono a rozhodol sa ho vyskúšať. Ostražitý strážca zákona ho však nameral. Na 50 šiel 98. To policajtov dosť rozladí. Na naše veľké prekvapenie Rada predbehol a zastavil. Vypísal mu papier o ústnom napomenutí, kde mu pomerne slušnou angličtinou prisľúbil pokutu 1100 – 1500 Sk ak ho ešte raz chytí. Vrátil mu doklady, pozdravil a odišiel. Takéto korektné správanie plne sedelo s ich novými autami a bielymi uniformami. Vskutku milé prekvapenie.
Zatiaľ druhá časť partie Luky + Miša a Drtič + Silvia sa rozhodli prebádať vnútro turistického centra Mamaja. Nestálo to za nič, akurát bolo vidieť ako montovali lanovku, ktorou sa bude môcť previesť ponad hotely. Nik nevie prečo.
Pravdou však je že turistické centrum bolo nádherne upravené, čisté. Človek by nepovedal, že je v Rumunsku. Jediné, že čašníci vedeli zasa len po rumunsky.

Deň šiesty Rumunská Constanta – Bulharský Lozenec 388 KM

Celkom sme sa na cestu tešili. Na pláži sa kvôli zime nedalo byť, rumunské rodiny sa z kempu po víkende vybrali budovať začínajúci kapitalizmus a my sme pomaly domíňali posledné milióny. Obávali sme sa však a Bulharských ciest.
Takže vyrážame smerom na juh. Počasie ideálne na motorku. Pod mrakom, nie príliš teplo. Cesty také ako doteraz – výborné. Až sa nad obzorom začali zjavovať čoraz ťažšie a čiernejšie mraky, vedeli sme že dažďu neunikneme. Ale bolo to v pohode. Pršalo iba dvakrát. Raz tri hodiny a raz dve hodiny.

< >

Pridané: 03.08.2004 Autor: DrTic Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (71)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »