Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1851 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 27072
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (16253)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (10819)
Hodnotenie: (20 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (57)  [Verzia pre tlač] Tlač

Test: Zimné vs. letné pneu na moto na snehu

 Zdieľať

Pridané: 04.02.2015 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 18469 [Testy a predstavenia - Test]

Zimné moto pneu som vyskúšal už pred rokom a odjazdil som na nich jednu zimu. Avšak na poriadny test na snehu som si musel počať. Dnes aj keď neplánovane som tak učinil, keď nám nebesia v Košiciach nadelili riadnej snehovej pokrývky...

Seriál článkov - Na motorke v zime:

Cieľom testu nie je poukazovať na nedostatky letných moto pneu, to v žiadnom prípade. Tie nie sú navrhované na zimné použitie a tak je jasné aké sú ich možnosti. Ich kvality sú niekde inde. Cieľom bolo skôr poukázať na schopnosti zimných moto pneumatík.

Ako to začalo:

Keď som dnes ráno sadal na skútra a vyrazil do práce nesnežilo. Počas dňa sa ale nebo otvorilo a začali padať poriadne vločky. Pred obedom už presúvam skútra do blízkej motodielne a idem pre zimné pneu, dnes by to šlo :-)

Keď som pred rokom zimné pneu obul podelil som sa o prvé dojmy nasledovne:
Aké sú teda prvé dojmy?
Rozhodne skvelé. Prvý rozdiel spoznáš hneď pri brzdení. "Podchladené" klasické gumy idú do šmyku pri teplotách okolo nuly naozaj ľahko. Zimné pneu sú v tomto smere výrazne lepšie. Berme do úvahy, že sa jazdia väčšinou krátke vzdialenosti a letné gumy sa nevedia ani poriadne zahriať. Druhá vec je istota jazdy v zákrutách. Aj keď moje Piaggio nie je žiaden trhač asfaltu (12 koní) na starých gumách som nemal problém pri razantnom rozbehu v náklone dostať zadnú gumu do úzkych. ContiMove držia úplne skvele. Sám som zvedavý ako sa osvedčia, ako budú držať na mokrom povrchu.

 Continetal ContiMove 365
Continetal ContiMove 365

No osvedčili sa ale zima nedopriala výraznú snehovú nádielku. Jazda na zimných gumách je ale oveľa istejšia, je to jednoducho iná zmes, ktorá si oveľa lepšie poradí s mokrými, studenými cestami a prípadne aj nejakým tým snehom.

Dnešný test - priame porovnanie letné vs. zimné pneu:

Priebeh jednoduchý najskôr som skúsil po dvore jazdiť na letných, potom sme skútra prezuli a o cca polhodinku za rovnakých podmienok som už skúšal zimné. V oboch prípadoch som nechal normálny tlak pneu a nepodhusťoval som (na konci som skúsil pre zaujímavosť podhustiť na cca 0,9BAR). Všetko najlepšie ukáže nasledovné video:

Video: Test Zimné vs. letné pneu na moto

Rozdiel bol dramatický hneď od prvého rozbehu. Kým na letných som sa nevedel ani poriadne pohnúť na zimných som sadol a odišiel z dvora preč. :-) To samotné by už aj stačilo no nezostal som pri tom. Zadná pneu jednoducho aj na snehu mala záber a aj s variátorom som vedel plynom nadávkovať tak akurát. Pustil som sa aj do hlbokého cca 20-30cm čerstvého snehu a aj tam si gumy poradili. Aj som zastavil, aj som sa rozbehol. Samozrejme nie je to úplne všemocný zázrak, ale tiež cesty nie sú zvyčajne v takom stave. Rozdiel medzi pneu je však naozaj výrazný!

Na záver som ešte podhustil obe kolesá na cca 0,9 BAR. Ako sa dalo čakať bolo to ešte lepšie, aj keď nie dramatické. Možno by to chcelo na ľahkého skútra spustiť ešte menej, ale keďže cieľom je jazdiť po cestách tak som to viac neriešil.

 Continetal ContiMove 365
 Continetal ContiMove 365
 Continetal ContiMove 365
Zimné penumatiky -  Continetal ContiMove 365

Skúsenosti z premávky:

Tieto gumy ukázali svoje schopnosti hlavne večer cestou z práce. Odhrnuté cesty boli pokryté takou tenkou vrstvou snehu, sem tam kašovitý sneh a cesty mierne namrznuté, pekne sa trblietali pri svetle lámp. Šiel som v pohode, 40km/h, žiadny problém rozbehnúť. No a potom vedľajšia ulica nedhrabaná, ujazdený sneh/ľad. Síce pomaly a opatrne ale bez problémov a s istotou.

No a na záver prišlo parkovisko na ulici kde bývam. Tu totiž neodhŕňajú vôbec a tým pádom je tam len ujazdený sneh, ktorý sa roztopí a opätovne primrzne - poznáte to. Ráno som odtiaľ šiel ešte na letných, bol problém sa rozbehnúť, tlačil som skútra aby som sa dostal na asfalt. Cez deň potom nasnežilo tak 30cm snehu a večer už na zimných úplná pohoda, jazda jemným plynom aj na obrubník so vybehol... Je to fakt rozdiel niekoľko tried.

Skúsenosti Maja - MajoKE so zimnými pneu Heidenau na Honde PCX:

So svojimi skúsenosťami sa podelil aj MajoKE, ktorý ma zimné pneu Heidenau na skútri Honda PCX. Poslal mi nejaké foto:

MajoKE a jeho ukážka - Bezproblémový výjazd na snehu hore kopcom - zimné pneu Heidenau na Honde PCX
Bezproblémový výjazd na snehu hore kopcom

A verdikt?:

Zimné pneumatiky som nekupoval preto aby som jazdil na snehu. Máme predsa cestárov a v zime sú cesty podľa možnosti vždy odhrnuté. Za takých podmienok nie je jazda vyslovene hazardom. Zimné pneumatiky, ale výrazne posúvajú bezpečnosť a trakciu na takýchto cestách k lepšiemu. Ak jazdíš aj v zime rozhodne ich môžem len a len odporučiť! A verím že čoskoro sa dočkáme aj zimných pneu na väčšie motorky. Prvé lastovičky sa už ukázali... :-)

Plusy a mínusy - zimné pneumatiky:

výrazne lepšie vlastnosti v chladnom počasí, vyššia bezpečnosť, schopnosť jazdy aj na snehu (v prípade nutnosti) cena + náklady (a čas) na prezutie 2x ročne

Cieľom testu nebolo nabádať na jazdu v nevhodných zimných podmienkach.

Za pomoc pri prezutí a filmovaní ďakujem Majovi alias Retro (a firme adamoto.eu)

Pridané: 04.02.2015 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Seriál článkov - Na motorke v zime:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (20 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (57)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria